HABER /  POLİTİKA

Başbakan Yıldırım duyurdu Habur'un batısına

Başbakan Binali Yıldırım Irak Başbakanı İbadi'nin dünkü ziyaretine ilişkin ayrınları bugün verdi. Yıldırım, Habur'un batısından yeni bir güzergah açılmasını görüştüklerini açıkladı.

Komşu ülkeleri dinlemeyerek halkını ateşe atan Barzani'yi iyice köşeye sıkıştıracak yeni hamleler geliyor. Habur'u bypass edecek hamlenin ana hatlarını Başbakan Yıldırım Çankaya Köşkü'nde açıkladı.

YANLIŞ HESAP ANKARA'DAN BAĞDAT'TAN TAHRAN'DAN GERİ DÖNMÜŞTÜR
Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri ile düzenlenen ortak basın toplantısında, IKBY'nin gayrımeşru referandum sonuçlarını dondurma teklifine ilişkin, "Kuzey Irak yönetimi ne karar alırsa alsın artık, bugün geldiğimiz noktada onların alacağı kararın yaptıkları tahribatı telafi edecek bir sonuç doğurmayacağı aşikardır. Yanlış hesap yapmışlardır. Yanlış hesap da Ankara'dan, Bağdat'tan, Tahran'dan geri dönmüştür. Bundan sonra İran, Türkiye, Irak olarak bölgenin huzuru, güvenliği, terörle mücadele için daha etkin bir çalışma içerisinde olacağız." dedi.

HABUR'UN BATISINA YENİ GÜZERGAHI GÖRÜŞTÜK
İbadi'nin Türkiye ziyaretine ilişkin de yıldırım, şunları söyledi:

"Irak'a ana girişimiz olan Habur kapısı, Halil İbrahim kapısının Irak merkezi idaresine teslim edilmesi konusunda birlikte çalışıyoruz. Tabii bu sınır kapısının kontrolünün Irak merkezi hükümetine geçmesiyle beraber, mevcut güzergah Kuzey Irak'tan devam etmekte ve oradan Kerkük'e, Bağdat'a uzanmaktadır. Onun yanı sıra Habur'un biraz daha batısından, Habur bölgesinden yeni bir güzergahın da açılması konusunu görüştük. Irak tarafı da müspet bakıyor ve bu kapının açılması konusunda da birlikte çalışacağız. Bunun kararını aldık."

ÖNCEKİ HABERLER
Barzani Musul'a giden tüm yolları kapattı
ABD'den şok karar! 7 ülke arasında Türkiye de var
ABD, Barzani'den umudu kesti PKK'ya umut bağladı
Olay Yeri Sedanur bulundu mu 2 ay önce evden kaçtı
İşte Türkiye'nin Barzani'ye sunduğu şart!
Hac kuraları ne zaman çekilecek 2020 ilk kafile ne zaman gidecek?
Yorumlar