BIST 8.057
DOLAR 28,91
EURO 31,24
ALTIN 1.879,79
HABER /  POLİTİKA  /  MHP

Bahçeli'den hükümete sert sözler

MHP lideri Devlet Bahçeli Lice olaylarını, PKK taleplerini ve 35. maddenin kaldırılmasını eleştirdi.

Abone ol

Lice'de yaşanan olayları hatırlatan Devlet Bahçeli, hükümeti PKK'nın taleplerini dinlemekle eleştirdi. Öcalan'ın sürekli demeç verdiğini söyleyen Bahçeli hükümetin dut yemiş bülbül gibi davrandığını söyledi.

35. maddenin kaldırılmasına da tepki gösteren Bahçeli hükümete "Bunu kime danışarak kaldırdın?" diye sordu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hükümete sert sözlerle yüklenerek, “AKP ülkemizin her alanındaki yangınların kundakçısıdır. Başbakan Erdoğan, ‘Türk bayrağını kaldıralım’ diyen yabancı hayranı köksüzleri akil yapmıştır, milliyetçiliği ayaklar altına almış ve milli kimliği aşındırmıştır. Bu vahim tablonun farkına varmış milliyetçilerin müdahale vakti yaklaşmaktadır. Türkmenlerin ve Yörüklerin inisiyatif almalarının zamanı gelmektedir” dedi. Bahçeli Türk milletinin “63′lüklerin ihanetini” unutmayacağını bildirdi.

-KARTAL YAYLASI YÖRÜK ŞENLİĞİNE KATILDI-

Devlet Bahçeli yanında milletvekilleri, parti yöneticileri ve yerel teşkilatların üyeleri olduğu halde, Antalya’da düzenlenen Geleneksel Kartal Yaylası Yörük Türkmen Şenliği’ne katıldı. Bahçeli, Türk milletinin tarihin her devrinde itibar ve saygınlığıyla göz kamaştırdığını, başarı ve eserleriyle örnek olduğunu söyledi.

Türk varlığının, yüksek kültürüyle bugünlere kanatlandığın ifade eden Bahçeli, Türk kimliğinin, denge, düzen ve disiplin içinde bugünlere vasıl olduğunu bildirdi. Yörük çadırlarının kendilerini bir yaptığını ve aynı tarihin içinde yan yana getirdiğini belirten Bahçeli, “Türkmen kilimleri, Türkmen tülbentleri, Türkmen duaları, Türkmen türkülerinin bizi bütünde buluşturmuştur. Yaylalardan doğan umutlar buzlarımızı eritmiş, her birimizi birleştirmiş, aynı duyguların etrafında toplayarak tıpkı doruklardan çağlayan pınarlar gibi içimizi serinletmiştir. Ancak bundan rahatsız olanlar şu günlerde çoktur” dedi.

-“AKP YÖNETİMİNDEKİ ÜLKEMİZ PKK’YA PEŞKEŞ ÇEKİLMİŞTİR”-

Bahçeli, Türkmen ve Yörüklerden keyfi kaçanların azgınlaştığını, Türklükleri yalnızca nüfus kâğıtlarında yazan, ruhen, zihnen ve yaşayış olarak uzaklarından bile geçemeyenlerin, sadece fitne saçmakla kalmadığını, aynı zamanda ihanetin bizzat ve fiilen icrasına da soyunduklarını öne sürdü.

“Ölü bir koyun üzerinde dolaşan akbabalar gibi, Türk milletinin ufkunda da karanlık emeller geziniyor” diyen Bahçeli, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bundan sonra Türkiye, ya felaketi tüm boyutlarıyla yaşayacak ya da selamete çıkacaktır. Ya teslimiyetin dibini boylayacak, ya da milliyetçilikle kamburlarından kurtulacaktır. Ya çözülecek, çökecek ve çatlayacaktır; ya da büyüyecek, kalkınacak ve kardeşliğini koruyacaktır. Başka bir seçenek kalmamıştır. Başka bir yol görülmemektedir. AKP yönetimindeki ülkemiz PKK’ya peşkeş çekilmiştir. Bölücü terör örgütü adeta Türk milletinden hesap sormaktadır. Varlığımızın, birliğimizin ve bin yıllık hukukumuzun alnına dayanan bölücü namlu bizden fidye istemektedir. Nefsinin kuklası olmuş, egolarının oyuncağı haline dönmüş, şişmiş benliğinin esaretine kapılmış Başbakan, İmralı canisine ümit ve heyecan vermekle meşguldür.”

-“TERÖRİSTLER PROVOKASYONLARINA HIZ VERMİŞLERDİR”-

Bölücü terörün cesaret kazandığını söyleyen Bahçeli, “İmralı canisi sanki meşru ve masum bir siyaset aktörüymüş gibi, yattığı hücreden demeç üstüne demeç vermektedir. AKP yakayı İmralı canisine kaptırmıştır. İpleri bu katile vermiştir. PKK’lılar güven ve rahata ulaşmışlardır. Teröristler provokasyonlarına hız vermişler, şantiyeler basılmakta, silahlı eylemler artmakta, insan kaçırılma hadiseleri yoğunlaşmaktadır” diye konuştu.

-“PKK’NIN İSTEKLERİNDE KARAKOL VE KALEKOL YAPIMININ DURDURULMASI DA BULUNUYOR”-

Bahçeli, konuşmasında Diyarbakır Lice’de karakol yapımını engellemek için çıkan olaylara da değinerek, karakol yapımından doğan gerginlik sonucunda bir kişinin hayatını kaybettiğini, ikisi ağır olmak üzere 9 kişinin de yaralandığını hatırlattı.

Lice ilçesi Kayacık Köyü’nde Jandarma Karakol Komutanlığı hizmet binası inşaatını protesto etmek ve çalışmaları durdurmak için bölücü terör yandaşlarının saldırıya geçtiğini ifade eden Devlet Bahçeli, “Değerli kardeşlerim. PKK’nın istekleri arasında, karakol ve kalekol yapımının durdurulması da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra baraj inşasına da son verilmesi yer almaktadır. Bu gelişmelerin kısaca manası şudur: Bölücü odaklar, vatanımızın bir yöresini yönetilemez hale getirmeye çalışmaktadır. Egemenlik haklarımızı sulandırmak istemektedirler. Amaç budur, hedef buna dönüktür” diye konuştu.

-“OVALARA İNEREK YENİ SİPERLERİNİ KAZMIŞLARDIR”-

PKK’nın çekilme sürecine de değinen Bahçeli, “Sınır dışına çıktığı sanılan, günlerce gazete ve televizyonlarda sözde çekilme görüntüleri yayımlanan caniler, gerçekte şehirlere ve ovalara inerek yeni siperlerini kazmışlardır. Terör örgütü, süreç ihaneti kapsamında, çözüm ve barış gürültüsü altında güç ve mevzi elde etmiştir” dedi.

-“63’LÜKLERİN İHANETİ UNUTULMAYACAK”-

Akil insanlar heyetinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sundukları rapora da konuşmasında yer veren Bahçeli, “Başbakan ise bir yanda 63 sözde akil insanlarla oyalanırken, diğer yanda ‘Türk milletini nasıl bölerim?’, ‘Nasıl parçalarım?’ arayışındadır. 63 sözde akil, PKK’nın yedeği, taşeronu, izcisi, kapıkulu, kölesi haline gelmiştir. Başbakan’a sundukları raporun inanınız bana, milli mücadele yıllarında işgal komiserleri dahi bu kadarını yazmaz, yazamazdı. Başbakan Erdoğan ve İmralı canisinin ortaklaşa tayin ettikleri bu 63 kişi, kısaca Türkiye’nin PKK’ya teslim olmasını ve Türk milletinin tarih sahnesinden silinmesini amaçlamaktadır. Diyeceğim odur ki, Türk milleti 63’lüklerin ihanetlerini asla unutmayacak ve affetmeyecektir” ifadelerini kullandı.

-“PKK’NIN CİZRE’DE SÖZDE ASAYİŞ BİRLİKLERİ OLUŞTURMASI, YOL KESMESİ NAMERTLİK”-

Bahçeli, Gezi Parkı olaylarına da bahsettiği konuşmasında, Başbakan Erdoğan’ın Taksim’i kuşattığını, terörist dostlarının ise Doğu ve Güneydoğu’da benzerini yapmaya teşebbüs ettiğini öne sürdü. “Türkiye Cumhuriyeti ne zamandan beridir yapacağı karakolları kanlı terör örgütüne sormaktadır?” diye soran Bahçeli, şöyle devam etti:

“Türkiye Cumhuriyeti ne zamandan beridir egemenlik haklarını PKK’yla paylaşmaktadır? Bu nasıl bir çürümüşlüktür? Devlet nerededir, hükümet nerededir, Başbakan nereye gitmiştir? PKK’nın yol kesmesi, haraç alması, kimlik kontrolü yapması, hatta Cizre’de sözde asayiş birlikleri oluşturması alçaklıktır, namertliktir, soysuzluktur. AKP’nin her tavizi başımıza türlü belalar açmıştır. Başbakan Erdoğan İmralı canisiyle pazarlık yaptıkça, bölücü yamyamlar heveslenmiş ve başaracaklarına inanmışlardır. Biliniz ki, ülkemizin bu hali sürdürülebilir değildir.”

-“BU BÖLÜNME DEMEKTİR, HÜKÜMET DUT YEMİŞ BÜLBÜL GİBİ”-

Bahçeli, bugün karakol yapımına itiraz edenlerin, yarın valilerin, kaymakamların ve kamu görevlilerinin şehirlerini terk etmelerini istemesinin, kimseyi şaşkınlığa sürüklememesi gerektiğini vurgulayarak, “Bu bölünme demektir. Bu kavga demektir” ifadelerini kullandı. Bunun düşman kamplara ayrılma anlamına geleceğini söyleyen Bahçeli, “Türkiye adım adım parçalanmaya gitmektedir. Başbakan Erdoğan ve yanındakileri vatana ihanet içindedir. PKK’nın isyan ve başkaldırma hedefi hızla gerçekleşmektedir. Vatanımızın bir bölümünün sözde Kuzey Kürdistan olarak tarif ve tanımı uluorta yapılmaktadır. Gelin görün ki, Başbakan’dan ses yoktur. Hükümet dut yemiş bülbül gibidir” diye konuştu.

-“35.MADDEYİ KİME DANIŞARAK KALDIRDIN?”-

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) İç Hizmetler Kanunun 35’nci maddesinde yeniden düzenlemeye gidilmesine de değinen Bahçeli, “Burada bir düzenlemeye giderek iç tehditleri kime danışarak, kimden akıl alarak ve kiminle konuşarak kaldırdın? Türkiye sorunlarından kurtulmuş mudur ki, bu 35’nci madde değiştirilmektedir? Başbakan ve hükümeti ne yapmaya çalışmaktadır?” diye sordu.

-“AKP ÜLKEMİZİN HER ALANDAKİ YANGINLARIN KUNDAKÇISIDIR”-

Bahçeli, bugün Türkiye manzarasında milli varlığın ve birliğin dinamitlendiğini, Lozan’ın delindiğini, Sevr’in hortlatıldığını, Türkiye’nin dağıtılmak istendiğini, kardeş kavgasının körüklendiğini savundu.

Üniter yapının, milli devlet ve vatanın bölünmezliğinin tartışıldığını söyleyen Bahçeli, “Bunların müsebbibi de Başbakan ve hükümetidir. AKP ülkemizin her alanındaki yangınların kundakçısıdır. İlkesiz, bilgisiz ve kimliksiz iktidar zihniyeti tutuşturduğu alevlere körükle gitmektedir. Yangın Kerkük’tedir, Tuzhurmatu’dadır, tüm Türkmeneli’ndedir. Yangın Doğu Türkistan’dadır. Yangın şehit ocağındadır. Yangın sokaklardadır. Yangın okullardadır. Yangın tezgâhlarda, tarlalarda, yaylalardadır. Yangın bağlardadır, bahçelerdedir, köylerdedir. Yangın çiftçilerimizin hanelerindedir. Yangın pazarlarda, atölyelerde, fabrikalardadır. Yangın mutfaklardadır. Yangın huzur ve esenliğimize kadar ulaşmıştır. Yangın milli değerlerimize kadar yanaşmıştır. Yangın Cumhuriyet’in birikimlerine dayanmıştır” diye konuştu. Konuşmasında Başbakan Erdoğan’a sert sözlerle yüklenmeyi sürdüren Bahçeli, şunları söyledi:

-“BU VAHİM TABLONUN FARKINA VARMIŞ MİLLİYETÇİLERİN MÜDAHALE VAKTİ YAKLAŞMAKTADIR”-

“Başbakan Erdoğan, Türk bayrağını kaldıralım diyen yabancı hayranı köksüzleri akil yapmıştır. Bozgunu zafer diye sunmuştur. Nahoşlukları normalleşme diye yutturmuştur. Milli ve manevi değerleri istismarda sinir ve sabırları germiştir. Türk milletini 36’ya taksim etmiş, Türklüğü etnik seviyeye indirmiştir. Milliyetçiliği ayaklar altına almış, milli kimliğimizi aşındırmıştır. Çanakkale’de savaştıklarımız bu kadar hasar vermemiştir. İzmir’de denize döktüklerimiz bu kadar bayağılaşmamış, bu kadar alçalmamışlardır. Sizler bunlara müstahak değilsiniz. Ve en önemlisi, yurdumuz, yuvamız ve yarınlarımız sahipsiz değildir. Bu vahim tablonun farkına varmış milliyetçilerin müdahale vakti yaklaşmaktadır. Türkmenlerin ve Yörüklerin inisiyatif almalarının zamanı gelmektedir. İnanıyorum ki, er ya da geç seçim vakti gelip çattığında Başbakan ve zihniyeti kaçacak delik, sığınacak ülke arayacaktır.”

Konuşmasının ardından kendisine kartal plaketi ve kartal heykeli hediye edilen Bahçeli, partililerle fotoğraf çektirdi. Bahçeli, şölen alanında kurulan çadırda bir süre istirahat etti.