BIST 1.061
DOLAR 7,32
EURO 8,60
ALTIN 476,84
HABER /  POLİTİKA

Başbakan Yıldırım'dan bedelli açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, İzmir'deki canlı yayında Habertürk TV ve Bloomberg HT ortak yayınında soruları cevapladı. Yıldırım, bedelli askerlik konusunda bir kez daha kapıyı araladı ve şartların olgunlaştığını söyledi.

Abone ol

Başbakan Binali Yıldırım, bedelli askerlik konusunda şartların olgunlaştığını söyledi. Konunun seçimlerden sonra gündeme gelebileceğini belirten Yıldırım, Kandil operasyonuyla sınırdan sızan terör unsurlarının engelleneceğini kaydetti.

Binali Yıldırım, Habertürk TV ve Bloomberg HT ortak yayınında soruları yanıtladı. Programın ilk bölümünde Kandil Operasyonu'na dair açıklamalarda bulunan Yıldırım, Türkiye'nin kimsenin toprağında gözü olmadığını söyleyerek şu anda sıcak takibin devam ettiğini söyledi. Yıldırım, Fırat'ın doğusunda herhangi bir tehdit oluşması halinde Türkiye'nin her türlü tedbiri alacağını kaydetti.

İşte Yıldırım'ın açıklamalarından bazı satır başları:

"Operasyonlarımız sürdürdüğümüz zaman bile bu mümkün. Bunu Münbiç'te yaptık. ABD'nin sözü var PYD/YPG ile birlikte hareket etmemizin amacı bu bir tercih değil mecburiyet. O mecburiyette ortadan kalktı. Yapılması gerek söz verildiği gibi o silahların toplatılması ve Türkiye'ye olan tehdidin sona erdirilmesi. Ülkeler arası ilişkiler sadece güven ile yürümez. Karşılıklı menfaatleriniz ne gerektirirse onu yaparsınız. Amerika'ya bakarsanız bir güven sorunu olduğu aşikar. Fırat'ın doğusuna geçtiler de her şey halloldu diye bir şey yok. Ağır silahlar ile donatılmış bir terör örgütünün olması ülkemiz için bir tehdittir. Bunu görmezden gelemeyiz. Terör örgütünün silahlarının alınması lazım, bunu yapacak olan da Amerika'dır. Biz insanımızın can ve mal güvenliği için gerekeni yaparız.

SUİKAST İHBARLARI

Bunların detaylarına girmek doğru değil. Bu ve buna yönelik bazı şeyler zaman zaman oluyor. Bunların örgüt olarak ilk piyasaya çıkışları kendilerini belli etmeleri MİT TIR'ları ile başladı. Asıl 17-25 Aralık'ta örgüt kendini ortaya koydu yargı kanalı ile hükümeti devirmeye başladı.

CUMHUR İTTİFAKI

Münferit şeyler de olabilir, bunu genele yaymak doğru olmaz. Cumhur İttifakı iyi gidiyor hiçbir sıkıntımız yok. Özü başlangıcı 2016 Ekim'dir. Bahçeli siyasetteki tıkanıklık yürümüyor, fiili durumun anayasal sürece getirilmesi lazım diyerek başlatılan bir süreçtir. Bunların hepsi 15 Temmuz'dan sonra ittifakın temelleri atıldı. Nihayet 24 Haziran seçimleri öncesi de yasal alt yapısı hazırlandı, yolumuza devam ediyoruz. Sahada ittifakın ruhunu zedeleyen bir şey ile karşılaşmadık. Bir bir sıkıntı yaşamadık.

Biz bir ittifak kurduk bununla seçime gidiyoruz. Biz aynı parti değiliz dolayısıyla her konuda aynı düşüneceğiz diye bir şey yok. Ortak cumhurbaşkanı adayımız var bu konular değişmez birlikteliğimiz. Seçimden sonra gayet tabi devam edecek. Tuğrul Bey ile görüşmedik. İttifakın seçimden sonra dağılacağı yönünde bir görüşe ben katılmıyorum.

Şunu ifade etmiş olabilir Tuğrul bey Ülkücü taban iktidarda olmak ister belki onu ifade etmiştir. Mutlaka ittifakın ruhuna uygun bir tablo görebiliriz. İhtiyaç olan alanlarda mutlaka birlikte çalışma fırsatı var. Bence hiç olmamış şeyler üzerinde sonuç elde etmenin anlamı yok. (HDP'nin barağı geçip geçmeyeceği) Geçsinler geçmesinler ne yaparsalar yapsınlar biz milletimize güveniyoruz. Saha bize durmak yok yola devam diyor .Terörü yok etmek bu ülkenin beka sorunudur diyor.

Ben gözle görülür bir zayıflık meydanlarda görmedim. Tabi Ramazan'ın şartları son. Mutlaka bir zorluğu var, ona rağmen heyecanlı bir topluluk görüyorum. Saatlerce kimseyi zorla tutamazsınız bir heyecan hareketlilik var.

AK PARTİ'NİN SEÇİM VAATLERİ

Biz 400 kilometreye yakın tünel yaptık. 350'den fazla tünel yaptık. Çarşamba günü Cumhurbaşkanımız en uzun tünelin açılışını yapacak. Türkiye nereden nereye geldi. İnsanlar hizmetlere o kadar çok alıştı ki bunlar ufak iş demeye başladı.

Milletvekili olmaya hazır mısınız? Ben başından beri milletvekiliyim. Milletvekilliği görevini yapma fırsatım olmadı. Biz oradaki hükümete seçilecek cumhurbaşkanının işlerini kolaylaştıracak çalışmalar yapacağız boş durmayacağız. Yaptık işte yapacağımız kadar. 16 yıldır koşturuyoruz. Ben hiçbir şeye talip olmam (Meclis Başkanlığı).

SELAHATTİN DEMİRTAŞ ZİYARETİ

Bu ülkenin geleceğini anlatıyoruz. Diğer adayların terör ile ilgili projeleri ne hiç duydunuz mu, nasıl mücadele edecekler? Bu güne kadar terörle mücadelede kararlı bir söylemlerine rastlamadım. Yanlışım varsa düzeltin. Bu beni endişeye düşürüyor. Selahattin Demirtaş'ın ziyaret edilmesi düşündürüyor. Terör örgütüne açık destek veren birisi. Böyle bir yapıyı ziyaret etmek ne anlama geliyor bunu aziz milletimin taktirine bırakıyorum. Ölen insanların kanı Selahattin Demirtaş'ın üzerine sıçramıştır.

Temel Karamollaoğlu'nun Demirtaş açıklamaları... O da gitsin yanında dursun beraber yapsınlar kampanyayı. O kadar merhamet sahibiyse beraber yapsınlar kampanyayı şenlik olur.

3600 EK GÖSTERGE AÇIKLAMASI

İlk memuriyete başlangıcında bir sorun var onu düzelteceğiz. İlk memuriyete başlamalarında bir iyileştirme yapıyoruz bu önemli bir şey.

BEDELLİ ASKERLİK AÇIKLAMASI

Yeni hükümetin gündemindeki konulardan birisi bu olacak. Bu bir reform. Bence şartlar oluştu."

ÖNCEKİ HABERLER
Bakan Soylu: 'PKK’ya dağları dar ettik'
Kılıçdaroğlu: Terörü bitirmezsem siyaseti bırakırım
71 kilometre hıza 63 bin avro trafik cezası!
Erdoğan'dan yerli otomobil müjdesi
Kılıçdaroğlu'ndan Demirören'e taziye ziyareti
Anaokulu uyum günleri ne zaman başlıyor MEB 2020-2021 takvimi
Yorumlar 12 yorum