BIST 1.198
DOLAR 7,94
EURO 9,37
ALTIN 486,99
HABER /  AK PARTİ

Başbakan Kaplan'ın bu sözlerini affetmedi

Başbakan Erdoğan hükümetini alçak, ahlaksız olarak suçlayan BDP'li Kaplan'a tazminat davası açtı

Abone ol

Başbakan Erdoğan hükümetini "alçak, ahlaksız" olarak suçlayan BDP'li Hasip Kaplan'a 20 bin lira tutarında tazminat davası açtı.

Dava dilekçesinde, Kaplan'ın, 11 Aralık 2010 tarihinde, KKTC Yeni Kıbrıs Partisi'nin Lefkoşa'da düzenlediği etkinlikte yaptığı konuşmada, ''Erdoğan'ın şahsiyet haklarına tecavüz niteliğinde, şeref, haysiyet ve onuruna yönelik tahkir ve tezyif edici isnat ve ithamlara, fevkalade ağır, katlanılması ve tahammülü gayrı kabil hakaretlere yer verdiği'' ileri sürüldü.

Kaplan'ın söz konusu konuşmasında kullandığı ifadelerin ve ithamların, ''haksız ve hukuka aykırı birer saldırı'' olduğu iddia edilen dilekçede, ''Eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı ifadelerle tamamen Erdoğan'ı karalamaya yönelik bu asılsız ve mesnetsiz ithamların kabulü ve hoş görülmesi mümkün değildir'' denildi.

Hasip Kaplan'ın, bu ifadeleriyle eleştiri ve ifade özgürlüğü sınırlarını aştığı savunulan dilekçede, Kaplan'dan, yasal faiziyle birlikte 20 bin TL manevi tazminat talep edildi.

KAPLAN NE DEMİŞTİ?

Kaplan’ın 11 Aralık 2010 tarihinde Lefkoşe’de yaptığı konuşmada, "Yüzde 10 seçim barajının ona sığınan, arkasına saklanan alçaklar bu ülkeyi yönetiyor, eğer demokrasinin ‘D’sini, namusun ‘N’sini, ahlakın ‘A’sını biliyorlarsa yüzde 10 yasalarına kimse sığınmaz" dediği belirtildi.

Dava dilekçesinde,  "Davalının müvekkil Recep Tayyip Erdoğan’ı doğrudan doğruya hedef alarak ‘Alçaklıkla, Ahlaksızlıkla, Namussuzlukla’ itham etmesi zinhar kabul edilemeyecek haksız ve hukuka aykırı birer saldırıdır" dendi.

ÖNCEKİ HABERLER
Güney Afrika'da ırkçı tavukçuluk suçlaması
Fenerbahçeli golcü imzayı attı
Çin nadir metal ihracatını azaltıyor
İtalya'da bombalı eylemler durmuyor!
Özkök Akit yazarını neden beğendi?
Ortaokullar ne zaman açılacak MEB son açılış tarihi belli mi?
Yorumlar 1 yorum