BIST 1.392
DOLAR 8,08
EURO 9,72
ALTIN 460,93
HABER /  SAĞLIK

Alzheimer’a kazak örerek meydan okuyorlar

Akdeniz Üniversitesi bünyesinde geçen yıl kurulan "Tazelenme Üniversitesi"nde sınıfı geçebilmek için kazak ören 60 ila 92 yaşındaki erkek öğrenciler, kazak örmeye başladıktan sonra beyin fonksiyonlarının iyi çalıştığını ve unutkanlıklarının azaldığını söylüyor.

Abone ol

Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan'ın, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) desteğiyle 81 ilde yürütülen "GeroAtlas" çalışması kapsamında Türkiye'de ilk kez geçen yıl Akdeniz Üniversitesi bünyesinde kurulan GeroAtlas 60+Tazelenme Üniversitesi'ne (Yaşlı Üniversitesi) ilgi her geçen gün artıyor.

Yaşları 60 ile 92 arasında değişen 2 bin 572 kayıtlı öğrencisi olan üniversitede 866 öğrenci derslerine düzenli devam ediyor.

SINIF GEÇMENİN ŞARTI KAZAK ÖRMEK

Başta anatomi, tarih, arkeoloji, tıp, psikoloji, hukuk, fizik tedavi, işaret ve yabancı dil eğitimi olmak üzere farklı dersleri gören erkek öğrencilere, bir üst sınıfa geçebilmeleri için kazak örme şartı getirilmiş.

Bu nedenle kazak, yelek, kaşkol, bere ve lif örmeyi öğrenen erkek öğrencilerin fakülte bahçesinde ders saatini beklerken ellerindeki renkli ipleri, şiş ve tığlarla örmesi renkli görüntüler oluşturuyor.

"UNUTKANLIKLARIM AZALDI"

İlk başlarda kazak örmeye tepki gösteren erkek öğrenciler, buna başladıktan sonra beyin fonksiyonlarının iyi çalıştığını ve unutkanlıklarının azaldığını gözlemlediklerini belirtiyor.

Çevredekilerin eleştirilerine aldırmayan amca ve dedeler, ders saatlerinin dışında akraba ve komşu ziyaretlerinde de örgü örmeyi sürdürüyor.

Öğrencilerden 76 yaşındaki Yaşar Kaylı, kazak örmekte biraz zorlandığını ancak öğrendikçe isteğinin arttığını ve artık severek yaptığını ifade etti. Bere ve kaşkol ördüğünü söyleyen Kaylı, "Komşulara, akrabalara giderken örgümü götürüyorum. Örgü sayesinde zihnim dinçleşti, unutkanlıklarım azaldı" dedi.

"ALZHEIMER'A MEYDAN OKUYORUZ"

Emekli bankacı 64 yaşındaki Adnan Özmetin ise tıp doktorlarının Alzheimer ile mücadele etmek için örgüyü önerdiğini belirterek, "Kazak örerek Alzheimer’a meydan okuyoruz. Hakikaten kazak örmek unutkanlığa iyi geliyor, zihnimizi dinçleştiriyor. Üniversitede hayatımızın ikinci baharını yaşıyoruz" diye konuştu.

“KAZAK ÖRMEK BEYNİN HER İKİ TARAFINI ÇALIŞTIRIYOR”

Yusuf Özkara ise kazak örmenin beynin her iki tarafını da çalıştırdığı belirterek, "Başta 'Erkek kazak örer mi' diye kızmıştım. Artık her gün örüyorum. Kazak örünce Alzheimer ve demansa yakalanmıyorsunuz" şeklinde konuştu.
Ali Akbaş da 2 yıldır kazak ördüğünü belirterek, "Demansta, Alzheimer’da çok etkili örgü örmek. Babam 85 yaşında, Alzheimer. Babam bunu bilseydi bugün hasta olmazdı. Bu hastalıklara yakalanma riskine karşı her gün biraz örgü örüyorum. El becerilerim de gelişti" dedi.

"YAŞAM BİÇİMLERİNİ DAHA ANLAMLI HALE GETİRİYORLAR"

Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan ise, "Cambridge Üniversitesinde yapılan araştırmada, 60 yaş üstü eğitime devam eden insanların cinsiyet farkı gözetilmeksizin Alzheimer’a yakalanma riskleri, programlara katılmayanlara oranla yüzde 11 daha olumlu. Bu açıdan 'Tazelenme Üniversitesi' öğrencileri, kendi yaşamları ve yaşam kaliteleri için çok anlamlı iş yapıyor. Daha az hastalanıyorlar, doktora az gidiyorlar, kendilerini daha iyi hissediyorlar" dedi.
Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal da Türkiye'nin ilk "GeroAtlas 60+ Tazelenme Üniversitesi"nin önemli bir proje olduğunu, Antalya dışından da programa yoğun talep olduğunu belirtti.

ÖNCEKİ HABERLER
Muharrem İnce'den Abdullah Gül açıklaması!
Mehmet Bilal'den iki kitap birden...
Tarım Bakanlığı 300 damızlık koyun alma şartları neler?
FETÖ tutuklusu muhabir: Gülen'le görüştüm ve dedim ki...
YPG'li teröristten kan donduran görüntü! Kurşuna dizip infaz etti
A101 8 şubat aktüel indirimli yeni ürünler son katalog
Rusya'da kriz çıkartacak hamle! Nükleer tehdit...
Üçüncü havalimanına 3 bin 500 güvenlik görevlisi alınacak
Berat Albayrak'tan yeni strateji son 10 yılda yüzde 50 artış
Müge Anlı'nın kızı Lidya ve eski eşi Burhan Akdağ kimdir?
Yorumlar