BIST 1.530
DOLAR 7,31
EURO 8,78
ALTIN 404,18
HABER /  DÜNYA

Kırgızistan'da Meclis'e 5 parti girdi

Kırgızistan Merkez Seçim Komisyonu, dün yapılan seçimlerinin resmi olmayan ilk sonuçlarını açıkladı.

Abone ol

Kırgızistan Merkez Seçim Komisyonu, dün yapılan genel seçimlerle ilgili olarak, ülke genelinde tüm sandıklardaki oy sayımının tamamladığını ve 5 partinin meclise girdiğini bildirdi.

Komisyonun son verilerine göre, kayıtlı 2 milyon 856 bin 751 kişiden 1 milyon 614 bin 427 seçmenin oy kullandığı dünkü seçimlerde, meclise 5 partinin girebildiği ve hiçbir partinin tek başına iktidar olamadığı belirtildi.

Seçim sonuçlarına göre, devrik lider Kurmanbek Bakiyev'in yandaş partisi Ata Jurt (Ata Yurt) Partisi yüzde 8,85 yani 265 bin 112 oyla ilk sıradaki yerini korurken, Sosyal Demokrat Parti yüzde 8,05 (241 bin 173 oy) ile ikinci sırada yer aldı. Ar-Namıs Partisi yüzde 7,76 ile üçüncü, Cumhuriyet Partisi yüzde 7,25 ile dördüncü ve Ata-Meken Partisi yüzde 5,61 ile meclise giren beşinci parti oldu. Bütün Kırgızistan Partisi ise yüzde 5 barajını geçemediği için meclise giremedi.

Kesin olmayan sonuçlara göre, 120 sandalyeli mecliste Ata Jurt Partisi 28, Sosyal Demokrat Parti 26, Ar-Namıs Partisi 25, Cumhuriyet Partisi 23 ve Ata Meken Sosyalist Partisi 18 sandalye aldı.

Kesin sonuçların, seçim sandıklarında oy sonuçlarıyla ilgili tutulan protokollerin asıllarının MSK'ya ulaşmasından sonra açıklanması bekleniyor.

Kırgızistan'da 7 Nisanda iktidar devrildikten sonra oluşturulan geçici hükümet meclisi feshetmiş ve ülkede başkanlık sisteminden parlementer sisteme geçişte önemli bir axşama olarak kabul edilen genel seçimlerin yapılması kararını almıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Başbakan Erdoğan yurda döndü
2-4 Mart VarVar İndirimi'nde süper fırsatlar!
İran'da beş kişi daha idam edildi
Altın Portakal'da Kemal Sunal paneli
Sigara timleri Erzurum'da denetimde
Konyaaltı'nda dere yatağında ceset
Bakan Bağış'tan AB'ye enerji sitemi
Başbakan Erdoğan Şam'dan ayrıldı
TIR geçişleri için Türkiye devrede
İsrail'in önerisine Filistin'den ret!
Yorumlar