BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  GÜNCEL

Arınç: Erdoğan aday olursa, Gül destekler

Başbakan Yardımcısı Arınç 'Biz inanıyor ve biliyoruz ki; Sayın Başbakanımız istişarelerinin sonucunda, cumhurbaşkanlığına adaylığını koymak isterse sayın Cumhurbaşkanımız da bundan büyük bir onur duyacak ve onun adaylığını destekleyecektir" dedi.

Abone ol

Başbakan Yardımcısı Arınç Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına adaylığını koyması halinde Cumhurbaşkanı Gül'ün bunu destekleyeceğini söyledi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Bursa'da açıklamalar yapan Arınç, "Biz inanıyor ve biliyoruz ki; Sayın Başbakanımız istişarelerinin sonucunda, Cumhurbaşkanlığına adaylığını koymak isterse sayın Cumhurbaşkanımız da bundan büyük bir onur duyacak ve onun adaylığını destekleyecektir" dedi.

Arınç, Erdoğan'ın, Mayıs ayı ortalarında Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmesinin ardından kararını açıklayacağını ümit ettiklerini söyledi.

Bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "Bugünkü şartlar çerçevesinde benim gelecekle ilgili bir siyaset planım yok" şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine şöyle konuştu:

"Bu yeni bir olay değil bildiğiniz gibi. Sayın Cumhurbaşkanımız da Sayın Başbakanımız da bu konuyu birlikte görüşeceklerini ve en olumlu şekilde sonuçlandıracaklarını ifade ediyorlar. Yani dün yaptıkları konuşmanın, üç gün evvel yaptıkları konuşmadan çok farklı bir yönü yok. Bunu farklı yorumlamaya da gerek yok."

"Sayın Başbakanımız ile Sayın Cumhurbaşkanımız iki arkadaş olarak, geçmişte bu partiyi kuranların önde gelenlerinden ikisi olarak, birbirlerinden Başbakanlığı devralmış insanlar olarak, Cumhurbaşkanı adaylığını, bizzat Sayın Başbakanımızın açıkladığı bir insan olarak, geçmiş hukuka dayanan çok samimi, çok dürüst ilişkileri var."

Arınç, bugün sadece Cumhurbaşkanı adayının kim olacağına yönelik soruların değil, onun ötesinde başka sorular ve ihtimallerin de konuşulduğunu anımsatarak, şöyle devam etti:

"Bence bu konu her iki tarafı da rencide edecek, üzecek ve bulundukları konumlarda kendilerini rahatsız edecek bir düzeye gelmemeli. Yani Sayın Başbakanımız Cumhurbaşkanı olacaksa, böyle bir karara varacaklarsa ve halkımız da bunu onaylayacaksa, bildiğiniz gibi başka adaylar da olacak ve Cumhurbaşkanlığı seçimi halk tarafından yapılacak hem de iki turda. Halkın da bunu onaylaması halinde AK Parti'nin başında 2015'e kadar kimin Başbakan olarak kalacağı, 2015'ten sonra partinin nasıl bir şekillenme içine gireceği de tartışılıyor. Ancak bu hesaplar yapılırken, Sayın Cumhurbaşkanımızı herhangi birisi olarak bu meselenin içerisinde bir aktör olarak düşünmek veya çeşitli ihtimallerde onun da ismini geçirmek, belki Sayın Cumhurbaşkanımızı üzüyor olabilir."

ÖNCEKİ HABERLER
Teröristlerden taciz ateşi
Erdoğan açıkladı: Taksim’e izin yok
İHA’lı El Kaide operasyonu: 15 ölü
Alex’ten derbi mesajı
Hakan Şükür'den iktidara gönderme
Öğrencilerle güvenlik görevlileri birbirlerine girdi
Atak helikopteri için tarihi hafta
Bakalım Anayasa Mahkemesi...
Ölümünün 40. gününde anıldı
İki askeri şehit eden şahsın korkunç tehtidi
Yorumlar