BIST 5.086
DOLAR 18,80
EURO 20,42
ALTIN 1.167,61
HABER /  POLİTİKA

Bakanlar Kurulu sonrası Kurtulmuş'tan flaş açıklama

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Abone ol

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'nda tartışılan terörle mücadele eylem planına dair 5 ana konuyu kamuoyuyla paylaştı. Kurtulmuş, planın somut halinin önümüzdeki günlerde açıklanacağını söyledi.

Bakanlar Kurulu sonrası düzenlediği basın toplantısında bölgede devam eden operasyonlar ve Suriye'de gelişmeleri değerlendiren Kurtulmuş, sokağa çıkma yasakları ve çatışmalar nedeniyle eğitimde yaşanan aksamaların telafi edileceğini söyledi. Kurtulmuş, akademisyenlerin bildirisine dönük tepkisini tekrar ederken PKK'nın Kırmızı Kitap'tan çıkarıldığı haberlerini de yalanladı. Kurtulmuş'un açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Terörle mücadele parantezinin etkin bir sonuç alınarak kapatılmasını arzu ediyoruz. Silopi'de olumlu bir sonuç alınmıştır. Hızla Silopi'de bu parantez kapandığına göre rehabilitasyon sürecini başlatacağız.

CİZRE, SİLOPİ, SUR TELAFİ EĞİTİM TARİHİ BELLİ OLDU

Bu mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağı ilan edilen bölgelerde öğrencilerimiz eğitim alamadı. MEB bu illerde yasak dolayısıyla eğitimine devam edemeyen öğrencilerimiz için bugünden başlayarak 5 Şubat'a kadar eğitime devam etmeleri için gereken düzenleme yapıldı. İnşallah öğrencilerimiz hiçbir eksik olmadan bu süreci tamamlayacaktır.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş

Silopi’de telafi restorasyon çalışmalarını sürdürüyoruz. Diğer ilçelerimizde de öyle. Bütün güvenlik birimlerimize teşekkür ediyoruz.

ÖĞRENCİLER İÇİN TELAFİ EĞİTİMİ

Okula gidemeyen öğrencilerin bugünden başlayarak 5 Şubat'a kadar telafi eğitimi yapılması için çalışma başlamıştır. Her bir öğrencinin velisinden izin alınmıştır.

Öğretmenlerimize, bu zor dönemde öğrencilerini yalnız bırakmadıkları için teşekkür ediyoruz. Ayrıca hem öğrenci hem de öğretmenlerimiz için psikolojik danışma dersleri gibi imkanlar sunulacaktır.

CENEVRE GÖRÜŞMELERİ

Suriye'de rejim ve DAEŞ'in de işbiliğiyle Türkmenlere karşı saldırılar devam ediyor. Türkmen kardeşlerimizin yalnız olmadığını ifade etmek istiyorum. Her türlü gelişmeyi yakından takip ediyoruz.

Malesef 5 yıldır devam eden Suriye'deki bu kirli savaş, zaman zaman tarafların rakipmiş gibi görünen grupların birbirlerine nasıl destek olduğunu ortaya koymuştur. Rusya'nın Türkmenlere saldırısı DAEŞ'le mücadele bahanesiyle yapılmıştır, çok az saldırısını DAEŞ'e karşı yapmıştır. DAEŞ rejimle muhalif olduğunu iddia etmekte ama sahada fiilen rejimle işbirliği içindedir. O yüzden bir masada iki taraf olmalıdır, muhalefet olmalıdır.

PYD ile rejim, rejimle DAEŞ'in işbirliği yaptığı herhalde gizli kapaklı değildir. Bir tarafta rejim güçleri ve işbirlikçileri diğer tarafta da muhalefet yer almalıdır. Dolayısıyla PYD ya da DAEŞ'in yer almasına kimse razı olmaz. 5 yıldır Suriye'nin gaddar ve barbar saldırılarına direnen ulusal muhalefet buna karşı çıkar.

PKK KIRMIZI KİTAPTAN ÇIKARTILDI MI?

(PKK'nın Kırmızı Kitap'tan çıkarıldığı haberlerine yönelik) Bu haberler külliyen yalandır. Kasıtlı olarak yanıltıcı olarak yapmışlardır.

ÇÖZÜM SÜRECİ 

Barış sürecinin sahibi milletin kendisidir. Bölgedeki sivil toplum örgütleri olmak üzere, kanaat önderleri olmak üzere, sözü olan herkesin bu sürece dahil olması esastır. Çok yanıltıcı, yönlendirici bilgiler yer alıyor.

AKADEMİSYENLERİN BİLDİRİSİ

Akademisyenlerin metni tamamen okumadığı düşünülebilir. Herhangi bir insaf sahibi birisinin terörle mücadele sırasında ortaya çıkan görüntüleri bu şekilde yorumlalaması gerekir. Okulların yakılması, hendek kazılması, karne dağıtımında bomba atılması, bunlar sanki hiç yokmuş gibi böyle bir bildiri anlaşılabilir değildir. Herkes görüşünü ifade edebilir, ama taraflı olduğu kadar bu bildiri yanıltıcıdır.

BAŞİKA KAMPI'NIN TABELASI DEĞİŞECEK Mİ?

Türkiye Başika'ya tesadüfen kendi isteğiyle gitmedi, uluslararası ihtiyaçlar kapsamında Musul ulusal muhafızlarının eğitimi için gitmiştir, bunu Sayın Biden da ABD de biliyor."