BIST 1.314
DOLAR 7,86
EURO 9,33
ALTIN 478,60
HABER /  MHP

Bahçeli: Tarih cahilleri bekayı bilmez

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, sosyal medya hesabı Twitter'den yayınladığı mesajlarda "Tarih cahilleri bekayı bilmez, ecdadı özümsememiş köksüzler bekayı itiraf edemez" ifadelerini kullandı

Abone ol

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli sosyal medya hesabından dikkat çeken paylaşımlarda bulundu. Bahçeli, mesajlarında tarih ile millet ilişkisi bakımından beka anlayışını değerlendirerek ''Tarih cahilleri bekayı bilmez'' ifadelerini kullandı.

Bahçeli'nin konuya ilişkin mesajları şöyle: ''Tarih bir milletin hafızası, bir devletin haysiyeti, geçmişle gelecek arasında kurulmuş bir hakikat köprüsüdür. Tarih yoksa hatıra yoktur, kök yoktur, hedef yoktur, kaynak kupkurudur. Mazinin olaylarının anlamlı ve objektif yorumu tarihe şuurla bakışın ispatıdır.''

"Türk tarihinin her sayfası bir hazinedir"

Tarih bütündür, parça parça anlatılamaz, anlamlandırılamaz. Bilhassa tarih yalancı şahit gösterilemez, gösterilse bile buna tarih denemez. Türk tarihinin her satırı, her sayfası, her asır ve çağı bizim için henüz mührü sökülmemiş hazinedir.

"Türk milletini söküp aldığınızda tarih kalmaz"

Türk milleti tarih kadar eskidir; bu nedenle hem tarih yazmış hem de tarih yapmıştır. Bu mümeyyiz, muharrik ve müteyakkız vasfıyla beşeriyetin övgüsüne hak kazanmış, buna da hakkıyla layık olmuştur. Türk milleti tarihten çekip alındığında tarih diye bir şey de kalmayacaktır.

"Köksüzler bekayı bilmezler"

Beka dediğimiz zamanlar üstü gerçek aslında tarihle ilgilidir. Tarih olmak, tarihi olmak, tarihe gömülmek, tarihe yön vermek, tarihi inşa etmek farklı farklı anlamlar ihtiva etmektedir. Tarih cahilleri bekayı bilmez, ecdadı özümsememiş köksüzler bekayı itiraf edemez.

Ecdadımızın emanetlerini muhafaza ve bunu istikbale taşıma gayesi Türk milletinin vazifesidir. Ecdadımız bizim için mezar taşlarına yazılan isimlerinden, geride bıraktıkları kahramanlık destanından ibaret değildir. Ecdad vatandır, bayraktır, maneviyattır, şeref simgesidir.

Eğer geçmişe saygı duymazsak gelecekle ilgili hak iddia edemeyiz. Ecdadımızın kemiklerini sızlatırsak, ruhlarını muazzep edersek hiçbir amaca ulaşamayız. Ecdadımız beka sancağını elden ele, nesilden nesile intikalini sağlayan Fatihalarla andığımız milli iftiharlarımızdır.

ÖNCEKİ HABERLER
Kupada son finalist Akhisarspor oldu!
"Kılıçdaroğlu İzmir'in ilçelerini sayamaz"
BM'nin raporu Gazzeli hukuk kuruluşlarını memnun etti
Pakdemirli: Mart ayında fındık desteğini ödeyeceğiz
Erdoğan, Senegalli mevkidaşı Sall'i kutladı
Fatih Kızılgök kimdir filmleri hangisi eşi Esra Ruşan'dan boşandı
Yorumlar 11 yorum