BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 503,21
HABER /  GÜNCEL

Antalya'da hâkimden iş insanına ikinci şok! Bilimsellikten uzak böcekler ne olacak?

Antalya’ya bağlı Gündoğmuş İlçesi’nde, Alara Çayı üzerinde Derya Enerji Üretim Ltd. Şti. tarafından yapılmak istenen ‘Kamer Regülatörü ve HES projesi’ mahkemeden ikinci kez ret yanıtı aldı.

Abone ol

Mahkeme ÇED raporunu, "Hayvanlar aleminin en önemli bölümünü oluşturan böcekler hakkında herhangi bir değerlendirme yapılmadığı" gerekçesiyle yetersiz buldu.

Gazete Duvar'da Murat İnceoğlu'nun haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü tarafından 29 Nisan 2015 tarihinde verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu’ kararına yöre halkı itiraz etti. Davacıların avukatlığını üstlenen Münip Ermiş ‘yeterli inceleme yapılmadığı, proje tanıtım dosyasının bilimsel gerçeklikten uzak bir biçimde hazırlandığı, projenin uygulanması halinde çevreye telafisi imkansız zararlar vereceğini’ belirterek kararın iptalini istedi.

ÇED olumlu’ kararının kaldırılmasını istedi

Ermiş, başvurusunda bilirkişi raporunun gerçekleri yansıtmadığını belirterek örnekler sundu ve ‘ÇED olumlu’ kararının kaldırılmasını istedi.  Daha önce de mahkemeye taşınan ancak onay alamayan proje bu kez de vize alamadı. Mahkeme hem çevre halkını hem de çevrecileri sevindiren bir karara imza attı.

Antalya 2. İdare Mahkemesi tarafından ‘ÇED olumlu’ kararının iptali yönünde verilen kararda yapılacak projenin çevrede yaratacağı tahribat dile getirildi. Kararda, “Nihai ÇED Raporunda türlerin devamlılığının sağlanmasına ilişkin koruma stratejilerinin türlerin üretim ve araziye aplikasyonu bağlamında önemli eksiklikler içerdiği, ÇED raporunda, hayvanlar aleminin en önemli bölümünü oluşturan böcekler hakkında herhangi bir değerlendirme yapılmadığı…” değerlendirmesine yer verildi.

'Bilimsellikten uzak'

‘Bu doğal sit alanına zarar verilmeyeceğine ilişkin önlemlerin somut olmaması ve gerekli önlemlerin alınacağına dair yatırımcı firma tarafından taahhüt verilmesinin bilimsellikten uzak olduğu’ görüşü vurgulanan kararda, “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu ve eklerinin yeterli ve kapsamlı olarak hazırlanmadığı, yapılan incelemelerin, hesaplamaların ve değerlendirmelerin yeterli düzeyde veri, bilgi ve belgeye dayandırılmadığı ve projenin çevreye olabilecek etkilerin önlenmesi için alınan önlemlerin yetersiz ve hukuka aykırı olduğu sonucuna ulaşılmıştır” dendi.

ÖNCEKİ HABERLER
Trump Putin'i bizzat arayıp teklifte bulundu
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Adalet Bakanlığı personel başvuru formu ne zaman başlıyor?
Selülitler nasıl gider? Lipoliz yöntemi hakkında merak edilenler
Zilhice ayı orucu ne zaman başlar 2019 nasıl niyet edilir?
Zilhice ayı ne zaman başlıyor 2019 zilhice nedir anlamı
Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan FETÖ yanıtı: 301 bin 878 adet kitap imha edildi
Semiha Yıldırım'dan yeni açılan Türk Kızılayı Anneleri Anaokulu’na anlamlı ziyaret!
Cami minaresinde intihara kalkıştı! Bayılınca hastaneye kaldırıldı
Gaziantep'te işçilerini taşıyan minibüs devrildi! Ölü ve yaralılar var
Yorumlar