BIST 1.506
DOLAR 9,46
EURO 10,98
ALTIN 547,01
HABER /  GÜNCEL

Çaycuma kayıp 15 kişiye ağlıyor

Çaycuma'da Filyos Çayı üzerindeki çöken köprüden suya düşen minibüsteki yolcular ve yayaların ailelerinin endişeli bekleyişi sürüyor.

Abone ol

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi girişindeki köprünün çökmesiyle birlikte alttaki Filyos Çayı'na düşen minibüste bulunan 10 kişi ile o sırada yaya olarak köprüden geçen 5 kişiyi arama çalışmaları sürüyor. Kayıp yakınları ise helikopterin havadan destek verdiği arama çalışmalarını, olay yerinde gözyaşları içinde izliyor.

KAYIP YAKINLARININ ENDİŞELİ BEKLEYİŞİ... FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

DÜNK 15.30'DAN BENİ KAYIPLAR

1951'de yaptırılan 255 metre uzunluğundaki Çaycuma Köprüsü'nün 48 metrelik bölümü, dün saat 15.30 sıralarında çöktü. O sırada köprüden geçen Suat Özcan yönetimindeki 67 ZR 077 plakalı otomobil ile İsmail Örenbaş yönetimindeki yolcu minibüsü ve yürüyen 5 kişi, alttan geçen Filyos Çayı'na düştü. Çayda sürüklenen otomobildeki 2 kişi, kendi imkanlarıyla araçtan çıkıp kıyıya yüzerek kurtuldu. Yaralanan 2 kişi, Çaycuma Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

ESKİ OLAN KÖPRÜ ÇÖKMÜŞ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen'i ziyaretinden sonra Devlet Hastanesi çıkışında açıklama yaptı. Çelik, çöken köprüye ilişkin "6-7 yaşında diğeri 60 yaşında. Eski olan çökmüş. Dışarıdan bakıldığında her ikisi de sağlıklı hizmet sunan iki köprü görünümünde ama bölgedeki yoğun kar yağışı nedeniyle nehrin debisi çok yükselmiş, yaklaşık 5 metreyi bulmuş'' dedi.

ARAMALAR, HAVADAN VE KARADAN SÜRÜYOR

İlçeden Yolgeçen Köyü'ne giden ve aralarında Çaycuma Belediye Başkanı AK Parti'li Mithat Gülşen'in babası Kemal Gülşen ve yeğeni Sezgin Gülşen'in de bulunduğu minibüsteki 10 kişi ve diğer 5 kişi için arama çalışması başlatıldı. İl Emniyet Müdürlüğü Deniz Polisi ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü dalış ekibi, su seviyesinin yüksek, akıntının da yoğun olması nedeniyle dalış yapamadı. Bu nedenle minibüsün yeri belirlenemedi. Arama çalışmaları, kayıp kişilerin sürüklenmiş olabileceği ihtimaline karşı gece saatlerine kadar Filyos Çayı'nın kenarlarında ve sığ bölümlerinde sürdürüldü, ancak sonuç alınamadı. Karadan yapılan çalışmalara gece ara verilirken, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nden talep edilen helikopter, gece projektörlerle çay üzerinde tarama yaptı.

'MİNİBÜSÜN SÜRÜKLENDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ'

Kurtarma ekipleri, sabah aramalara Karadeniz'e kadar 20 kilometrelik Filyos Çayı boyunca yeniden başladı. İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ahmet Güngör, helikopterin gece boyunca yaptığı aramalardan bir sonuç alınamadığını söyledi. Sabah saatlerinden itibaren jandarma, itfaiye ve afet müdürlüğü ekiplerinin çay boyunca aramaları sürdüreceğini ifade eden Güngör, köpekli arama ekibinin de çalışmalara katıldığını söyledi. Suyun debisinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Güngör, şöyle dedi: "Gece suyun debisi yine çok artmış. Köprünün ayaklarındaki tablalar sürüklenmiş. Yüklü miktarda su geliyor. Çalışmalar gün boyu devam edecek. Ancak bu suya dalış yapamıyoruz. Dalış imkanı sıfır, çünkü tehlikeli. Su seviyesinin düşmesini bekleyeceğiz. Ayrıca dalsak da şu anda suda görüş sıfır. Hiçbir şey göremeyiz. Çayda derinlik bazı bölgelerde 5, bazı bölgelerde 8 metre. Minibüs, köprünün altında da olabilir. Ancak biz sürüklendiğini düşünüyoruz. Onun içinde denize kadar çay boyunca aramalarımızı sürdürüyoruz."

Güngör, köprünün çöken bölümünün ise çok ağır olduğu için vinçle kaldırılamadığını, kaldırma sırasında köprünün sağlam bölümüne de hasar verebileceğinin Karayolları tarafından belirtildiğini söyledi.

KAYIP YAKINLARI TEPKİLİ

Arama çalışmaları sürerken, kayıp yakınları da sabah saatlerinden itibaren köprünün çevresinde toplandı. Bazı kayıp yakınları, köprünün üzerine çıkarak çöken bölüme bakarken gözyaşlarına boğuldu. Kayıp yakınlarından bazıları, arama çalışmalarının yetersizliğinden yakınırken, görevlilere tepki gösterdi. Çevrede güvenlik önlemi alan polis, köprünün üzerindeki kayıp yakınlarını uzaklaştırdı. Köprünün alt bölümünde ve çayın kenarında toplanan kayıp yakınları, gözyaşları içinde çalışmaları izlemeyi sürdürüyor.

BELEDİYE BAŞKANI AĞLADI

Köprünün çökmesiyle çaya düştüğü tahmin edilen minibüste babası ile yeğeninin bulunduğunu söyleyen Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen, "'Her an, her dakika burası göçebilir' diye aklıma da geldi" diyerek ağladı.

KAYIPLARIN ADLARI

Minibüs sürücüsü: İsmail Örenbaş

Yolcular: Mehmet Başören, Meryem Başören, Tahir Özkafa, Kadın Saraç, Serdar Saraç, Aziz Gülşen, Kemal Gülşen, Sezgin Gülşen, Alim Başören

Yayalar: Hayriye Güner, Nazife Kabuk, Veli Kaya, Necati Azaklıoğlu, Ali Rıza Kaya.

ÖNCEKİ HABERLER
Önce öz babası tecavüz etti sonra ise...
Önce öz babası tecavüz etti sonra ise...
Türklerin gözünün yaşına bakmayacakmış
Türklerin gözünün yaşına bakmayacakmış
Diğer çaycı da PKK'lı çıktı!
Diğer çaycı da PKK'lı çıktı!
Cep telefonu kavgası pencerede bitti
Cep telefonu kavgası pencerede bitti
Çevre dostu mağazalar
Çevre dostu mağazalar
Vahdettin'in ezber bozan Atatürk çıkışı
Vahdettin'in ezber bozan Atatürk çıkışı
Altın kaplama uçağını kendisi indirdi
Altın kaplama uçağını kendisi indirdi
Evlerin üzerine F-18 düştü
Evlerin üzerine F-18 düştü
Beyediye başkanı hüngür hüngür ağladı
Beyediye başkanı hüngür hüngür ağladı
iPhone almak için öyle bir şeyini sattı ki..
iPhone almak için öyle bir şeyini sattı ki..