BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  GÜNCEL

Babacan: Kanunlar sık sık değişmeli

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, hukuk devleti olmadan gelişmiş bir ekonominin olamayacağını belirterek, “Gelişmiş bir ekonomi için kanunlar...

Abone ol

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, hukuk devleti olmadan gelişmiş bir ekonominin olamayacağını belirterek, “Gelişmiş bir ekonomi için kanunlar sık sık değişmemeli ve yargı hızlı çalışıp tutarlı olmalı” dedi.
Ali Babacan, Boğaziçi Yöneticileri Vakfı’nın bu yıl üçüncüsünü düzenlediği ‘Özgün Yönetim Uygulamaları 2014 Zirvesi’ne katıldı. Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen zirvede Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, küresel krizden bahsederek dünya ekonomisinde yakın zamanda bir miktar toparlanma görüldüğünü belirtti. Gelişmekte olan ülkeler açısından bu dönemin önemli olduğunu vurgulayan Ali Babacan, geçen sene mayıs ayından bu yana gelişmekte olan ekonomiler için olumsuz bir beklenti bulunduğunu kaydederek, “Sadece gelecek 10 yılın ortalama büyüme hızlarının geçmiş 10 yıla göre daha düşük olacağı bir tablodan öteye gitmediğini burada açıkça ifade etmek istiyorum” dedi.

“GEZİ OLAYLARI EKONOMİDE HAREKETLİLİK YAŞATTI”
Gezi olayları sırasında gelişmekte olan ülkelerde ciddi bir hareketlenmenin yaşandığını kaydeden Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Tam bir yıl önce bizde Gezi olaylarıyla çakışacak şekilde gelişmekte olan ülke piyasalarında ciddi hareketlilik yaşandı. Biz o dönemde, ’Merkez bankalarının yeni bir politika duruşuna geçmesiyle beraber etkisi olacak’ demiştik. Geçmişle mukayese edildiğinde gelişmekte olan ülkelerin çok daha düşük borç stoku, güçlü bankacılık sistemleri var. Pek çok gelişmekte olan ülkede esnek kur rejimi var. Ne olursa olsun, önümüzdeki 10 yılın gelişmekte olan ülkeler açısından büyüme hızı, gelişmiş ülkelere göre çok daha yüksek olacak. Dolayısıyla büyümek ve dinamizm isteyen şirketler, ’Ben nereye yatırım yapayım’ diye düşündüğünde gelişmekte olan ülkeler önemli adres olacak" şeklinde konuştu.
Türkiye’nin son bir yılda yaşadıklarının reform konusundaki ihtiyaçlarını gösterdiğini belirten Ali Babacan, “Hukukun üstünlüğünün egemen olduğu bir Türkiye arzu ediyoruz. Türkiye devlet politikası olarak bunu aslında belirlemiş. Avrupa Konseyi’ne tam üye olmuşuz, AB sürecini başlatmışız ve, ’Evrensel hukukun normlarını baz alalım’ dediğimizde hangi normları referans alacağımız belli. Hukuk hem demokrasimiz hem de ekonomimiz için önemli. Eğer hukuk devleti değilseniz demokrasi bir süre sonra kaos ya da totaliter anlayış getirebilir. Bunun içindir ki evrensel normları baz almış sıhhatli bir hukuk sistemi, hukuk devleti olma hedefini önümüze koymamız önemli" dedi.

“HUKUK OLMADAN GELİŞMİŞ EKONOMİ OLMAZ”
“Hukuk devleti olmadan gelişmiş bir ekonomi olmak mümkün değil” diyen Babacan, “Gelişmiş bir ekonomi olmak için hukuki güvenlik şarttır. Kanunlarda gri alanın olmaması, kanunların sık sık değişmemesi, yargının hızlı çalışıp tutarlı olması ve böylece güvenli bir yargı olması, yargının bağımsızca çalışması ama o bağımsızlık alanını gerçek alanda tarafsız kullanması... Bunları sağlamadan gelişmiş ekonomi olmak hayaldir. Ekonomideki anlayışımız fırsat eşitliğine dayalı bir anlayış oldu. Tabii uygulanmada mükemmel olduğumuzu iddia edemiyorum. Fırsat eşitliği burada çok önemlidir. Her ülkede ekonomik imkanlar olabilir ama bu imkanlara ulaşabilmede adil bir rekabet ortamını sağlayamıyorsanız, işte o da gelişmiş bir ekonomi olmanın önüne büyük bir set çeker” diye konuştu.
Yolsuzlukla mücadelenin her ileri demokrasinin olmazsa olmaz bir konusu olduğunu kaydeden Babacan, "Buna da tolerans göstermemek, iddianın sonuna kadar gitmek, yanlışlık içinde olanların da hesap vermesini sağlamak çok önemli. Kural koyuyorsunuz, o kurala uymayanlar için yaptırım gerekir. Kurala uymamanın cezası yoksa bir süre sonra o kuralın bir önemi kalmaz" ifadelerini kullandı.
(İHA)

ÖNCEKİ HABERLER
Günün önemli gelişmeleri (3)
Arınç: Erdoğan aday olursa, Gül destekler
Erdoğan açıkladı: Taksim’e izin yok
Ukrayna'da Paskalya ateşkesi
Alex’ten derbi mesajı
Gaziantepspor’da kan kaybı sürüyor
Hakan Şükür'den iktidara gönderme
Öğrencilerle güvenlik görevlileri birbirlerine girdi
Atak helikopteri için tarihi hafta
Bakalım Anayasa Mahkemesi...
Yorumlar