BIST 1.120
DOLAR 7,62
EURO 8,91
ALTIN 458,71
HABER /  GÜNCEL

Artvin Cerrattepe son durum şehre alınmadılar

ARTVİN Cerrattepe son durum haberleri gelmeye devam ediyor. ARTVİN Cerrattepe altın madenini protesto etmek isteyenlerin kente girişlerine izin verilmiyor.

Abone ol

ARTVİN Cerattepe’deki altın madencilik faaliyetlerine karşı tepki eylemleri için Türkiye’nin dört yanından Artvin’e gelen grupların kente girişine ise izin verilmedi.

Polis ve jandarma, Hopa-Borçka karayolu Cankurtaran Mevkii’nde yolu ulaşıma kapattı. Bunun üzerine bir grup, polis ve asker barikatını aşarak otobüslerle geçmeye çalıştı. Bu sırada polis ve askerlerle çevreci gruplar arasında arbede çıktı. Bu arada Artvin Valiliği, kente giriş ve çıkışlara yasak getirdi. Rize ve Erzurum yönünden kentte gelmek isteyen kişiler araçlarla yolda kaldı, uzun konvoylar oluştu.

GÖZALTINA ALINANLAR VAR

Artvin Cerattepe’deki madencilik faaliyetlerine karşı tepki eylemleri için İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmit’in de aralarında olduğu çok sayıda ilden dün otobüslerle yola çıkan Artvinliler ve çevrecilerin, güzergah üzerindeki kentlerin giriş ve çıkışlarında durdurularak kimlik kontrolünden geçirildikleri ve bazı kişilerin gözaltına alındığı iddia edildi.  

CHP’Lİ NAZLIAKA, YARALANAN GENCİ HASTANEYE GÖTÜRDÜ

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Artvin’in Cankurtaran Mevkii’nde polis ve askerin biber gazlı müdahalesi ardından kaçmaya çalışırken düşerek başını taşa çarpan Dilaver Kabasakal’ı aracına alarak Borçka Devlet Hastanesi’ne ulaştırdı.

Hastane önünde açıklama yapan Nazlıaka, Artvin’e gitmek isterken yolların kesildiğini belirterek, "Görevliler kendilerine böyle bir talimat geldiğini söyledi. İçişleri Bakanı Efkan Ala’yı aradım, bu insanların tek amacının ormanına, toprağına sahip çıkmak olduğunu söyledim. Bakan, ‘Yapacağım bir şey yok. Böyle bir talimat verdik’ dedi. 2.5 saat boyunca kar ve tipi altında bekledik. Soğuk havada çaresizce bekleyenleri yalnız bırakamadım. Bana, ‘Siz geçebilirsiniz’ dediler ama ben onları yalnız bırakmadım. Maalesef bir müdahale oldu. Yolu kapatmak haksız ve hukuksuz bir uygulamaydı" dedi.

"BİRİLERİ DOLARIN YEŞİLİNİ SEVİYOR"

Cerattepe’deki madencilik faaliyeti ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Nazlıaka, "Orman muhafaza memurları olur, ormanları vatandaşlardan korur. Burada vatandaşlar ormanları mevcut uygulamalardan korumak için çalışıyor. Kalkınmadan anladığımız yeşildir, doğadır, iyi bir gelecektir. Birilerinin anladığı ise yakım, yıkım ve tahribattır. Biz yeşili gerçek anlamda seviyoruz. Birileri doların yeşilini seviyor. Doğanın korunması için mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu.

Otobüslerle bu sabah Artvin’in Hopa ile Borçka İlçesi arasındaki Cankurtaran Mevkii’ne ulaşan yaklaşık 1000 kişilik konvoyun önü çok sayıda polis ve askeri birlik tarafından kesildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Ünlü kabadayının torunu yakalandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gece yarısı telefonu
Efkan Ala'dan PKK'ya çağrı teslim olun!
Kısmetse Olur'dan elenecek isim sızdı kim gidiyor?
Kiralık Aşk son bölüm rakiplerini ezdi geçti
Seda Sayan eşleri kimdir kaç kere evlendi? İlk eşi bakın kim
Yorumlar 27 yorum