BIST 5.115
DOLAR 20,96
EURO 22,46
ALTIN 1.313,16
HABER /  GÜNCEL

Alman bakandan flaş İncirlik resti! Türkiye hayır demişti ama...

Geçen hafta Alman vekillerin İncirlik'e alınmamasının ardından Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, üsse ziyaret gerçekleştireceğini açıkladı.

Abone ol

ALMANYA Savunma Bakanı Ursula von der Leyen geçen hafta Bakanlık Müsteşarı Ralf Brauksiepe ve bir grup parlamenterden oluşan heyetin İncirlik Üssü ziyaretine Türkiye tarafından izin verilmemesi karşısında, bizzat kendisinin bu ziyareti gerçekleştireceğini açıkladı.

Bild am Sonntag gazetesine konuşan Leyen, Savunma Bakanlığı yönetiminin görev yapan Alman askerlerini ziyaret etmesinin doğal olduğunu belirterek, "Bu yüzden gelecek günlerde İncirlik'e giderek oradaki askerlerimizin durumları konusunda kendileriyle görüşeceğim. Bu esnada Alman ordusunun parlamentonun askeri olduğunu Türkiye'ye anlatma fırsatı da bulacağım. Bu parlamenterler Türkiye'yi Suriye'den gelecek füzelere karşı korumak amacıyla Patriot hava savunma sistemlerinin konuşlandırılması için mecliste kabul oyu veren kişilerdir" dedi.

"EGE'DE İYİ GÖREV YAPIYORUZ"

Bakan Leyen, İncirlik'teki Alman askerlerinin barınması için yeni yerlerin inşası planlamasının devam edip etmeyeceğinin sorulması üzerine de "Öncelikle oraya gidip kalınan yerler konusunda bir resim ortaya koymalıyım. Türkler, biz ocak ayında Tornado'larımızı İncirlik'e götürdüğümüzde memnun olmuşlardı. Ege'de birlikte iyi görev yapıyoruz. Orada pozitif tecrübeler ediniyoruz. Bunun daha da üstüne bir şeyler koymak istiyoruz" diye konuştu.

"DİYALOG İÇİN İKİ TARAFA İHTİYAÇ VAR"

Rusya'yla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Von der Leyen, Rusya ile iyi ilişkilere ihtiyaç bulunduğunu, ancak bunun için Rusya'nın uluslararası kurallara riayet etmesi gerektiğini belirtti. Diyalog kurmak için iki tarafa ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Leyen, "Diğer yandan şeffaflık da önemli. Rusya ve NATO'nun AGİT çerçevesinde birliklerinin hareketleri ve güçlerini ortaya açıkça ifşa etmelerinin mantıklı bir adım olacağı kanısındayım. Açıkça bir savunma birliği olan NATO bu teklifi uzun zamandır yapıyor" ifadelerini kullandı. Leyen, Rusya'nın tutumunun son iki yıldır hayal kırıklıklarını artıran bir süreç olduğunu ve bu nedenle iki tarafta da çok güven kaybı oluştuğunu kaydetti.

TÜRKİYE İZİN VERMEMİŞTİ

İncirlik'i ziyaret etmek isteyen bir grup Alman milletvekili ile Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ralf Brauksiepe, izin istemiş ancak Türkiye buna onay vermemişti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Alman siyasetçilerin İncirlik üssüne alınmamasıyla ilgili olarak, "Şu aşamada askeri olmayan heyetlerin özellikle de siyasetçilerin İncirlik'e ziyaretini uygun görmüyoruz" demişti.