BIST 1.320
DOLAR 7,86
EURO 9,42
ALTIN 456,57
HABER /  MAGAZİN

Arif Sağ kimdir aslen nereli Arif Sağ hastalığı ne son durumu

Arif Sağ kimdir, aslen nereli, kaç yaşında ve Arif Sağ'ın hastalığı ne soruları dün oğlu Tolga Sağ'ın açıklamalarının ardından merak konusu oldu. Kanser tedavisi gören usta oyuncu dün rahatsızlanarak acilen hastaneye kaldırılması sevenlerini üzdü. Peki ama Arif Sağ2ın hastalığı ne son durumu nasıl doktoru ne açıklama yaptı haberimizde.

Abone ol

Arif Sağ kimdir, aslen nereli, kaç yaşında ve Arif Sağ'ın hastalığı ne soruları merak edildi. Kanser tedavisi gören usta isim Arif Sağ dün fenalaşarak acilen hastaneye kaldırıldı haberini Cahit Berkay'ın vermesi üzerine sevenleri üzüldü. Peki Arif Sağ'ın son durumu nasıl, oğlu Tolga Sağ ne açıklama yaptı.

ARİF SAĞ HASTALIĞI: Kanser tedavisi gören Arif Sağ’ın MESAM’da yaşanılanların ardından fenalaşarak hastaneye kaldırıldığı haberine oğlu Tolga Sağ’dan açıklama geldi. Tolga Sağ, “Babamın şu anda durumu iyi, evde dinleniyor. Bu kadar can sıkan olaylara rağmen de en önemli şey sağlıklı bir şekilde dimdik ayakta durabilmektir. Tüm MESAM Yönetim Kurulu üyeleri de dimdik ve onurlu bir şekilde yollarına devam edeceklerdir” dedi.

Cahit Berkay, yaptığı açıklamada MESAM’da yaşanılanlardan dolayı Sağ’ın hastaneye kaldırıldığını açıklamıştı.

ARİF SAĞ KİMDİR: 1945 yılında Erzurum'un Aşkale ilçesi Dallı köyünde dünyaya geldi. Küçük yaşlarından itibaren saz çalmaya başlayan Arif Sağ, İstanbul'a geldi ve Aksaray Musiki Cemiyeti'nde Nida Tüfekçi'nin öğrencisi oldu. Müzikal altyapısını kısa zamanda oluşturmayı başardı. 1960 ve 70'li yıllar Arif Sağ için müzikte arayış yılları oldu. Arif Sağ, bu dönemin toplumsal hareketlerinin müzikle bağdaşan yanlarından çok, piyasadaki ve resmi kurumlardaki müzik uygulamalarına ağırlık verdi. 60'lı yılların sonunda TRT İstanbul Radyosu'na bağlama sanatçısı olarak başladığı yıllarda piyasadaki faaliyetlerine de devam etti.

Çeşitli sanatçılara bağlamasıyla eşlik etmesinin yanında, yine bu dönemde bestelerini de pek çok sanatçıya okuttu. Bununla birlikte kendi çalıp okuduğu plakları da vardır. Yapılan müzik bugünkü terminolojiyle bir tür arabesk-fantazi benzeridir. Bestelerinde ise yerel motifleri (yer yer pasajları) çok sık kullandı. Bu da onun halk müziğinden kopamadığı gerçeğinin bir başka göstergesidir.

1976 yılından itibaren İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı'nda öğretim görevlisi olarak çalışamaya başlayan Sağ, bu görevinden 1982 yılında ayrılarak özel çalışmalara ağırlık verdi.

Birçok ünlü sanatçıya kaset çalışmalarında yardımcı oldu. Bu özelliğinin yanında 10'dan fazla kasette sanatçı olarak da ayrıca yer aldı. Musa Eroğlu ve Muhlis Akarsu ile birlikte başladığı, daha sonra Yavuz Top'un da katılımı ile genişleyen Muhabbet adlı seri albüm çalışmaları 1980 sonrasında Türk halk müziğinin geniş kitlelere yayılmasında önemli katkı sağlamıştır.

1987 ve 1991 yılları arasında Ankara milletvekilliği yapmıştır ve milletvekillik görevinde bulunan ilk sanatçıdır.

2 Temmuz 1993'te Sivas Katliamı'ndan sağ kurtulmuştur.

Almanya Cumhurbaşkanı'nın desteği ile, 1996 yılında Köln Filarmoni Orkestrası'nda konser vererek, bağlama ve Anadolu müziğinin batıya tanıtılmasında büyük rol üstlenmiştir. 2000 yılında ünlü İspanyol flamenko gitarist Tomatito ile Avrupa'nın 12 şehrinde konser vermiştir.

Erdal Erzincan ile birlikte iki ciltten oluşan Bağlama Metodu adlı kitabın yazarıdır.

ÖNCEKİ HABERLER
Nazlı Ilıcak'a bir şok daha Kara Kuvvetleri şikayetçi oldu
TSK'da devrim gibi karar! Robot askerler geliyor
TSK bunu ilk kez yaptı! Dujarric'in sözlerini paylaştı
TSK'dan Afrin açıklaması! İşte öldürülen terörist sayısı
İğrenç! Gece polise gidip anlattı: Babam 9 yıldır...
e devlet HES kodu alma nasıl olur HES kodu alma ekranı
Yorumlar