BIST 1.120
DOLAR 7,62
EURO 8,91
ALTIN 459,48
HABER /  GÜNCEL

Alman devinden Balıkesir'e büyük yatırım!

Alman Preiss Daimler (PD Grup) Balıkesir'e 120 milyon Euro tutarında yatırım yapma kararı aldı.

Abone ol

Balıkesir'e 120 milyon Euro'luk yatırım yapmayı planlayan Alman Preiss Daimler'in (PD Grup) Yönetim Kurulu Başkanı Jürgen Preiss Daimler, Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) incelemelerde bulundu.

OSB'yi ve ardından Gökköy Lojistik Merkezi'ni gezen Daimler, OSB Müdürü Mesut Eray, yönetim kurulu üyeleri Nazmi Yarış ve Bedri Kurtoğlu ile Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler'den bilgi aldı.

Daimler, kendisinin bin 200 hektarlık bir OSB alıp yönettiğini belirterek, "Onun için bu konularda bilgim var. OSB'mizde 360 şirketimiz var. 13 bin kişi de çalışanlarımız var. Batı ve Doğu Almanya birleştikten sonra o yeri alıp yeniden canlandırdım. Tekrar hayata geçirdik. Kendi inşaat şirketim vardı" dedi.

Gördüğü kadarıyla Balıkesir'in gelişmiş bir OSB'ye sahip olduğunu ifade eden Daimler, "Tabii su tesisatı hangi maddeleri temizleyebiliyor, hangilerini temizleyemiyor bu ilgimi çeker. Gördüğüm kadarıyla sağ tarafımızda daha boş alanımız var. Projemizde bir Türk ortağımız var. Projeyi gerçekleştirmek için en önemli teşvikler bizimle. Tabii ki ilgimi işçiler çekiyor. İşçi bulabilecek miyiz? Almanya'dan bile iş arayanlar bize mektup gönderdi. Balıkesir'de bir şeyler yapacağımızı duymuşlar." ifadelerini kullandı.

MALZEMEYİ SATMA KORKUSU YOK

Laboratuvardan üretime kadar büyük bir tesis kurmayı planladıklarını vurgulayan Daimler, "Cam elyaf, kompozit, fiberglas üreteceğiz. Buraya ayak basmamızın işçi noktasında önemi büyük. Malzemeyi satamayacağımız diye bir korkumuz veya faktör yok. Ürettiğimiz ürünleri, Almanya, Amerika, Çin, Rusya'ya uçak, otomobil ve spor sektörüne veriyoruz. Traktör kabininde kullanılıyor. Her cep telefonunda 8 gram cam elyaf var. Milyarlarca telefon var." dedi.

Görüşmenin ardından Daimler'e, yöresel zeytinyağı hediye edildi.

ÖNCEKİ HABERLER
AK Parti'yi yasa boğan ölüm! Yatağında uyurken...
ABD Başkanlık anketi Trump bombayı patlattı!
Obama'dan tarihi itiraf! 2 milyon ton bomba attık
Demirtaş ve Aydoğan PKK'dan ifadeye çağırıldı!
Figen Yüksekdağ: Başka bir darbe olabilir!
Cezaevi izinleri 2 ay daha uzatıldı mı ne zaman belli olur?
Yorumlar