BIST 2.394
DOLAR 15,85
EURO 16,84
ALTIN 938,96
HABER /  GÜNCEL

İstanbul'da ele geçirilen bomba yüklü minibüsün hedefi meğer

BAHÇELİEVLER'de dün ele geçirilen 60 kilogram patlayıcı yüklü minibüsle ilgili yürütülen soruşturmada detaylar ortaya çıkmaya başladı. Soruşturmada şu ana kadar 3'ü kadın 10 kişi, gözaltına alındı.

Abone ol

Bombalı minibüsün hedefinde polisleri taşıyan çevik kuvvet otobüsü olduğu öğrenilirken, teröristin ifadesi ve bağlantılarından tespit edilerek gözaltına alınan şüpheliler arasında 2 de avukat var. Yangın tüplerine doldurulan patlayıcılarla yapılması planlanan saldırıda teröristler patlmayıcının etkisini artırmak için demir bilye ve çivi kullanmış.

MİT VE POLİS ORTAKLIĞI: Bahçelievler'deki patlayıcı yüklü kapalı kasa minibüsle ilgili Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ile İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin araçla ilgili çalışmalarını ortaklaşa yürüttüğü öğrenildi.

PATLAYICILAR KUZEY IRAK'TAN YURDA SOKULMUŞ: Emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre; patlayıcı, yasadışı yollardan Kuzey Irak'tan yurda sokuldu. Minibüsün sahibi olan ve gözaltına alınan kadın ise, aracı Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerine götürerek patlayıcıları minibüse yükletti. Şüpheli kadın, yolda dikkat çekmemek için içinde patlayıcı bulunan yangın tüpleri ve plastik kovaları, strafor kutular içine gizleyerek İstanbul'a getirdi.

8 YANGIN TÜPÜ VE PLASTİK KOVALAR İÇİNDEKİ PATLAYICILAR: Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri ile Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri araçta bulunan plastik kovalar ve yangın tüplerini detaylı bir şekilde inceledi. Yapılan incelemede, minibüste bulunan farklı boylarda 8 yangın tüpünün kafalarını sökerek içlerinde fabrikasyon üretim RDX, PETN ve HMX karışımı patlayıcılarla dolu olduğunu, bombanın etkisini arttırmak için demir bilye ve çivi koyduklarını tespit etti.

BOMBALAR DÜZENEKLE BİRBİRİNE BAĞLI, UZAKTAN KUMANDA İLE TETİKLENİYOR: Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri, yangın tüplerinin hepsinin birbirine düzeneklerle bağlı olduğunu ve düzeneklere bağlı uzaktan kumanda ile patlatmaya yarayan alıcı ve verici devreleri buldu. Emniyet yetkilileri, patlayıcı maddelerin geçtiğimiz yıl Beşiktaş Vodafone Park Stadı çevresinde meydana gelen patlamalarda kullanılan bombalarla aynı özelliklerde olduğunu belirtti.

MİT VE TEM EKİPLERI YAKLAŞIK 20 SAAT JAMMERLA MİNİBÜSÜ BEKLEDİ: MİT ve TEM ekipleri aranan bomba yüklü kapalı kasa minibüsün Bahçelievler Şirinevler Mahallesi Mahmutbey 18. sokağa park edilmiş olarak bulduktan sonra aracı almaya gelecek şüphelileri yaklaşık 20 saat bekledi. Ekiplerin, ani gelişebilecek bir olaya karsı patlamayı engellemek için sinyal kesici (jammer) minibüsün yakınlarında bekledikleri, minibüsü almaya gelecek kişiyi sağ ele geçirmeyi hedefledikleri öğrenildi.

LASTİKÇİ GELDİĞİ SIRADA OPERASYON BAŞLADI: Patlayıcı yüklü kapalı kasa minibüsü almaya gelen kişi, öğle saatlerinde minibüse bineceği sırada aracın bir lastiğinin patlamış olduğunu fark etti. Bunun üzerine çevrede bulunan bir lastikçiyi patlayıcı yüklü minibüsün lastiğini değiştirtmek için olay yerine çağırdı. Lastikçi de olay yerine geldiği sırada MİT ve TEM ekipleri, lastikçi ve şüpheliyi yakaladı. Ekiplere durumu izah eden lastikçi serbest bırakıldı.

ÇEVİK KUVVET ARACI GEÇİŞ SIRASINDA PATLATACAĞINI İTİRAF ETTİ: Bombalı minibüs başında yakalanarak gözaltına alınan şüphelinin emniyetteki ilk sorgusunda, çevik kuvvet aracı geçişi sırasında, gözcülerden gelen talimat doğrultusunda minibüsü çevik kuvvet aracının yakınlarında patlatması yönünde talimat aldığını söylediği öğrenildi

GÖZALTINA ALINAN 3'Ü KADIN 10 KİŞİ ARASINDA 2 AVUKAT BULUNUYOR: Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ile İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, bombalı aracın yakalanmasından sonra düzenlediği operasyonlarda 3'ü kadın 10 şüpheliyi gözaltına almıştı. Gözaltına alınan şüpheliler arasında 2 avukatın da bulunduğu öğrenildi. Polis ekiplerinin, şüphelilerin sorgularında elde ettikleri bilgiler doğrultusunda yeni operasyonlar yapmaya devam ettiği kaydedildi

ÖNCEKİ HABERLER
İki fotoğraf arasındaki 54 farkı bulun
İki fotoğraf arasındaki 54 farkı bulun
Hulusi Akar cami mi yaptırıyor Canikli'den açıklama
Hulusi Akar cami mi yaptırıyor Canikli'den açıklama
Kanada'da helikopter düştü: 4 ölü
Kanada'da helikopter düştü: 4 ölü
 Trump'ın Kudüs kararına 'iç politika' damgası
Trump'ın Kudüs kararına 'iç politika' damgası
23. Gezici Film Festivali'nin bu sefer durağı 'Kastamonu' oldu
23. Gezici Film Festivali'nin bu sefer durağı 'Kastamonu' oldu
Cuma günü namazdan önce yüz defa bunu tekrarlayın!
Cuma günü namazdan önce yüz defa bunu tekrarlayın!
e-Devlet Apple'ın "en iyi mobil uygulamalar" listesinde
e-Devlet Apple'ın "en iyi mobil uygulamalar" listesinde
Balıkesir'de 936 polis mezun oldu
Balıkesir'de 936 polis mezun oldu
Süpernova kalıntısındaki maddelerin renk tiyatrosu
Süpernova kalıntısındaki maddelerin renk tiyatrosu
Walt Disney, Fox'u 52 milyar dolara satın alıyor
Walt Disney, Fox'u 52 milyar dolara satın alıyor