HABER /  DÜNYA

İsviçre: Artık sığınmacı kabul etmeyeceğiz

İsviçre, AB'nin yeniden yerleştirme programı kapsamında İtalya ve Yunanistan'dan artık sığınmacı kabul etmeyeceğini açıkladı. Daha önce plan dahilinde 902 sığınmacı İtalya'dan, 579 sığınmacı da Yunanistan'dan İsviçre'ye yerleştirilmişti.

İsviçre, AB'nin yeniden yerleştirme programı kapsamında İtalya ve Yunanistan'dan artık sığınmacı kabul etmeyeceğini açıkladı. 

SonntagsBlick gazetesine açıklama yapan Federal Göç Sekreterliği (SEM) sözcülerinden biri, İtalya ve Yunanistan'dan yeni sığınmacı kabul etmek gibi bir planlarının olmadığını söyledi.

TOPLAM 1481 SIĞINMACI YERLEŞTİRİLDİ
İsviçre hükümeti, AB yeniden yerleştirme planı çerçevesinde 2015'te, İtalya ve Yunanistan'dan 1500 sığınmacıyı kabul edeceğini açıklamıştı. Plan dahilinde 902 sığınmacı İtalya'dan, 579 sığınmacı da Yunanistan'dan İsviçre'ye yerleştirildi. 

AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, İsviçre'ye mümkün olduğu kadar çok sayıda sığınmacı kabul etmesi için 2017 sonbaharında yeni bir talepte bulunmuştu.

İsviçre ise İtalya ve Yunanistan'da, AB'nin yeniden yerleştirme programı kriterine uygun sığınmacı kalmaması nedeniyle bu talebi geri çevirmişti.

Kriterlerinin en başında, bu iki ülkeye ayak basan sığınmacıların Ekim 2017'den önce AB göç yetkililerince kayıt altına alınması gerektiği gösterilmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Fuhuş pazarlığı yaparken parkta basıldılar!
Sivas katliamı ne zaman oldu Madımak Olayı nasıl oldu-2 Temmuz tarihi
İOKBS-Bursluluk sınav sonuçları ayın kaçında açıklanıyor-kaç gün var?
Kanada'dan ABD'ye misilleme
Türkiye seçime mi gidiyor kulisleri sallayan iddia
Tediye ödemeleri kime ne kadar yapılacak 2020
Yorumlar 1 yorum