YAZARLAR

Amerika’nın 11 Eylül'le teknoloji yatırımı

Teknolojimiz çok hızla ilerliyor ve bilgilerin depolanması giderek kolaylaşsa da daha önemli problemleri de beraberinde getiriyor. Günümüzde akıllı telefonlarımızın hafızası, 50 yıl öncenin oda büyüklüğündeki hard disklerin kapasitesini aşmış durumda.

İsmail GÜZELiguzel@nestech.net

Teknolojimiz çok hızla ilerliyor ve bilgilerindepolanması giderek kolaylaşsa da daha önemli problemleri deberaberinde getiriyor. Günümüzde akıllı telefonlarımızın hafızası,50 yıl öncenin oda büyüklüğündeki hard disklerin kapasitesini aşmışdurumda. Shakespeare’in hayatı boyunca söylediği sözler yazı olarakdepolanması sadece 5 Mega Byte denk gelirken sadece digitaldünyadaki veriler 2020 yılına kadar 10 kat büyüyerek 44 trilyongigabayta ulaşması bekleniyor. Kişisel bir telefonun ya dabilgisayarın kaybı telefon rehberi, fotoğraflar, kişiselçalışmaların geri döndürülemez şekilde kaybına nedenolabilmekteyken, bu kayıp bir şirket için olduğunda ise ticarifaaliyetinin durmasına bile neden olabiliyor.

2001 yılındaki terör saldırısı bu alanda ne kadarsavunmasız olduklarını gösterdi. Verilerini dünyanın depreme,yangına ve hırsızlığa en güvenli binalarından birinde yok oluşunuizlediler.

Güvenin olmazsa olmaz olduğu ticarette, verinin korunması dagüven için olmazsa olmazıdır. Şirketler verilerini hackersaldırılarından koruyacak yatırımları yaparak, ofis içinde ekyedeklemeler yaparak, ofislerinin hırsızlığa karşı korumasınısağlayarak güvende olduklarını düşündükleri bir dönemde 11 Eylülsaldırıları oldu. 2001 yılındaki terör saldırısı bu alanda ne kadarsavunmasız olduklarını gösterdi. Verilerini dünyanın depreme,yangına ve hırsızlığa en güvenli binalarından birinde yok oluşunuizlediler. Güvendikleri yedekleme sistemlerinin birçoğu yangınsırasında yanarak yok oldu. Felaketlere karşı en hazırlıksızyakalanan küçük ve orta ölçekteki şirketlerdi. Felaket sırasındakaybettikleri digital verilerden dolayı coğu şirketlerini işsürdüremez halden dolayı kapatmak zorunda kaldılar. Dünyadevlerinden Morgan Stanley ekibi muhtemel sistem ve veri kurtarmaaçısından en iyi hazırlanan ofis tesislerinden biriydi ve günleriçinde ayağa kalkabildiler.

Uzaktan Yedekleme (Bulut Teknolojisi)

Yedeklemenin belki de en önemli noktası,yedeklerimizin, verilerimizin bulunduğundan farklı bir yerdesaklanmasıdır.

 Yedeklemenin belki de en önemli noktası, yedeklerimizin,verilerimizin bulunduğundan farklı bir yerde saklanmasıdır. Amayinede herhangi bir felaket yada hırsızlık yaşarsanız,bilgisayarınızın üstünde yada yanında saklanıyorsa muhtemelenbunlar, bilgisayarınızla aynı ölçüde değerlerini yitirmiş olurlar.Teyp ya da CD şeklinde ofis dışında saklanması çözüm gibi gözüksede sürekli yedekleme, yedeklerin düzenlenmesi zahmetinin yanı sıraolası bir sıkıntıda yeniden yapılanmada zaman kaybına nedenolabilir. Uzaktan yedekleme sayesinde verileriniz, birbirindenyüzlerce kilometre uzakta bulunan birden fazla lokasyonda, daimagüvenli şekilde saklanmış olabilir. Özellikle A.B.D başta olmaküzere birçok gelişmiş ülke Eyül 2001 Dunya Ticaret Merkezisaldırılarından sonra kendilerine ders çıkararak, veri güvenliğikonusunun ne kadar hassas olduğunu farkedip veriyi internet tabanlıuzaktan yedeklemeyi mümkün kılan yazılımlar ile ofis dışına, birdenfazla lokasyona taşıma kararı almışlardır.

Verilerinize isteğiniz zamanUlaşabilirsiniz 

Bir sistem hatasından sonra işletmenizi sadecebirkaç saat içerisinde ayağa kaldırıp işlerinize devamedebilirsiniz.

Bir felaket anında yedekleme teyplerini depodan almanız için birkaç gün beklemeniz gerekir. Verilenizin kurtarılması ve işinizegeri dönebilmeniz için günlerce hatta haftalarca beklemenizgerekebilir.Diyelim ki sadece tek bir dosya kurtarmakistiyorsunuz.Aradığınız dosyayı bulmak için kaç tane CD’yiaraştırmanız gerekir? Uzaktan yedekleme sayesinde haftanın 7 günü,günün 24 saati, tüm dosyalarınıza erişebilirsiniz. İhityacınız olandosyayı bir kaç saniyede geri alabilirsiniz. Bir sistem hatasındansonra işletmenizi sadece birkaç saat içerisinde ayağa kaldırıpişlerinize devam edebilirsiniz.

Şirketler maalesef teknolojik yatırımlar eğer parakazandırmıyorsa önemsemiyorlar. Hackerlar tarafından sistemlerinegirilen bir çok KOBİ yüklü ödemelerle verilerini kurtarınca öneminianlıyor ve yatırım yapıyorlar. Maalesef bu yatırım bir kezyapılıyor. Hacker ve virüs yazılımlarına karşı yapılan yatırımteknolojinin bu hızla ilerlediği dünyamızda hep geride kalıyor. IBMgibi bilgisayar üretiminde bir dünya devinin, bilgisayar üretimkısmını Çinlilere satarak sadece veri depolamaya yoğunlaşması,Steve Jobs un ölmeden en büyük hayallerinden olan ve daha dageliştirmek istediği İcloud bulut teknolojisi boşuna değildir.Ülkemiz dünya ticaretinde söz sahibi olmak istiyorsa verigüvenliğine daha fazla önem vermelidir.

Yorumlar