BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  EKONOMİ

Ambalajlı gıdalarda artık tuz oranı zorunlu olacak

Yıl sonundan itibaren hazır ambalajlı gıdalarda tuz miktarlarının belirtilmesi zorunlu olacak. Tuz içeriğinin sadece gıdanın doğasında bulunan sodyumdan kaynaklandığı durumlarda bu durum da ifade edilecek.

Abone ol

Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılan düzenlemeyle, 31 Aralık 2019'dan itibaren hazır ambalajlı gıdaların 100 gram veya 100 mililitresinde bulunan tuz miktarlarının belirtilmesi gerekecek.

Tuz; tat ve aroma vermesi, kıvam artırıcı etkisi, gıdaların muhafazası gibi amaçlarla gıdalara eklenirken, kullanılması elzem minimum tuz miktarının belirlenerek gıdaya eklenmesi gerekiyor.

Tuzun fazlası zarar
Sindirim sisteminde besinlerin emilimine yardım eden, hücreler arası sıvı dengesinin sağlanması, kasların kasılması ve sinir iletilerinin transferi için de önemli bir besin öğesi olan tuz, fazla tüketilmesi durumunda kalp-damar rahatsızlıkları, hipertansiyon, vücutta suyun tutulması (ödem) ve osteoporoz gibi sağlık sorunlarına neden oluyor.

Ekmekte salçada oran düşürüldü
Dünya Sağlık Örgütü günlük tuz tüketimini 5 gramın altında önerirken, Bakanlıkça da Türk Gıda Kodeksi kapsamında yapılan yasal düzenlemelerle, gıdalardaki tuzun azaltılması için çok sayıda adım atıldı. Buna göre, tuz oranı, ekmeklerde en az yüzde 25, kavurmada ağırlıkça yüzde 40, salçalarda en az yüzde 64, kırmızı pul biberde yüzde 22 düşürüldü.

Sofralık zeytinde tuz miktarıağırlıkça maksimum yüzde 8 ile sınırlandırılırken, peynirlerin içerebileceği maksimum tuz oranı çeşidine göre değişmekle birlikte yüzde 35-61 azaltıldı. Tuz tebliğiyle de tuz etiketlerinde "Tuzu Azaltın, Sağlığınızı Koruyun" ibaresinin yer alması zorunlu hale getirildi.

ÖNCEKİ HABERLER
AÖF sınav tarihleri 2019 bahar dönemi vize ne zaman?
23 Nisan ne zaman hangi güne denk geliyor?
3600 ek gösterge çıkar mı ne zaman son haberler-2019
Sinan Gümüş'ün Galatasaray'dan istediği ücret belli oldu
Beşiktaş'a Konyaspor maçı öncesi sakatlık şoku
3 aylarda ve Recep ayında yapılacak ibadetler-dualar
İstanbul Rami'deki dev arazisi yeniden satışta
Beşiktaş-Konyaspor maçı hangi kanalda saat kaçta
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ezanı ıslıklayanlara sert sözler: Terbiyesizlik
2019 KPSS lisans sınavı ne zaman ÖSYM takvimi
Yorumlar