BIST 1.409
DOLAR 8,68
EURO 10,38
ALTIN 498,01
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Çağın hastalığı internet bağımlılığı oldu

Almanya'da nüfusun yüzde 1'i internet bağımlısı haline geldi. Bu kişiler günde ortalama 4 saatlerini internette geçiriyor

Abone ol

Almanya'da internet bağımlılarının sayısı artıyor. Sağlık Bakanlığı'nın yaptırdığı araştırmaya göre, ülkede yaklaşık 560 bin internet bağımlısı var. Uzmanlara göre bu, uyuşturucu ya da alkol bağımlılığı ile benzer.

Araştırmadan çıkan sonuçlar internet bağımlılığının önemli bir tehlike haline geldiğini ortaya koyuyor. Araşırmaya göre, Almanya’daki 14 ila 64 yaş aralığındaki nüfusun yüzde biri internet bağımlısı. İnternet bağımlıları günde ortalama dört saatlerini internetin başında geçiriyor. Günde yaklaşık 3 saatini internette geçiren 2,5 milyon kişiyse bağımlılık tehdidiyle karşı karşıya.

Bağımlılar zamanlarının büyük bölümünü sosyal paylaşım platformlarında, online oyun oynayarak ya da internette sörf yaparak geçiriyor. Bu kişilerin yüzde dördü kendi isteğiyle internetin başından kalkmayı başaramıyor

SANAL DÜNYADA YAŞIYORLAR

İnternet bağımlılığının önemli bir sorun olduğunu belirten Alman hükümetinin Uyuşturucuyla Mücadele Sorumlusu Mechthild Dyckmans, bu bağımlılığın alkol ve uyuşturucu bağımlılığıyla benzer sonuçlar doğurabildiğine dikkat çekti. Dyckmans, bu kişilerin internette kabul gördüklerini düşündükleri için neredeyse sadece sanal dünyada yaşadıklarını vurguladı.

Almanya'daki internet bağımlığını inceleyen araştırma 14-64 yaşları arasındaki 15 bin kişi arasında yapıldı. Araştırmayı yürüten ekibin başındaki isim Lübeck Üniversitesi’nden Hans-Jürgen Rumpf. Rumpf, internet bağımlılığının genç yaştakileri daha çok etkilediğine dikkat çekti.

Erkeklerin kadınlara oranla internete daha bağımlı olduğunu belirten Rumpf, 14-16 yaşları arasındaki genç kızlarınsa şaşırtıcı şekilde erkeklere oranla internete daha düşkün olduklarına işaret etti. Genç kızlar daha çok sosyal ağlarda zaman geçirirken, erkeklerse internette oyun oynamayı tercih ediyor.

SINIRSIZ İNTERNET BAĞIMLILIĞI TETİKLİYOR

Lübek Üniversitesi’nden Hans-Jürgen Rumpf Almanya'daki alkol bağımlılarının oranının yüzde 1,4 olduğu, internet bağımlılarının sayısınınsa esrar bağımlılarına eşit seviyeye yükselmiş durumda bulunduğu uyarısını yaptı.

Rumpf ayrıca sınırsız kullanım olanağı sunan internet paketlerinin bağımlılığı tetiklediğini kaydetti. Ancak sınırsız internet kullanımının yasaklanması sorunu çözmek için etkili bir yöntem olarak görülmüyor. Birçok kişi interneti iş hayatında da yoğun olarak kullandığı için bağımlılığa karşı terapi uygulanması da kolay değil.

Alman hükümetinin Uyuşturucuyla Mücadele Sorumlusu Mechtild Dyckmans, internet bağımlılığıyla mücadelede çözümün "bilinçli kullanım"dan geçtiğine işaret etti.

ÖNCEKİ HABERLER
Emre'den bir kötü haber daha!
Emre'den bir kötü haber daha!
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Sarkozy senatoda darbe yedi
Sarkozy senatoda darbe yedi
Baykal yine kulisleri hareketlendirdi
Baykal yine kulisleri hareketlendirdi
Beşiktaş yıldızı Guti'yi kovacak mı?
Beşiktaş yıldızı Guti'yi kovacak mı?
Vladimir Putin'e ne oldu böyle?
Vladimir Putin'e ne oldu böyle?
Kurbanlıklar satışa hazır!
Kurbanlıklar satışa hazır!
İsrail'den çıkıp Türkiye'ye geldi
İsrail'den çıkıp Türkiye'ye geldi
CHP yine Anayasa Mahkemesi yolunda
CHP yine Anayasa Mahkemesi yolunda
Çiftler dikkat! Seksin de bir saati var
Çiftler dikkat! Seksin de bir saati var
Yorumlar