BIST 1.441
DOLAR 8,45
EURO 10,23
ALTIN 498,49
HABER /  GÜNCEL

Ukrayna'da Paskalya ateşkesi

Ukrayna Dışişleri Bakanı Andriy Deşçitsia, ülkenin doğusunda resmi binaları işgal eden Rusya yanlısı militanlara karşı yürüttükleri operasyonları Paskalya yortusu nedeniyle askıya aldıklarını açıkladı.

Abone ol

Ukrayna Dışişleri Bakanı Andriy Deşçitsia, ülkenin doğusunda resmi binaları işgal eden Rusya yanlısı militanlara karşı yürüttükleri operasyonları Paskalya yortusu nedeniyle askıya aldıklarını açıkladı.

Deşçitsia BBC'ye açıklamasında ayrılıkçıların işgal eylemlerini sürdürmeleri halinde operasyonlara tekrar başlanacağını söyledi.

Bakan, operasyonların amacının halkı korumak ve hayatın normale dönmesini sağlamak olduğunu belirterek "Ama Paskalya nedeniyle terörle mücadele operasyonlarına ara veriyoruz. Bu aşamada onlara karşı güç kullanmayacağız" dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü'nün ayrılıkçılarla müzakereye oturmaya hazır olduğunu söyledi.

Rusya yanlıları, başkent Kiev'deki AB yanlılarının da Bağımsızlık Meydanı'ndaki binaları boşaltmasını istiyor.

Deşçitsia bu çağrı konusunda "Meydan'daki eylem için belediyeden izin alındı. Dolayısıyla ortada yasa dışı bir işgal yok" dedi.

Perşembe günü, Rusya, Ukrayna, ABD ve AB arasında varılan anlaşmaya karşın, bazı kentlerde Rusya yanlıları protestocular işgallerine son vermeyi reddediyor.

Cenevre'deki zirvede, tüm askeri grupların lağvedilmesi ve resmi binalardaki işgallerin sona erdirilmesi konusunda uzlaşmaya varışlmıştı.

Zirvede ayrıca tüm hükümet karşıtı göstericiler için af çıkarılması da kararlaştırılmıştı.

ABD, Rusya'nın anlaşmaya uymaması halinde, bu ülkeye yeni yaptırımlar uygulayacağı tehdidinde bulunmuştu.

Ukrayna'daki ayrılıkçılığı kışkırttığı suçlamalarını reddeden Kremlin, ABD'nin Moskova'ya "suçlu bir çocuk" gibi davrandığını söyledi.

Ancak Donetsk kentindeki ayrılıkçıların sözcüsü Kiev'deki hükümetin meşru olmadığını ve istifa edinceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

Bu arada Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, Kırım'ın geçen ayki ilhakında payı bulunanlara madalya verileceğini açıkladı.

ÖNCEKİ HABERLER
İHA’lı El Kaide operasyonu: 15 ölü
Alex’ten derbi mesajı
Hakan Şükür'den iktidara gönderme
Öğrencilerle güvenlik görevlileri birbirlerine girdi
Bakalım Anayasa Mahkemesi...
Ölümünün 40. gününde anıldı
İki askeri şehit eden şahsın korkunç tehtidi
2 turist kıza 14 kişi laf atınca
Lütfi Elvan'dan internet tepkisi
Kurtulmuş net konuştu
Yorumlar