BIST 2.389
DOLAR 15,98
EURO 16,90
ALTIN 947,09
HABER /  POLİTİKA

Ankara patlaması saldırıyı kim yaptı Davutoğlu açıklama

Ankara patlaması 'saldırıyı kim yaptı?' sorusunun yanıtı Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan geldi. 'Bir isme ulaşıldı' diyen Davutoğlu öncelikli örgütün IŞİD olduğunu açıkladı.

Abone ol

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara patlaması sonrası devam eden soruşturmaya ilişkin detayları NTV canlı yayınında anlattı.

Ankara'da 97 kişinin ölümüne neden olan terör saldırısını kim yaptı sorusuna yanıt veren Davutoğlu, "Bir isme çok yaklaşıldı. Yaklaşılan isim bir örgütü işaret ediyor” dedi.

Ankara’daki saldırıda birinci öncelik olarak IŞİD’i araştırdıklarını da açıklayan Davutoğlu, "DAEŞ, DHKP-C ve PKK'yı da takip ediyoruz" diye konuştu.

CANLI BOMBANIN DNA TESTİ YAPILIYOR

Davutoğlu, saldırıyı gerçekleştiren canlı bombanın da cesedine ulaşıldığı ve kimlik tespiti için DNA çalışmlarının devam ettiğini kaydetti.

Davutoğlu'nun açıklamalarını detayları şöyle:

Başbakan Ahmet Davutoğlu NTV canlı yayınında Ankara'daki terör saldırısına ilişkin açıklama yaptı.

ANKARA SALDIRISI

Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diliyorum. Ailelerine, yakınlarına taziyelerimi iletmek istiyorum. Bu bütün Türkiye’ye yönelik bir saldırı. Halkımızın bütününe yönelik, demokrasiye karşı bir saldırı. Seçime gölge düşürme çabası da var. Küçük siyasi hesaplar yapılmamalı.

DHKP-C'nin Kandil'de eğitilen militanları olduğunu biliyoruz...DAEŞ, DHKP-C ve PKK'yı takip ediyoruz.

DHKP-C VE PKK İŞBİRLİĞİ Mİ VAR?

Yaralılar seri olarak hastanelere kaldırıldı. İlk gündemimiz yaralıların tedavisi oldu. Soruşturma sürüyor, ek tedbirler alacağız. Bu saldırı Türkiye'yi Suriye yapmaz. 11 Eylül'de olduğu Madrid'de olduğu gibi gelişmiş bir ülkeye yapılan bir saldırı mahiyetindedir. Türkiye olarak çok önce canlı bombalarla tanıştık. Soruşturma sürüyor detaya girmiyorum. DHKP-C'nin Kandil'de eğitilen militanları olduğunu biliyoruz. Birinci aşama yaraları sarma. Zaaf ve ihmal varsa gerekli adımlar atılır. Teknik arama her yerde yapılmış, bomba yok. İnsani arama ise miting alanında yapılıyor.

ARAMA RUTİNİNİ TERÖRİSTLER BİLİYOR!

Teknik arama her yerde yapılmış, bomba yok. İnsani arama ise miting alanında yapılıyor. Rutini bir kere terörist bildiği zaman rutin dışı şeylere yönelebiliyor. Böyle bir olay olduğunda hepimiz zarar görüyoruz. Miting organizatörleri emniyetle birlikte çalışmalı. Ölenler ve yaralananlar bizim canımız.

SALDIRIYI IŞİD Mİ YAPTI?

Bir uyuyan hücre varsa bir yerde bunların hepsini toplayın bir yere atın hiç kimse görmesin diyemezsiniz. Hukukla davranmak durumundayız. Sürekli takibat altında tutmak zorunda kalıyorsunuz. Uyuyan hücreler kendilerini saklayabiliyorlar. Sakalını kesiyor hayat tarzını değiştiriyor. DAEŞ, DHKP-C ve PKK'yı takip ediyoruz.

''OLAYDAN ÖNCE İSTANBUL'DA CANLI BOMBA YAKALANDI''

3-4 gün önce İstanbul'da canlı bomba hazırlığı içinde olan birinin yakalandığını kimse bilmiyor. Yine Ankara'da bir üst düzey bürokrasiye saldırı anlamında bir canlı bomba eyleminin gece yakalanarak durdurulduğunu kimse bilmiyor. Bu 3 örgüt de bizim için potansiyel suç odağı olarak görülüyor. Canlı bombaların oraya nasıl geldiği belirlendi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Ankara saldırı hangi örgütün işi sorusuna yanıt verdi.

BİR İSME ÇOK YAKLAŞILDI

Bir isme çok yaklaşıldı. DEAŞ'ın en önemli bağlantıları tutuklandı.

Son derece başarılı bir terör operasyonu yönetiliyor. Bir isme çok yaklaşıldı. DEAŞ'ın en önemli bağlantıları tutuklandı. Türkiye'de intihar eylemi yapabilecek kişilerin belli bir listesi şeyi dahi var. Çok dikkatli titiz yürütülmesi gereken bir mücadele zor bir mücadele özellikle bu günlerde zor. Aynı anda cumartesi pazar onlarca miting onlarda vilayette yapılıyor. Bin kişinin yürüdüğü kişinin içerisinde bir tek kişi miting meydanına gelmedikçe Ankara Garı'nda toplanmayı engellemek lazım. Orada toplanılacaksa orayı miting alanı görmek lazım. 8 bin kişinin içinde bir kişi girmiş oluyor canlı bomba olarak. Evinde yakalananları söylüyorum Ankara'da 04.30'da birisi yakalandı.

SURUÇ'TAKİ FAİLLER YAKALANDI ANCAK ARKA PLANDA KİMLER VAR?

Arka plandaki odaklar ya DEAŞ'tır ya PKK'dır. Mesela teknik takiple yakalanıyor ise terörist 3-4 ay şeyini kaybettiyor hiçbir cihaz kullanmıyor. Ne telefon ne internet ne akrabaları hiçbir şeyle irtibata girmiyor. 1 yıl sonra ona bir haber geliyor o irtibatı yakalayabilirseniz durdurabiliyorsanız. Yoksa kendisi bile kimden talimat aldığını bilmiyor. Bir kişi biliyor. 

Faili meçhul şeklinde kalmış bir saldırı yok. Şimdi bile 48 saat içinde önemli veriler elde edildi.

HERHANGİ BİR ÖRGÜTÜN YAPTIĞINI TEYİT EDEBİLİR MİSİNİZ?

Elimizdeki verileri ipucunu vermek dahi doğru değil. Başka bir odak tarafından herhangi bir örgütün elemanı bir başka örgüt tarafından kullanılabilir. Başka örgüte yarayacak odak tarafından yönlendirilebilir.

ANKARA'DA EYLEMİN OLDUĞU GÜN KCK EYLEMSİZLİK AÇIKLADI, TESADÜF MÜ?

Bu zamanlamalara dikkati çekmek lazım. Böyle bir zamanlama örtüşmesi dikkate şayan. 21 gün kala eylem olmuşsa bu seçimlere darbe vurmak etkisi oluşturma niyeti olduğu aşikar. Seçimlerin psikolojisini etkileme niyeti var.

SURUÇ TAMAMEN AYDINLATILDI MI?

Gerekli operasyonunun tamamı yapıldı. Suruç'tan sonra bu operasyonlar yapıldı. DEAŞ  bağlantıları belirlendi, operasyon yapıldı.

IŞİD GERÇEĞİNDE YÜZLEŞMEKTE GEÇ Mİ KALINDI?

Bu son derece yanlış bir kanaat. DEAŞ'ı biz 2013'te terörist örgüt ilan ettik. 2014 Ocak ayında sınıra yaklaşan DEAŞ konvoyuna karşı ciddi operasyon yaptık 190 civarında kayıp olduğu bilgili ulaştı. DEAŞ'a Türkiye kadar etkin mücadele etmiş bir devlet yoktur.

İSTİHBARAT ZAFİYETİ VAR MIYDI?

O konuda bir şey varsa gerekeni yapacağız. Şu anda herhangi bir zafiyet eksiklik yok. 1 hafta içinde İstanbul ve Ankara'da eğer engellenmemiş olsa farklı olaylar olabilirdi. Engellenen bir çok başka olay var. Genel bir zaaftan bahsetmek mümküm değil.

''HER NE SURETLE OLURSA OLSUN SEÇİME GİDİYORUZ''

Genel çevreyi  söylüyorum 6 ülkede iç savaş var. Çok kolay geriden bir takım yorumlarda bulunmak bazı küçük bilgilerden büyük teoriler inşa etmek. Paralel yapıydı bir takım darbeler alındı. Türkiye 1 yılda dördüncü kez seçime gidiyorsa bu saldırılar seçime gidiş şartlarını etkilemiştir ama nihayet seçime gidiyoruz yapacağız seçimi. Her ne suretle olursa olsun.

Başbakan Ahmet Davutoğlu.

KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞME

Her şeyden önce böyle günlerde siyasi liderlerin bir araya gelebilmesi çok önemli. 4 lider oturalım konuşalım. Baştaki düşüncemi söylüyorum. O sırada Demirtaş'ın doğrudan devletin halkı katlettiğini ifade eden açıklaması oldu. Beni başbakan olarak eleştirebilir ama devlet bu cinayetleri işledi derse, muhatap olma niteleğini kaybeder. Böyle bir günde herkes acı yaşarken böylesine açık söyleyeyim seviyesi düşük alçakça bir ifadeyle devleti ve devleti yönetenleri suçlu makama oturtutuğunuzda ortak zemin kayması var. Görüşsek de onunla görüşmenin bir faydası olmadığına kanaat getirdim.

DEMİRTAŞ'LA NEDEN GÖRÜŞMEDİ?

Her şeyden önce böyle günlerde siyasi liderlerin bir araya gelebilmesi çok önemli. 4 lider oturalım konuşalım. Baştaki düşüncemi söylüyorum. O sırada Demirtaş'ın doğrudan devletin halkı katlettiğini ifade eden açıklaması oldu. Beni başbakan olarak eleştirebilir ama devlet bu cinayetleri işledi derse, muhatap olma niteleğini kaybeder. Böyle bir günde herkes acı yaşarken böylesine açık söyleyeyim seviyesi düşük alçakça bir ifadeyle devleti ve devleti yönetenleri suçlu makama oturtutuğunuzda ortak zemin kayması var. Görüşsek de onunla görüşmenin bir faydası olmadığına kanaat getirdim.

KILIÇDAROĞLU'NUN İKİ BAKANA İSTİFA ÇAĞRILARI

Kılıçdaroğlu İçişleri ve Adalet bakanlarını eleştirebilir. Bakanlarımıza sorarız bu nereden çıktı ne oldu diye. Şu anki içişleri bakanımız terörle mücadele konusunda en tecrübeli bürokratlarımızdan birisi. İki bakan da bürokrasideki görevleri dolayısıyla getirildi. Hangi partiye oy verdiklerini bilmem sormam da.

BİR İSTİFA MEKANİZMASININ ÇOK ÇALIŞTIĞINI GÖRMEDİK GEREKLİ Mİ?

Bizim dönemde aynı bakanlar 12 yıl devam etmedi. Gerektiğinde bunların hepsi işletilebilir. Daha olayın olduğu gün yaraları sarma süreci yaşanırken bir soruşturma yapılıyor hata var mı yok mu diye neticeyi bekliyoruz. Siyasi malzeme olarak kullanılması iki arkadaşımız da partili değil.

CİZRE'DE POLİS ARACININ ARKASINDA SÜRÜKLENEN CESETLER

O gün iki fotoğrafı görünce gerekli talimatı verdim. Sorumlusu kimse gereken işlem yapılacak dedim. Tahkikat sonuçlandı bugün de iki görevli bu videoyu çektiği için bizim şu ana yürüttüğü terör operasyonlarının meşruiyetine zarar verdikleri için iki polis görevinden alındı. Soruşturma tamamlandı, gereği yapıldı. Güvenlik toplantısında dile getirildi yerini söylemeyeyim kırsal alanda yapılan bir operasyonda 5-6 teröristin cenazesi helikopterlel morga getirildi ailelerine teslim edildi. Bu görülmüyor. Söyleyeyim Tunceli'de bir operasyon Malatya'ya getirildi.

HDP DIŞARIDA KALIYOR MERKEZDE İKİ PARTİ VAR. BU DENKLEME HDP HİÇ GİREMEYECEK Mİ?

Hiçbir zaman siyasi partileri dışlamadım ama Demirtaş'la ilgili iki tecrübem oldu. Geçen sene 1 Ekim yeni başbakan olarak kabul ettim siyasi bir riskti. Çünkü çözüm sürecinin ivme kazanması gerekiyordu. Şunlar yapılır ise sonunda çözüm süreci nihai aşamaya gelir. 6 Ekim'de Kobani olayları sebebiyle halkı isyana teşvik etti. Bu güven kaybı bizim açımızdan. Suriye'ye tezkereye hayır oyu verdi. Sonra da Kobani'deki her türlü gayretimize rağmen bizi suçladı.

''PARTİLERE MİTİNG YAPMAMAYI ÖNERECEKTİM''

Nihayet seçimin de yapılması gerekiyor belki miting formatlarında bir değişiklik yapılır. Eğer bir araya gelmiş olsaydık. Yapmayı düşündüğüm tekliflerden biri de oydu. Gelin miting meydanlarında aman tahriklere dikkat edelim, gerekiyorsa hiçbirimiz miting yapmayalım. Bu da olabilecek bir şeydi. Bunları konuşalım.''

SEÇİM NETİCESİNİ DÜŞÜNMÜYOR MUSUNUZ? 

3 hafta sonrasını düşünmüyorum hayatını kaybeden 97 vatandaşımızı ve ailelerini düşünüyorum. 1 Kasım'da ne kadar oy alırız diye bir şey gündemimde olmadı. Olduğumuzda o iktidarı böyle zor günlerde irade göstermek için kullanacağız.

Türkiye'ye yeni bir mülteci dalgası gelebilir.

SURİYE POLİTİKASINI REVİZE ETME SÖZ KONUSU MU?

Suriye rejimi bu saldırılara devam ederken bir tavır değiştiremeyiz. Revizyondan kasıt buysa. Rusya'nın tavrını meşru görmeyiz. İran'la da Rusya'yla da siyasal çözüm için konuşuruz. Suriye'de İran generali var, Rus uçağı var. Esad ülkenin yüzde 14'ünü kontrol edebiliyor. Kendi halkıyla savaşan bir rejimden bahsediyoruz.

''MÜLTECİ DALGASI GELEBİLİR''

Şimdi Rusya İdlip ve Halep'e dönük yapıyor operasyonlarını arkasından da rejim gelir korkusuyla bize tekrar mülteci dalgası gelebilir.'

PYD KREDİYİ KÖTÜYE KULLANDI

DEAŞ'ın çıkışı PYD ve rejime yaradı, Rusya eskiden beri PYD'ye destek veriyor. PYD'nin meşruiyet kazanması kabul edilemez. PYD kendisine tanınan krediyi kötü kullandı. PYD-PKK irtibatı çok iyi biliniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Tuğba Ekinci skandal mesajı olay yarattı
Tuğba Ekinci skandal mesajı olay yarattı
Tuğrul Türkeş'ten flaş Ankara patlaması açıklaması
Tuğrul Türkeş'ten flaş Ankara patlaması açıklaması
Şok iddia! Türkiye'de 20 canlı bomba daha var
Şok iddia! Türkiye'de 20 canlı bomba daha var
İçişleri Bakanı Selami Altınok'tan istifa açıklaması
İçişleri Bakanı Selami Altınok'tan istifa açıklaması
Ankara patlaması son durum ölü sayısı kaç oldu?
Ankara patlaması son durum ölü sayısı kaç oldu?
Almanya'dan Türkiye uyarısı! Bu illere gitmeyin!
Almanya'dan Türkiye uyarısı! Bu illere gitmeyin!
AÖF kayıt yenileme işlem paneli-ders ekle sil
AÖF kayıt yenileme işlem paneli-ders ekle sil
İşte Benim Stilim kim elendi All Star sonucu
İşte Benim Stilim kim elendi All Star sonucu
İstanbul'un 10 ilçesinde elektrik kesintisi tam liste
İstanbul'un 10 ilçesinde elektrik kesintisi tam liste
Halil İbrahim Demirhan gözünü zirveye dikti!
Halil İbrahim Demirhan gözünü zirveye dikti!