BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  DÜNYA

Azerbaycan'daki diplomatik misyon temsilcileri Ermen vahşetini yerinde gördü

Azerbaycan'daki diplomatik misyon temsilcileri Ermenistan'ın füze ve ağır toplarla saldırdığı ve sivil kayıpların yaşandığı Berde ve Terter kentlerini ziyaret etti.

Abone ol

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev ve Başsavcı Kamran Aliyev'in eşlik ettiği diplomatlar, saldırıların yapıldığı alanlara giderek incelemelerde bulundu.

Ziyaret sonrasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Hacıyev, dün saldırıya uğrayan Berde'de hiçbir askeri yapının bulunmadığını, çatışma bölgesinden 60 kilometre mesafede yer aldığını bildirdi.

Ermenistan'ın kasıtlı şekilde yasaklı misket bombaları kullandığını vurgulayan Hacıyev, Ermenistan'ın saldırıyla halk arasında panik oluşturmayı amaçladığını kaydetti.

Hacıyev, "Fakat onlar amaçlarına ulaşamadılar ve ulaşamayacaklar. Azerbaycan halkının ve Berde sakinlerinin azmini diplomatik misyon temsilcileri de gördü." dedi.

Diplomatik misyon temsilcileri bölgede bulunduğu zaman Ermenistan'ın etraftaki bölgeleri bombalamayı sürdürdüğünü bildiren Hacıyev, "Sorumluluk duyguları yok. Gördüğümüz gibi hedefleri siviller. Bu, Ermenistan'ın Hocalı soykırımı ile başlayan ve bugün de devam eden sivillere karşı savaş ve insanlık suçlarının bir parçasıdır." şeklinde konuştu. 

Hacıyev, "Tüm cezai eylemler gerektiği şekilde belgeleniyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü gibi uluslararası kuruluşların temsilcileri de Azerbaycan tarafından bu gerçekleri derinlemesine değerlendirmek üzere davet edildi." bilgisini verdi.

"Erivan yönetiminin sorumlu tutulacağı gün uzak değil"

Azerbaycan Başsavcısı Kamran Aliyev de sivillere karşı işlenen tüm suçların aynı merkezden yönetildiğini bildirdi.

Aliyev, saldırılardan Erivan yönetiminin sorumlu olduğunu belirterek "Bununla ilgili yeteri kadar kanıtımız var ve açıklayacağız. Tarihte bu tür suçların faillerinin sorumlu tutulmadığı bir zaman olmadığına bir kez daha sizi temin etmek istiyorum. Erivan yönetiminin bundan sorumlu tutulacağı gün uzak değil." dedi. 

Ermenistan'ın, Azerbaycan yerleşim birimlerine top ve füzelerle düzenlediği saldırılarda 27 Eylül'den bugüne kadar 90 sivil hayatını kaybetti, 392 sivil yaralandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Muhittin Böcek'ten iyi haber geldi yiyip içmeye başladı! İlk istediği bakın ne oldu
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Sivasspor Maccabi Tel Aviv canlı maç yayını saat kaçta hangi kanalda?
İran'da Sağlık Bakanlığı kırmızı bölge ilan etti! Ülkede vakalar patladı
Ahmet Hakan, Çakıcı-CHP'li Recep Gürkan görüşmesinin detaylarını yazdı
Fidye istediler! Nijerya’da camiyi basan silahlı grup 17 kişiyi kaçırdı
Karikatür krizi büyüyor! Suudi Arabistan'ın Fransız Konsolosluğu'nda saldırı
Hatay'da hortum arabayı havaya kaldırdı! Araçtaki kadının beli kırıldı şoför ölümden kurtardı
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a çanta yanıtı: Yüreğin varsa cesaretin varsa beraber tartışalım
30 Ekim tatil mi cuma günü okul var mı MEB açıklaması
Yorumlar