BIST 4.874
DOLAR 18,63
EURO 19,41
ALTIN 1.051,84
HABER /  GÜNCEL

Akdoğan'dan 'çözümün filmini çekerler' açıklaması!

7 Haziran seçimleri sonrasında HDP'yi hedef alarak "artık çözüm sürecinin filmini çekerler" diyen Yalçın Akdoğan, o sözlerine canlı yayında açıklık getirdi.

Abone ol

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Habertürk ekranlarında gündeme ilişkin soruları yanıtladı, çözüm süreci ile ilgili konuştu. Akdoğan, 7 Haziran seçimleri sonrasında HDP'yi hedef alan "artık çözüm sürecinin filmini çekerler" sözlerine açıklık getirdi.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan "Öncelikle bu filmini çekerler sözü biraz çarpıtılarak, negatif şekilde kullanıldı. Seçimden 1 gün sonra 8 Haziran'da bana soruldu. Şimdi mesela biz bugün tek başına iktidar olmadık diyelim. Bunu kim yapacak? O konuşanlar bunu tek başına yapabiliyorlar mı? yapamıyorlar." dedi.

'FİLMİNİ ÇEKERLER' SÖZÜNÜN ANLAMI

Çözüm sürecinin geleceğine ilişkin bir soruya Akdoğan, "Öncelikle bu filmini çekerler sözü biraz çarpıtılarak, negatif şekilde kullanıldı. Seçimden 1 gün sonra 8 Haziran'da bana soruldu. Şimdi mesela biz bugün tek başına iktidar olmadık diyelim. Bunu kim yapacak? O konuşanlar bunu tek başına yapabiliyorlar mı? yapamıyorlar. Onların uzmanlık alanı ancak film çekmek onu çekerler dedim. Yoksa bundan sonra bu süreçler yapılamaz. Kimse yapamaz anlamında söylemedim. Bu süreci hükümet çok iyi niyetle çok çaba gösterdi. Bunların hepsini örgüt sabote etti. Habur, Silvan, Kobani gibi bir çok olay ile bunu sabote etti. Biz tekrar yürümeye çalıştık ama hep karşımızda bir duvar oluştu. Kobani olaylarında da süreç koptu biliyorsunuz. Süreç devam edemedi. 7 Haziran'dan sonra da gerçekleşen terör olayları tamamen başka bir meseleye getirildi. Çünkü örgüt, ben bu çözüm, mözüm ben bunlarla uğraşacak halim yok. Ben silah ile amacıma ulaşmak istiyorum dedi. Devam eden melese, hükümetin ne yapmak istediğinden ziyade , örgütün girdiği yol ve bir takım yapmak istediği şeylerin boşa çıkarılması gerekir. Bu milli birlik ve kardeşlik sürecidir. Bu bağlamda geri adım atmış değiliz. Vatandaşlarımızı kucaklamaya, reformlar yapamaya devam ediyoruz. Ama ortada elinde silah olan bir örgüt var. Açık terör eylemleri ile bir yere varmaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.

'TERÖRLE MÜCADELE SÜRECEK'

Terörle mücadelenin devam edeceğini vurgulayan Akdoğan, "Neticeye ulaşmamız bizim için daha öncelikli bir konu. Öbür türlü erken gündem yapma HDP …eline yüzüne bulaştırdı. Örgüt sürekli yanlışlar yaptı. Üzerindeki baskıyı azaltmak için işte görüşme var gibi bir takım yalanlar ile bunu telafi etmeye çalışıyorlar. Böyle bir şey söz konusu değil. Bunlar büyük bir hayal kırıklığı oluşturdular. Sürekli yanlış yaptılar. Hassasiyetlerimiz ve önceliklerimiz belli o doğrultuda çalışmalar yapıyoruz. Terör ile mücadelenin bir noktaya varması, örgütün amaçlarının boşa çıkarılması bu halkımızı canından bezdiren illegal yapılanmaların silahlı unsurların, terörist unsurların buralardan temizlenmesi önemli. Kamu düzenin tahsis edilmesi önemli. Bu güvenlik açığının giderilmesi bizim için öncelikli. Vatandaşımız ile ilgili de çalışmalarımız kendi ekseninde devam ediyor" dedi.

1 KASIM'IN VERDİĞİ MESAJ 

1 Kasım seçim sonuçlarının uzlaşı mesajı verdiğini belirten Yalçın Akdoğan, "1 Kasım'ın verdiği bir mesaj; uzlaşıdır. Uzlaşı siyaset kültürünün temelidir. Bunu inşallah diğer partilerde görürler. MHP tabanı teşkilatının çoğu hükümet ortağı olunsun istiyordu. Ama yönetim bunu kabul etmedi" açıklamasını yaptı. 

'TEMİZ SAYFA AÇMAK ÖNEMLİ' 

Başkanlık sisteminin Ak Parti içinde farklı görüşlere yol açıp açmayacağına ilişkin bir soru üzerine Akdoğan, "Siyasette temiz bir sayfa açmak önemli ve doğru. Geçmişte şu, şuna, bunu dediler takılmadan bundan sonra seçmen madem bize bu siyasi sorumluluğu yükledi. Hep birlikte ne yapabiliriz? Üzüm yemenin gayretinde olmalıyız. Burada bir gündem saptırma ve başarısını gölgelemeye yönelik çabalar. Malzeme vermek istemiyorum. Bizim bu konudaki görüşümüz bellidir. Bir kısım medyanın oluşturduğu manipülasyonlar" ifadelerini kullandı.

DOLMABAHÇE'DEKİ 10 MADDE 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin çözüm süreci kapsamında Dolmabahçe'deki görüşmeye ilişkin açıklamalarını değerlendirmesi istenen Akdoğan, "Bunlar bir yalana kapılmış gidiyorlar. Kim öyle bir şeye evet dedi. O gün ben sorumlu bakan olarak Meclis'te grubu bulunan partiyi kabul ettim. Onlar da İmralı görüşmesinden sonra Öcalan'ın mesajını okudular. Ben de kendi söyleyeceklerimi söyledim. Dedim ki o 10 maddeyi hükümetin kabul ettiği altına imza attığı vesaire böyle bir şey söz konusu değil. Bunlar siyaset kurumunun tartışacağı konulardır. Siyaset kurumu bunları tartışır. Bunlar genel kavramlardır. Sanki orda hükümet böyle toplumun kabul etmeyeceği taahhütlerin altına girdi, imzalar attı, sözler verdi. Böyle bir şey söz konusu değil. Bu yalanı sürekli tekrar edip duruyorlar. O görüşmede, o gün orada söyleneneler de bu bağlam ile kesinlikle yakından uzaktan bir ilgisi yok. Önce herkes kendisini bir sorgulasın. Ak Parti'nin aldığı oylar üzerine yorum yapmak yerine kendi alamadığı oyları düşünsün. Osmaniye'den bile siz birinci parti olamıyorsunuz. Türkiye'de tek bir ilde birinci parti olamadılar. Böyle bir şey olabilir mi? Önce buna cevap versinler. HDP ne kadar Türkiye partisi olamadıysa MHP'de olamadı" dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİ NASIL YÜRÜYECEK?

'Çözüm sürecinde artık HDP'den bir heyet olmayacak direk Abdullah Öcalan ile sokak ile temas olacak' iddialar üzerine Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Bunların hepsi uydurma şeyler. Şu anda hükümetin önceliği bellidir. Terör ile mücadele kış ayında da devam edecek. HDP, İmralı üzerinden bu tür spekülasyonalar bizim gündemimizde yok" diye konuştu.