BIST 10.697
DOLAR 32,97
EURO 35,36
ALTIN 2.469,02
HABER /  GÜNCEL

Alman gazetesinden olay Sultanahmet iddiası!

Sultanahmet'teki saldırının Alman uçaklarının IŞİD'e başlattığı operasyonla ilişkili olduğunu belirten Alman gazetesi, "Türkiye de İncirlik yüzünden hedef seçildi" ifadelerine yer verdi.

Abone ol

SULTANAHMET Meydanı'nda IŞİD tarafından Alman turist kafilesine düzenlenen terör saldırısında 8 Alman turistin hayatını kaybetmesi, 9'unun da yaralanması Alman medyasında geniş yer aldı.

Frankfurter Allgemeine gazetesi, saldırı haberini yorumlarken, "Alman turistlerin öldürülmesi bir tesadüf olamaz" şeklinde bir ifade kullanarak saldırının 4 gün önce Alman uçaklarının IŞİD'e başlattığı operasyonla ilişkili olabileceğini belirtti.

"İSTANBUL'UN ORTASINDA 8 ALMAN ÖLDÜRÜLDÜ"

İstanbul'daki terör eyleminde IŞİD'in çirkin yüzü ile ilk kez karşılaşan Almanya terörün acısını yaşarken, Alman halkının hissiyatı gazete manşetlerine de yansıdı. Alman gazeteleri saldırıyı manşetlerden okuyucularına duyurdu. Bild gazetesi, "İstanbul'un ortasında DAEŞ teröristleri 8 Alman'ı öldürdü" manşetiyle okuyucularına olayı duyurdu.


REZERVASYONLAR İPTAL EDİLİYOR

Gazete, haberde olaya ve Başbakan Merkel'in saldırıyla alakalı açıklamalarına yer verdi. Haberin devamında ise "Seyahat için Türkiye ne kadar tehlikelidir?" başlığı altındaki haberde, Türkiye'nin PKK, IŞİD ve buna benzer terör örgütlerinin eylemler yaptığı bir ülke olduğunu ve İstanbul'a turist gönderen tur operatörlerinin İstanbul rezervasyonlarını durdurduklarını yazdı.

"BİR TESADÜF OLAMAZ"

Frankfurter Allgemeine gazetesi, saldırı haberini yorumlarken, "Alman Tornado keşif uçaklarının DAEŞ'e karşı yürütülen operasyonlara başlamasından 4 gün sonra İstanbul'da bir grup Alman turistin öldürülmesi bir tesadüf olmaz. Saldırının bir diğer hedefi de Türkiye, çünkü Tornado uçakları İncirlik Hava Üssü'nden kalkıyor" denildi.

Frankfurter Rundschau gazetesi, "Terör turistlere karşı" başlığını kullanarak haberi okuyucularına duyurdu. Haberin devamında olaydan dolayı Türkiye'yi suçlayan gazete, Türkiye'nin Suriye politikalarından dolayı terör örgütlerinin hedefi haline geldiği yorumunda bulundu.Spiegel Dergisi, Türk istihbaratının Suriye'den Türkiye'ye 19 canlı bombanın giriş yaptığı bilgisine sahip olduğunu ve bundan dolayı da ülke genelinde bu istihbarat üzerinde operasyonlar yapıldığına dikkati çeken bir haber yayınladı.

Stern Dergisi ise, haberinde Alman turistlerin bilinçli olarak hedef seçildiğini yazdı. Dergi, Türkiye'de turistlere karşı ilk kez bu kadar açık bir eylem gerçekleştiğini ve bu eylemin de bilinçli olarak yapıldığına dikkati çekti.