BIST 5.554
DOLAR 23,56
EURO 25,39
ALTIN 1.486,75
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

2016 LYS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları ÖSYM tüm dersler

LYS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları ÖSYM ais.osym.gov.tr adresinden yayınlandı. 2016 LYS soruları ve cevapları tüm dersler için sorgu ekranı haberimizde.

Abone ol

LYS 2016 soruları ve cevap anahtarları ÖSYM tarafından açıklanıyor. 2016 LYS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları tüm derslere ais.osym.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. LYS soruları ve cevapları bugün saat 14.00'den sonra erişime açıldı.

18-19 Haziran tarihinde gerçekleştirilen LYS soruları ve cevapları 19 Haziran 2016 pazar günü açıklanmıştı. 25-26 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek olan LYS sınavının sorularının ise 26 Haziran tarihinde yani bugün erişime açıldı.

LYS SORULARI VE CEVAPLARI GAZETELERDE YAYINLANMAYACAK

Bu arada sınavın soru ve cevaplarının basın ile paylaşılmayacağı, soruların telif hakkının ÖSYM'ye ait olduğu ve ÖSYM'nin yazılı izni olmadan soruların görsel ve işitsel ortamda kullanılmayacağı bildirildi.     

2016 LYS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları ÖSYM tüm dersler LYS 2, LYS 3 ve LYS 5 2016 soruları ve cevapları ÖSYM'nin URL linkiyle birlikte internethaber.com'da. LYS soruları ve cevaplarınının tamamının bugün öğleden sonra açıklanıyor.

LYS PUAN HESAPLAMA KAÇ NET KAÇ PUAN GETİRİR?

LYS 2016 maratonunun sonuna gelindi. LYS'ye giren adaylar LYS puan hesaplama motoru yokatlas.yok.gov.tr ile kaç puan alacaklarını ve hangi üniversiteye girebileceklerini hesaplayabilirler. Üniversitelerin en popüler bölümleri olan Tıp, Hukuk, Mühendislik, Eğitim, PDR kazanmak için LYS'den kaç puan almak gerekir, kaç net yapmak gerekir sorularının yanıtlarını YÖK Yükseköğretim Atlası'ndan bulabilirsiniz. 

200 puanla hangi üniversiteye girebilirim? 240 puanla hangi üniversiteye girebilirim? 270 puanla hangi üniversiteye girebilirim? 300 puanla hangi üniversiteye girebilirim sorularının yanıtları YÖK Yükseköğretim Atlası'nda. 

Yükseköğretim Kurulu-YÖK'ün geçen sene hizmete soktuğu Yükseköğretim Atlası'na LYS adayları yokatlas.yok.gov.tr'den ulaşabilirler. 

2016 LYS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları

LYS kaç net kaç puan getirir sorusuna yanıt bulmak isteyen adaylar Yök Atlası'nın ana sayfasındaki YGS-LYS Net Sihirbazı'nı tıklayarak aşağıdaki sayfaya ulaşabilirler.

lys soruları 2016

Net Sihirbazı sayfasından istediği Lisans veya Ön Lisans programını seçen adaylar LYS'den kaç net alarak hangi bölümlere girebileceklerini öğrenebilirler.

Üniversite adaylarının en çok merak ettikleri konulardan biri, hedefledikleri bölüme girebilmek için hangi testte kaç net yapmaları gerektiğidir.

LYS NET HESAPLAMA MOTURU KAÇ NET KAÇ PUAN GETİRİR SORUSUNUN YANITI ÖSYM'DEN

YGS-LYS Net Sihirbazı ile bu sorular en güvenilir şekilde yanıt buluyor.

2015 ÖSYS'de Merkezi Yerleştirme ile öğrenci alan lisans - önlisans programlarına yerleşenlerin YGS/LYS testlerinde yaptıkları Net Ortalamaları burada yer almaktadır. Bilgiler, ÖSYM verilerinin derlenerek işlenmesi sonucu oluşturulmuştur. 

Net Sihirbazı'nın en önemli özelliği gerçek verilere dayanmasıdır. Ortalama net değerleri doğrudan 2015'te lisans/önlinans programlarına yerleşenlerin YGS/LYS'deki net sayıları kullanılarak belirlenmiştir. Bu çerçevede tahmini değil, gerçek değerlerdir.

Ortalama değerlerin kullanılmasındaki amaç, üniversite adaylarına hedef koyarken emniyet payı kalacak şekilde yol göstermektir.

Net ortalamaları hesaplanırken, lisans programlarında genel kontenjana yerleşenlerin, önlisans programlarında ise YGS puanı ile yerleşenlerin netleri dikkate alınmıştır (Okul birincilerinin ve Engelli/Tübitak ek puanlıların netleri dışında).