BIST 1.471
DOLAR 7,42
EURO 8,97
ALTIN 412,30
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Alibaba'nın yapay zekası insanı yendi

Çin’in e-ticaret devi Alibaba’nın eliştirdiği yapay zeka, Standford Üniversitesince hazırlanan ve bilgisayarların okuma kabiliyetlerini ölçmek için tasarlanan testte insan rakibini "kıl payı" geçti.

Abone ol

Çin’in e-ticaret devi Alibaba’nın eliştirdiği yapay zeka, Standford Üniversitesince hazırlanan ve bilgisayarların okuma kabiliyetlerini ölçmek için tasarlanan testte insan rakibini "kıl payı" geçti.

Wikipedia’dan seçilen 500 makaleye yönelik yüz binden fazla sorunun sorulduğu testte yarışmacıların kesin ve net cevap vermeleri istendi. En yüksek puan alan insan yarışmacının skoru 82,302 olurken Alibaba’nın "Derin Sinirsel Ağ Modeli”ne sahip yapay zekası ise 82,44 puanla insan rakibini geride bıraktı. 

İLK OKUMA YARIŞMASINDA ŞAŞIRTAN SONUÇ; "Cengiz Han ne zaman öldü", "İskoç Parlemento binasını kim tasarladı" gibi soruların sorulduğu yarışma insan ile makinenin yarıştığı ilk okuma yarışması olarak nitelendirildi. Öte yandan Alibaba’dan konuya ilişkin yapılan açıklamada, "İlk kez bir makine insanı böyle bir testte yendi" ifadeleri kullanılarak, başarı "büyük bir onur" olarak nitelendirildi. 

Açıklamada yapay zeka programının zamanla müşteri hizmetleri, hastaların internet üzerinden yaptığı sorgulamalar için de kullanılarak insana olan ihtiyacın azaltılabileceği vurgulanırken, pek çok insanın yapay zeka yüzünden işini kaybedebileceğine de işaret edildi. 

11 KASIM'DA BEKARLAR GÜNÜNDE KULLANILMIŞTI; Alibaba şirketi geçen yıl Bekarlar Günü olarak kutlanan 11 Kasım'da internet üzerinden yapılan alışveriş çılgınlığına yönelik sorunsuz hizmet sağlayabilmek için yapay zekalı bilgisayarlar kullanmıştı. 

Alibaba’nın dışında Çin’in sosyal medya devi Tencent ile arama motoru Baidu da, sosyal medya programları, reklamlar ve otonom araç teknolojisi konularında yapay zeka programları geliştiriyor.

ÖNCEKİ HABERLER
İlk Türk kadın seramik sanatçısı Füreya Koral'ın sergisi uzatıldı
Zahide Yetiş'in eşi Cem Arısoy kimdir Zahide kaç aylık hamile?
Kanserin ilacı Çin'de mi? 3 yeni kanser ilacı buldular
Yemen'de difteri salgınının bilançosu artıyor
Kanal İstanbul güzergahı haritasına bakın!
Ayak şişmesinin sebebi nedir? Bu 9 sebebe dikkat
Benim Adım Feuerbach 22 yıl sonra Selçuk Yöntem ile dönüyor
İstanbul Ankara hızlı tren online bilet alma TCDD
2018 ALES sınavı ne zaman ösym başvuru ekranı
Hızlı tren İstanbul Eskişehir bilet fiyatları-TCDD 2018
Yorumlar 1 yorum