HABER /  DÜNYA

Almanya karıştı! Mülteci krizi Merkel'in başını mı yiyor?

Almanya'da mülteci krizi hükümet krizi haline geldi. Merkel hükümetinin küçük ortağı CSU lideri İçişleri Bakanı Seehofer istifa resti çekti. Diğer ortak Sosyal Demokratlar ise erken seçime hazırlanıyor...

ALMANYA'da yaklaşık üç ay önce kurulan Merkel hükümeti mülteci krizi nedeniyle dağılma tehlikesiyle baş başa. Başbakan Angela Merkel'le küçük ortağı ve kardeş parti Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) lideri ve İçişleri Bakanı Seehofer arasında tam bir siyasi kavga başladı. 

'BAŞBAKAN MİLİM HAREKET ETMİYOR...' İçişleri Bakanı Seehofer, Merkel'in Brüksel'de AB liderleriyle mülteci krizi üzerine vardığı uzlaşmayı yeterli bulmayıp mültecilerin sınırdan geri çevrilmesi talebinden vazgeçmedi. Berlin'de Başbakan Merkel'le biraraya gelen Seehofer, “Ben bunun için özel olarak Berlin'e geliyorum. Ama Başbakan bir milim hareket etmiyor” diyerek görüşmeden düş kırıklığıyla ayrıldı.

İKİ PARTİ İKİ AYRI YERDE TOPLANDI... Dün öğleden sonra iki kardeş parti Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) yönetim kurulları biri Münih diğeri Berlin'de olmak üzere ayrı ayrı toplandı. Kapalı kapılar ardında 8 saati bulan iki toplantıda dramatik anlar yaşandığı belirtiliyor. CSU yönetimi Seehofer'in mültecilerin sınırdan geri çevrilmesi talebini desteklerken, CDU yönetimi ise Merkel'in mülteci krizinde Avrupa'yla ortak hareket edilmesi tezinden geri adım atmadı.

ÜÇ SEÇENEK SUNDU... Bunun üzerine Seehofer, partisinin yönetim kuruluna üç seçenek sundu: 
BİR: Ya CSU olarak mültecilerin sınırdan geri çevrilmesi talebimizden taviz veririz.
İKİ: Ya kardeş parti Hıristiyan Birlik partilerinin birbirinden ayrılma riskine rağmen kararlıca bu talebimizde direniriz.
ÜÇ: Veya ben istifa ederim.

'BENİM TERCİHİM İSTİFADAN YANA...' CSU lideri ve İçişleri Bakanı Seehofer, Merkel'in mülteci politikasına atfen, "Ben bunun sorumluluğunu taşımam" diyerek, yönetim kuruluna üçüncü seçeneği tercih ettiğini söyledi.

İSTİFA HABERİ DEPREM ETKİSİ YAPTI... Seehofer'in istifa edeceği haberi Berlin'de bir anda siyasi deprem etkisi yarattı. Ancak istifa haberini, CSU yönetim kurulunun Seehofer'i istifadan vazgeçirmeye çalıştığı haberleri izledi. Seehofer, bir daha CDU yönetimiyle görüşmek üzere istifasını erteledi. CDU yönetimi pazartesi sabahı yeniden toplandı. İki partinin bugün yapmak istediği grup toplantısının da iptal edildiği bildirildi.

MERKEL DE GİDİYOR MU?.. Seehofer, istifasından istifa ederek, Başbakan Merkel'i yeniden zora soktu. Başbakan Merkel, CSU'nun mültecilerin sınırdan geri çevrilmesi talebine, Almanya'nın tek başına hareket etmesinin Avrupa'nın dağılmasına yol açacağı gerekçesiyle kararlıca karşı çıkıyor. Bu durumda Berlin'de neler olabilir? Merkel hükümeti dağılır mı? İki kardeş partinin mülteci politikasında uzlaşma sağlaması zor görünüyor. O zaman CSU lideri Seehofer'in istifası kaçınılmaz görünüyor. Seehofer'le birlikte CSU'nun da hükümetten çekilerek, Merkel'i düşürme yoluna gitmesi mümkün.

MERKEL'İN İKİNCİ ŞEÇENEĞİ; YEŞİLLER... Ancak Merkel'in hükümetten çekilen CSU'nun yerine Yeşiller'i yanına alarak, Sosyal Demokratlarla (SPD) birlikte koalisyonu devam ettirme seçeneği var. yeşiller, her fırsatta sorumluluk almaya hazırız diyor. Seehofer'den sonra Merkel'in de havlu atması durumunda Almanya'yı erken seçim bekliyor. İki kardeş parti arasındaki kavgayı izlemekle yetinen koalisyon ortağı Sosyal Demokratlar (SPD) ise seçim hazırlığına başlamış bulunuyor.

Yorumlar