BIST 7.979
DOLAR 28,95
EURO 31,24
ALTIN 1.891,78
HABER /  POLİTİKA

BDP'li Kışanak'tan hükümete soru!

Gültan Kışanak, Diyarbakır'da yaşanan olaylar için hükümeti suçladı ve soru sordu.

Abone ol

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, "En demokratik, en meşru haklarımızı kullanamayacaksak, barışı nasıl getireceğiz" dedi.

BDP tarafından Diyarbakır'da düzenlenen "Hükümet Adım At" yürüyüşü sırasında çıkan olayların ardından BDP İl Başkanlığı önünde basın açıklaması yapan Kışanak, demokrasinin gereği olan yürüyüş haklarının engellendiğini savundu.

HÜKÜMET KARAR VERSİN 

Kışanak, "Polisin attığı gaz bombaları nedeniyle" konuşurken bile rahatsızlık hissettiklerini dile getirerek, "Hükümet şuna kara versin; çözüm mü, barış mı, demokratik siyaset mi istiyor, yoksa savaş, çatışma, faşizm mi istiyor? Buna karar versin. Biz, buna göre kararımızı verip, yolumuza devam edelim" ifadesini kullandı.

Yürüyüşün amacının barış sürecini ilerletmek için yapılması gerekenleri ifade etmek olduğunu öne süren Kışanak, şöyle konuştu:

"En demokratik, en meşru haklarımızı kullanamayacaksak, barışı nasıl getireceğiz. Ben, yapılan bu şiddetli saldırıyı, bu faşizan saldırıyı kınıyorum. Bu saldırıyı yapanlar şunu çok iyi bilsinler ki barışa suikast yapıyorlar. Bu saldırıyı yapanlar bunu iyi bilsinler ki çözümün önünde engeldirler.Bu saldırıyı yapanlar bunu çok iyi bilsin ki biz, 'bu ülkede gençler ölmesin, sorunlarımız demokrasi içerisinde, demokratik siyaset içerisinde çözülsün' derken, onlar çatışmadan yana tavır alıyorlar. Çatışmadan, ölümden, savaştan yana tutum alanlar bu halkın vicdanında mahkum olmuştur. Bu saldırıların hükümetten bağımsız olduğuna inanmıyoruz. AK Parti Hükümetinin tutumu bu saldırıları teşvik eden bir tutumdur. Kimse yerel yöneticilere, polise ihale ederek bu işten kurtulamaz."