BIST 1.414
DOLAR 8,72
EURO 10,39
ALTIN 500,66
HABER /  GÜNCEL

Akaryakıta yerli katkı Resmi Gazete'de

EPDK, benzin ve motorinde her yıl kademeli artırılmak üzere yerli katkı ilave zorunluğu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı

Abone ol

EPDK'nın konuyla ilgili Motorin Türlerine İlişkin Teknik Düzenleme Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği ile Benzin Türlerine İlişkin Teknik Düzenleme Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, Motorin Türlerine İlişkin Teknik Düzenleme Tebliğinin ikinci maddesine birinci fıkradan sonra gelmek üzere, ''piyasaya akaryakıt olarak arz edilen motorin türlerinin, yerli tarım ürünlerinden üretilmiş yağ asidi metil esteri (YAME) içeriğinin, 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle en az yüzde 1, 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle en az yüzde 2, 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle en az yüzde 3 olması zorunludur'' fıkrası eklendi.

YERLİ BİYOYAKIT ÜRETİMİNİN TEŞVİKİ ANLAMINA DA GELİYOR

EPDK'nın bu kararı ile akaryakıta tarımsal ürün katkısını zorunlu hale getirirken, bu karar bir anlamda yerli biyoyakıtların üretiminin teşviği anlamına da geliyor.

Türkiye'de 2010 yılında yaklaşık 13,9 milyon ton motorin ve 2,1 milyon ton da benzin tüketimi yapıldı. Motorinin yoğunluğu ortalama 0,845 gr/cm3 olarak alındığında 16,4 milyon metreküp motorin, benzin yoğunluğu ortalama 0,775 gr/cm3 olarak alındığında 2,7 milyon metreküp benzin tüketimi bulunuyor.    

Benzin ve motorinde yüzde 3'lük bir harmanlama yapılmasının zorunlu hale getirilmesi durumunda ise 493 bin metreküp biyodizel ve 80 bin metreküp biyoetanole ihtiyaç bulunuyor.    

Bu da Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ürün verimlilikleri de dikkate alındığında 493 bin metreküp biyodizel için 1 milyon 233 bin 728 ton kolza ve aspir ile 80 bin metreküp biyoetanol için 945 bin 83 ton şekerpancarı veya 223 bin 145 ton mısır üretimi anlamına geliyor.    

2010 yılı tüketimi sabit alındığında bu rakama harmanlanması gereken biyodizel üretimi için gerekli yerli tarım ürünlerinin üretiminin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı verilerine dayanılarak, 2016 yılında karşılanabileceği hesaplanıyor. Benzin tüketimi daha az olduğu için de benzine etanol harmanlanmasında herhangi bir sorun olmayacağı değerlendiriliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Çağın hastalığı internet bağımlılığı oldu
Babalar Günü için süper fırsatlar!
Civciv dev kertenkele ile böyle kapıştı
Sarkozy senatoda darbe yedi
İşviçre'yi ayağa kaldıran seks skandalı
Beşiktaş yıldızı Guti'yi kovacak mı?
Şehit kızının bu sözleri yürek dağladı
Vladimir Putin'e ne oldu böyle?
Kurbanlıklar satışa hazır!
İsrail'den çıkıp Türkiye'ye geldi
Yorumlar