BIST 1.512
DOLAR 9,51
EURO 11,08
ALTIN 548,89
HABER /  GÜNCEL

Albayın ölümündeki sır perdesi aralanıyor

1994 yılında lojmanda intihar ettiği iddia edilen Albay Kazım Çillioğlu'nun ölümüne ilişkin bilirkişi raporu hazırlandı

Abone ol

Tunceli Jandarma Alay Komutanlığı görevini yürüttüğü 1994 yılında lojmanında intihar ettiği iddia edilen Albay Kazım Çillioğlu'nun ölümüne ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunda olayın "cinayet" olduğu belirtildi.

Malatya Özel Yetkili Başsavcı Vekili Özden Doğan tarafından yürütülen soruşturma kapsamında oluşturulan bilirkişi heyeti, elde edilen deliller ve Kazım Çillioğlu'nun mezarından çıkarılan kemikler üzerinde yaptığı incelemeyi tamamlayarak raporunu hazırladı.

HEYET DARP VE ÖLDÜRÜLDÜĞÜ GÖRÜŞÜNÜ BİLDİRDİ

Malatya Özel Yetkili Başsavcı Vekilliği'ne sunulan 62 sayfalık raporda, Çillioğlu'nun iddia edildiği gibi intihar etmediği, öldürüldüğünün anlaşıldığı kaydedildi.

Olay yerinde çekilen fotoğraflarda ve kemikler üzerinde yapılan detaylı incelemenin ardından ayrıntılı bir rapor hazırlayan bilirkişi heyeti, Çillioğlu'nun ölümünden önce darbedildiği ve öldürüldüğü görüşünü bildirdi. Heyet, raporunun sonuç kısmında, "olayın intihar değil, cinayet" olduğunu yazdı.

Alanında uzman kişilerden oluşturulan bilirkişi heyetinin yaptığı çalışmaların son bölümünde, Albay Kazım Çillioğlu'nun mezarından çıkarılan kemiklerin incelenmesi için alınan örnekler Malatya Adliyesi'ne getirildi.

Cumhuriyet savcısı nezaretinde yapılan incelemenin ardından Albay Çillioğlu'nun kemikleri adli emanete alındı.

OLAY

Tunceli Jandarma Alay Komutanlığı görevini yürütürken 1994 yılında lojmanında ölü bulunduktan sonra dış otopsisi yapılarak "intihar ettiği" sonucuna varılan Kazım Çillioğlu ile ilgili soruşturma dosyası, oğlu Gökhan Çillioğlu'nun müracaatı üzerine yeniden açılmıştı.

Gökhan Çillioğlu, 2010 yılı sonunda savcılığa başvurarak babasının suikast sonucu öldürüldüğünü ileri sürmüş, ailenin başvurusu üzerine Erzurum'a gönderilen dosyayı inceleyen savcılık, görevsizlik kararı vererek dosyayı Malatya'ya göndermişti.

Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, olayın yaşandığı tarihte Tunceli Valisi olan Atıl Üzülgen ile dönemin Cumhuriyet Savcısı, Kurmay Başkanı, Jandarma Bölük Komutanı, Çillioğlu'nun korumaları ve MİT görevlilerinin de aralarında yer aldığı birçok kişinin ifadelerine başvurulmuştu.

Savcılık ayrıca, Çillioğlu'nun otopsi raporunu da inceleyerek kesin ölüm nedeninin belirlenebilmesi için Düzce'de bulunan mezarının açılmasına karar vermişti.
Soruşturmada, Albay Kazım Çillioğlu'na ait silahların ölümünden 3 yıl sonra ailesinden teslim alınmasına ilişkin Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı adına düzenlenen belgenin de sahte olduğu belirlenmişti.

İMZA SAHTE ÇIKTI

Çillioğlu'nun mezarından alınan örnekler üzerinde Adli Tıp Kurumu'nda yapılan incelemede, saç köklerinde arseniğe rastlanan Çillioğlu'nun, kürek kemiğinde kurşun yarası olduğu öngörülen delik ile kaburgalarında kırık olduğu tespit edilmişti.

Öte yandan savcılığın talebi üzerine Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım ile "Bozo" kod adlı Yusuf Geyik hakkında tutuklama kararı çıkarmış, iki ismin kırmızı bültenle aranmasına başlanmıştı.

Çillioğlu'nun intihar notu olduğu iddia edilen kağıttaki imzanın da yapılan kriminal inceleme sonunda sahte olduğu ortaya çıkmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Göz yaşartıcı gaz sağlığa zararlı değil
Göz yaşartıcı gaz sağlığa zararlı değil
En az 100 Pakistan askeri çığ altında kaldı
En az 100 Pakistan askeri çığ altında kaldı
Bu iki hastane mercek altında
Bu iki hastane mercek altında
Devlet ve milleti barıştıran sempozyum
Devlet ve milleti barıştıran sempozyum
Önce öz babası tecavüz etti sonra ise...
Önce öz babası tecavüz etti sonra ise...
Türklerin gözünün yaşına bakmayacakmış
Türklerin gözünün yaşına bakmayacakmış
Kenan Evren'i kahreden talep!
Kenan Evren'i kahreden talep!
Diğer çaycı da PKK'lı çıktı!
Diğer çaycı da PKK'lı çıktı!
Cep telefonu kavgası pencerede bitti
Cep telefonu kavgası pencerede bitti
Seda Sayan'a hapis şoku!
Seda Sayan'a hapis şoku!