BIST 1.153
DOLAR 8,17
EURO 9,66
ALTIN 502,45
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI

Asgari ücret 2018 ne kadar olacak kritik ikinci toplantı

Asgari ücret 2018 ne kadar olacak asgari ücret güncel maaşlar. Asgari ücret ile ilgili kritik ikinci toplantı bugün yapılacak. Asgari ücret ile ilgili güncel bilgiler ve 15 Aralık açıklamalarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Abone ol

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret 2018 ile ilgili ikinci toplantı bugün yapılacak. TÜİK başkanlığında gerçekleşecek olan ikinci toplantıda neler konuşulacak? Asgari ücret 2018 güncel bilgiler internethaber'de.

Asgari ücrette artık sona gelindi. Yıl sonuna doğru açıklanması beklenen asgari ücret 2018 için ikinci toplantı bugün yapılacak. Hem işverenleri hem de çalışanları ilgilendiren asgari ücretle ilgili CHP'de ikinci kez açıklama gelmişti. CHP yaptığı açıklamada asgari ücretin 2018 yılında 2 bin TL olmasını dile getirmişti. DİSK ise geçen yıl bu maaşı önermişti bu yıl ise asgari ücret 2 bin 300 TL olmasını önerdi. Türk İş'ten konuyla ilgili henüz açıklama gelmedi. Gelin hep birlikte asgari ücret 2018 ikinci toplantıda neler olacak sorusunun yanıtına bakalım.

TÜRK İŞ EV SAHİPLİĞİ YAPACAK İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018'de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ikinci toplantısını bugün yapacak.Türk-İş'in ev sahipliğindeki toplantıda Kalkınma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve TÜİK uzmanları ülke ekonomisiyle ilgili verileri paylaşacak. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlığında toplanacak komisyonda, işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek.Toplantıda, Kalkınma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) uzmanları ülke ekonomisiyle ilgili verileri komisyon ile paylaşacak.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR Asgari ücreti, yasa gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını TÜRK-İŞ temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor.  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapılan ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanıyor. Komisyon, son toplantısını yine bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor. Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 777 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 404 lira 6 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net bin 510 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 2 bin 88 lira 56 kuruşu (işverene maliyet tutarında sosyal güvenlik primindeki yüzde 5 oranındaki indirim dikkate alınmış ve 100 lira/ay teşvik indirimi hariç) buluyor. Bunun bin 777 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 275 lira 51 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 35 lira 55 kuruşunu işverene ait işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Zarrab davasındaki FETÖ'cü! Fethullah Gülen işin içinde
Reza Zarrab davasında sürpriz gelişme
Küçükçekmece'de silahlı çatışma! Ölü ve yaralılar var
ATA AÖF güz dönemi 2017 sonuç sorgulama ekranı
Cuma günü okunacak iş duası ve rızık duaları
Sorgu Sual sunucuları Merve Şahin kimdir kaç yaşında?
Yorumlar