BIST 4.482
DOLAR 18,83
EURO 20,21
ALTIN 1.136,79
HABER /  EKONOMİ

Bakan Berat Albayrak, saldırıları tek tek anlattı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin 2013 yılından bu yana maruz kaldığı iç ve dış şokları tek tek sıraladı. Ekonomiden toplumsal olaylara kadar maruz kalınan saldırıları bakan Albayrak sayılarla ile getirdi.

Abone ol

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kalkınma planı hedeflerinden uzaklaşılmasının nedenlerini açıkladı. Albayrak, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki bütçe görüşmelerinde kendisine yöneltilen soruları yazılı cevapladı.

Gazete Duvar'ın haberine göre Albayrak, MHP Milletvekili Mustafa Kalaycı'nın kalkınma hedeflerinden sapılmasıyla ilgili sorusuna verilerle cevap verdi.

EKONOMİ KÜRESEL ÇAPTA KÜÇÜLDÜ
Albayrak'ın açıklamasına göre, 10. Kalkınma Planı Aralık 2013'te yayınlandı. IMF'nin Nisan 2013 tarihli Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'na göre küresel ekonominin 2014-2018 döneminde ortalama yüzde 4.4 oranında büyümesi tahmin edilmekteydi. 2014-2017 döneminde küresel büyüme ortalama olarak yüzde 3.5 seviyesinde gerçekleşti.

TÜRKİYE'DE ETKİLENDİ
2018 yılında ise küresel ekonominin yüzde 3.7 büyümesi tahmin edildi. Böylece 2014-2018 döneminde küresel ekonomi büyümesi yüzde 3.6 ile o dönemki tahminin yaklaşık yüzde 0.8 puan aşağısında kaldı. Aynı dönemde dünya ticaret hacmi artışı beklentisi yüzde 6.1 iken 2014-2017 döneminde yüzde 3.5 seviyesinde gerçekleşti. Küresel ekonominin beklentilerin altında performans sergilemesi Türkiye'nin göstergelerini de olumsuz etkiledi.

5 YILDA 7 ŞOK
Küresel gelişmeleri ele alan Bakan Albayrak, 2013 yılından bu yana Türkiye'nin iç ve dış şoklara maruz kaldığını ifade etti. Söz konusu şoklar bir şema ile anlatıldı. Buna göre ilk iç şok Mayıs 2013'te Gezi olayları ile başladı. Bunu 17-25 Aralık Yargı Darbesi Girişimi, 15 Temmuz Darbe Girişimi ve Avrupa Merkez Bankası Parasal Sıkılaştırma takip etti.

DIŞ ŞOKLAR
Yıllar itibariyle gelişmeleri anlatan çizelgede dış şoklar ise sırasıyla 2013 Mayıs FED Sıkılaşma Duyurusu, Aralık 2015 FED Faiz Artırımının Başlaması ve 2018 ABD ile İlişkilerde Son Gelişmeler olarak sıralandı. Albayrak yanıtında Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile ekonomide dengelenme sağlandıktan sonra Güçlü Türkiye hedeflerine ulaşmanın öncelikli amaç olduğunu söyledi.

TEDBİRLERİ TEK TEK SIRALADI
Ekim ayında bin 235 şirket kapanırken 7 bin 160 şirket kurulduğunu, Ocak-Ekim döneminde kurulan şirketlerde yüzde 26.3 artış olduğunu belirten Albayrak, şöyle devam etti:

"Finansal piyasalarda gözlenen dalgalanmaları azaltmak, likidite sıkışıklığını gidermek, finansal istikrarı desteklemek ve piyasaların etkin işleyişini sağlamak amaçlarıyla Türk Lirası ve döviz likiditesine yönelik ilgili kurumlar tarafından gerekli tedbirler alınmıştır. Bu kapsamda alınan tedbirler şunlardır:

"BDDK, SPK, TCMB, TBB ile tam uyum ve koordinasyon. Bankaların Swap işlemlerinde yüzde 25 özkaynak sınırı. Mevduat hesaplarında stopaj oranlarının ayarlanması. Tüketici kredileri ve kredi kartlarına taksit sınırlaması. TL ve YP zorunlu karşılık oranlarında indirim. Bankaların teminat yönetiminde esneklik.

Fonlama ihtiyacına göre ilave ihale imkanı. TCMB'nin döviz depo piyasasında düzenleme. İhracat bedellerinin yurda getirilmesi. Sözleşmelerde TL'ye geçiş yapıldı."