HABER /  GÜNCEL

Asgari ücrette flaş değişiklik düşürüldü!

Asgari ücretin işverene maliyetini azaltmak amacıyla sağlanacak devlet desteğinde değişiklik yapıldı. Destekten yararlanabilecek işçi sayısı ne kadar? Ayrıntılar haberimizde...

Asgari ücret artışı nedeniyle işverene sağlanacak aylık 110 liralık devlet desteği, 100 liraya düştü. Ancak destekten yararlanabilecek işçi sayısı, 8,5 milyondan 11 milyona çıktı.

NTV'nin haberine göre 1300 liraya yükselen asgari ücretin işverene maliyetini azaltmak amacıyla sağlanacak devlet desteğinde değişiklik yapıldı. Düzenlemenin Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeleri sırasında AK Parti milletvekilleri, yeni bir önerge verdi. Önergeyle 2016'da sağlanacak aylık 110 liralık destek, 100 liraya düşürüldü. İşverenin asgari ücret artışından kaynaklı aylık 274 liralık ek maliyetinin devlet tarafından karşılanan oranı, yüzde 40'dan yüzde 36'ya düştü.

ASGARİ ÜCRET 2016'DA KAPSAM GENİŞLEDİ

Ancak devlet desteğinin, asgari ücretli işçiler dışında, 2015'de brüt maaşı 2 bin 550 lira olan işçiler için de verilmesi sağlandı. Değişiklikle, devlet desteği alınabilecek işçi sayısı 8.5 milyondan 10 milyon 997 bine çıktı. özel sektörde çalışan işçilerin yüzde 80'i için işverenlere destek verilmesinin önü açıldı.

MADENCİLİKTE İKİ KAT DESTEK

Madencilik sektöründe ise devlet desteği, normalin iki katı oldu. Madencilikte işverene, işçi başına 200 lira destek verilecek. Değişiklik, desteğin devlete maliyetini de arttırdı. İlk haliyle 10,5 milyar lira olan maliyet, 11,5 milyar liraya yükseldi.

ÖNCEKİ HABERLER
ABD'den gelen veri piyasaları salladı
Yeni Anayasa için ilk adım atıldı! Ne cevap verecekler?
Asgari ücret 2016 iki kritik değişiklik düşürüldü!
Rusya Türkiye'ye karşı o ülkeyi devreye soktu! Yine kriz
iPhone 7'de kulaklık olmayacak bakın neden!
Demans nedir evreleri demans hastalığı testi nasıl yapılır?
Yorumlar