BIST 1.469
DOLAR 7,48
EURO 9,06
ALTIN 422,19
HABER /  GÜNCEL

Akaydın'dan Günay'a çok sert sözler

Altın Portakal Film Festivali'nde üç yabancı yönetmene onur ödülü verildi. Törene Akaydın'ın sözleri damga vurdu.

Abone ol

47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, Türk sinema sanatçılarının yanı sıra dünyaca ünlü ödüllü yönetmenler Megan Mylan, Serge Avedikian ve Fyodor Bondrachuk'u ağırlıyor. Ünlü yönetmenlere, düzenlenen gala gecesinde ''Onur Ödülü'' verildi. Gecenin en çok konuşulan sözleri ise Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın'dan geldi.

Festival kapsamında, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ve eşi Günseli Akaydın tarafından konuklar onuruna Ramada Otel'de gala gecesi düzenlendi.

Akaydın, burada yaptığı konuşmada, Altın Portakal'ın bu yılki ana temasının ''Sinema ve Toplumsal Etkileşim'' olduğunu hatırlatarak, bu kapsamda 35 ülkeden 191 filmin gösterildiğini, rekor düzeyde kabul edilen 730 noktada da festival etkinlikleri yapıldığını söyledi.

Festivali halkla buluşturan tüm bu çabalara karşın, yönetmen Emir Kusturica üzerinden ''politik kışkırtmalarla'' karşı karşıya kaldıklarını öne süren Akaydın, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın bu konudaki tavrını eleştirdi. Akaydın, ''Kültürü temsil eden kültürsüzlük, affedilebilir bir şey değil. Politik kışkırtmalarla, Kusturica üzerinden Antalya ve halkı rencide edilemez'' diye konuştu.

Antalya'nın 4 bin yıllık kültür ve uygarlığın beşiği olduğunu, Altın Portakal Film Festivali'nin de kentin yüz akı olduğunu belirten Akaydın, kendilerinin de bu kültürün bayrağını taşıdıklarını söyledi. Akaydın, konuşmasında festivali başlatan merhum Avni Tolunay'ı da andı.

DÜNYACA ÜNLÜ YÖNETMENLERE ONUR ÖDÜLÜ

Gala gecesinde, festivalin dünya ünlü yabancı konukları tanıtıldı.

Altın Portakal Film Festivali'nin Belgesel Film Yarışması jüri üyesi olan ABD'li belgesel yönetmeni Megan Mylan'a, Başkan Akaydın tarafından ''Onur Ödülü'' verildi.

2003 yapımı ''Lost Boys of Sudan'' filmiyle Independent Spirit Ödülü'ne layık görülen, 2008 yılında da ''Pinki'nin Gülüşü'' adlı filmiyle Belgesel Film Dalı'ndan Oscar ödülü kazanan Mylan, teşekkür konuşmasında, jüri üyeliği dolayısıyla izlediği belgesellerde, Türkiye'deki inanılmaz güzelliklere tanık olduğunu söyledi.

Akaydın, gecede, ilk uzun metrajlı filmi ''Dokuzuncu Bölük'' ile ''En İyi Yabancı Film Dalı''nda Oscar'a aday gösterilen Fyodor Bondarchuk'a da ''Onur Ödülü'' verdi.

ÖNCEKİ HABERLER
Öcalan'dan hükümete Kürt mektubu
MHP'den hükümete darbe suçlaması
Gençleri gerdekten bile bıktırdılar
Kusturica'ya inat tecavüzleri anlattı
Başbakan Erdoğan yurda döndü
İran'da beş kişi daha idam edildi
Norveçli mankenin darp iddiası
Altın Portakal'da Kemal Sunal paneli
Sigara timleri Erzurum'da denetimde
Obama'ya okusun diye kitap fırlattı
Yorumlar 16 yorum