BIST 10.479
DOLAR 32,23
EURO 34,89
ALTIN 2.425,42
HABER /  DÜNYA

BAE Devlet Bakanı Enver Gargaş: Türkiye ile aramızda sorun yaşanmasından hoşnut değiliz

BAE Devlet Bakanı Enver Gargaş, "Türkiye'nin Ortadoğu'daki bir numaralı ticaret ortağıyız. Biz Türkiye ile aramızda sorun yaşanmasından hoşnut değiliz" açıklaması yaptı.

Abone ol

Bloomberg'e konuşan BAE Devlet Bakanı Enver Gargaş, ülkesinin Türkiye ile ilişkilerine dair dikkat çeken açıklamada bulundu. Gargaş, "BAE, Türkiye'nin Ortadoğu'daki bir numaralı ticaret ortağıdır. Biz Türkiye ile aramızda sorun yaşanmasından hoşnut değiliz" deyip "BAE'nin Türkiye ile temel problemi, ikincisinin (Türkiye) Arap ülkelerinin pahasına rolünü genişletmek istemesidir" ifadelerini kullandı.

BAE ile Katar arasında 'seyahat ve ticaret' yeniden başlayacak

BAE, Suudi Arabistan'daki Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) zirvesinde varılan Ula Anlaşması'ndan itibaren bir hafta içinde Katar'la seyahat ve ticaretin yeniden başlayacağını duyurmuştu.

Gargaş düzenlediği basın toplantısında, "Ula Anlaşması'na göre KİK ülkeleri arasındaki seyahat ve ticaret, anlaşmanın imzalanmasından itibaren bir hafta içinde yeniden başlayacak" ifadelerini kullanmıştı.

"Bu kriz sayfasını kapattığımız için mutluyuz"

Gargaş, krizin hiçbir zaman kalıcı olamayacağını söyleyerek, son yıllarda patlak veren krizin, sahada olumsuz eylemleri değil, sert medya söylemlerini kapsadığını savunmuştu.

Ülkesinin 'büyük ya da küçük krizler olmaması için yeni bir sayfa açıp, başka bir aşamaya geçtiğini' kaydeden Gargaş, "Bu kriz sayfasını kapattığımız için mutluyuz ve KİK'in geleceğine umutla bakıyor ve Ula Anlaşmasını uygulamak için çalışıyoruz" demişti.