HABER /  EKONOMİ

Angele Merkel'den ABD ve Çin ekonomisine karşı atak

ALMANYA Başbakanı Angela Merkel, Avrupa ülkelerinin ABD ve Çin'e karşı rekabet edebilmesi için devlet yardım kurallarının gözden geçirilerek gevşetilmesi çağrısında bulundu

ALMANYA Başbakanı Angela Merkel, Çin ve ABD’ye karşı  Avrupa ülkelerinin rekabet edebilmesi için Avrupa Birliği devlet yardım kurallarının gevşetilmesini, bölgede aktif bir sanayi politikasının izlenmesi gerektiği çağrısını yaptı.

Alman Başbakan Merkel, Alman Federal Meclisi'nde (Bundestag) yaptığı konuşmada, son yıllarda inovasyon konusunda ABD ve Çin’in ön plana çıktığını belirtti. Avrupa’nın devlet destekleri konusunda proaktif  bir tutum sergelemesi gerektiğinin altını çizen Merkel, “Klasik destek çerçevesinden çıkmalıyız.” ifadesini kullandı.

Milyar euro destek verecek
AB liderleri bu akşam ve yarın Belçika'nın başkenti  Brüksel'de bir araya gelirken Çin ile ilişkiler ve sanayi politikası konularını masaya yatıracaklar. Son yıllarda otomobil endüstrisinde  Çin ve ABD'nin teknolojik atılımlarda bulunması Alman kamuoyunda tartışma konusu olurken, Alman hükümeti de elektrikli arabaların batarya hücrelerinin üretimi için 1 milyar avrodan fazla teşvik vereceğini açıklamıştı.

Teşviğe 30 ülke başvurdu
Batarya hücrelerinin üretimi için devletin vereceği teşviklerden yararlanmak için 30 şirket başvururken, bu devlet yardımları için Avrupa Komisyonu'nun onayının gerektiği vurgulanmıştı. Elektrikli otomobil üretiminde katma değerin önemli bir kısmını oluşturan batarya hücresi tedariki, Alman sanayisi için büyük önem taşıyor

ÖNCEKİ HABERLER
Down sendromlu kişiler kaç kromozomludur?
Okullar ne zaman kapanıyor 2019 yaz tatili geri sayım
Emine Erdoğan Kelebek Vadisi'ni açtı!
Almanya Başbakanı Angela Merkel'den Brexit yorumu: Uzatma kısa süreli olur
Mahir Ünal Ekrem Dumanlı'nın videosu için bakın ne dedi?
Ankara Eskişehir hızlı tren biletleri kaç para 2019 TCDD
Yorumlar