BIST 4.963
DOLAR 18,63
EURO 19,63
ALTIN 1.077,07
HABER /  GÜNCEL

Arap Birliği Bağdat zirvesine hazırlanırken Suriye'de çatışmalar sürüyor

Arap Birliği, Suriye'de bir yıldır süren çatışmalara son vermek amacıyla barış planı üzerindeki görüşmelerini sürdürürken, Suriye güçleri Hama vilayetindeki Kalat el-Madik kasabasını bombalamaya devam ediyor.

Abone ol

Arap Birliği, Suriye'de bir yıldır süren çatışmalara son vermek amacıyla barış planı üzerindeki görüşmelerini sürdürürken, Suriye güçleri Hama vilayetindeki Kalat el-Madik kasabasını bombalamaya devam ediyor.

İngiltere'den faaliyet gösteren Suriye İnsan hakları Gözlemevi, hükümet güçlerinin, 17 gündür bombardıman altında olan Kalat el-Madik kasabasına girdiklerini bildirdi. Örgüt, son günlerde Kalat el-Madik kasabasında 40'ı aşkın insanın öldüğünü kaydetti.

Suriye'de bağımsız gazetecilerin dolaşımı sıkı kontrol altında olduğundan bu haberleri doğrulamak henüz mümkün değil. Reuters ajansına göre, bir muhalif, karşı koyacak sayıda silaha sahip olmayan isyancılar da dahil, binlerce kişinin bölgeden kaçtığını belirtti.

Suriye'nin üçüncü büyük kenti olan Humus'un çevresinde de topçu ateşinin sürdüğü haber alınıyor.

Bu arada, BM'nin İnsan Hakları Temsilcisi Navi Pillay, Suriyeli yetkilileri kasıtlı ve sistematik şekilde çocukları hedef almakla suçladı.

Pillay, BBC'ye verdiği gözaltında tutulan yüzlerce çocuğun akıbetinden endişe duyduğunu belirtti. BM yetkilisi bu çocukların işkence gördüğünü, insanlık dışı koşullarda yaşadığını söyledi.

Arap Birliği'ne tavır

Öte yandan, BM ve Arap Birliği, Suriye'nin masadaki barış planını uygulamaya koymasını istedi. Dün BM, Suriye hükümetinin barış planını kabul ettiğini açıklamış; Esad yönetimi muhalifleriyse bu duyuruyu kuşkuyla karşılamışlardı.

Suriye ise, geçen yıl üyeliğine son verilen Arap Birliği'nden gelecek hiçbir girişimi dikkate almayacağını bildirdi.

Bugün BBC'ye açıklamalarda bulunan Suriye hükümet sözcüsü Cihram Makdessi, "Birlik'e üyeliğimiz sona erdiğinden Arap ülkeleriyle her gün birebir görüşmelerde bulunuyoruz. Dolayısıyla herhangi bir düzeyde, Arap Birliği'nden gelecek hiçbir girişimle ilgilenmeyeceğiz." dedi.

Bölünmüşlük

İstanbul'da dün bir araya gelen Suriyeli muhalif grupların büyük çoğunluğu, Suriye Ulusal Konseyi çatısı altında toplanmayı kabul etti. Suriye Ulusal Konseyi'nden (SUK) George Sabra bu kararı "Suriye ulusal misakı üzerinde anlaşmaya varılmıştır." sözleriyle değerlendirdi.

Türkiye'nin ev sahipliğinde yapılan buluşmanın sonunda konuşan Sabra "Özgürlüğümüzü, şerefimizi geri alabilmek ve birlik halinde mücadelemizi devam ettirmek üzerinde mutabakata vardık'' dedi.

Ancak toplantıyı izleyen BBC muhabiri Jonathan Head, tartışmaların düzeyinin grupların bölünmüşlüğünü ortaya serdiğini belirtiyor.

BBC muhabiri Head, "Radikal İslamcılardan eski komünistlere dek uzanan geniş bir yelpazeye yayılan muhaliflerden birlik mesajı alabilmek için iki gün süren, meşakkatli görüşmeler gerekti." diyor.