BIST 10.677
DOLAR 32,23
EURO 35,01
ALTIN 2.437,86
HABER /  GÜNCEL

AK Partili vekilden şok açıklama, üç-beş oy için...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kürt sorunu yoktur, HDP illegal işler yapıyor" açıklamasının ardından bugün İmralı heyeti bir açıklama yaparak çözüm sürecinin sonuna gelindiğini belirtti.

Abone ol

NESRİN YILMAZ
İNTERNETHABER-ANKARA

AK Parti Diyarbakır milletvekili Galip Ensarioğlu tarafların açıklamalarını internethaber.com'dan Nesrin Yılmaz'a değerlendirdi. Ensarioğlu, "bu sözleri söyleyenlerin kim olduğu önemli değil, iki tarafın söyledikleri de çözüm sürecine zarar veriyor, doğru bulmuyorum" diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini, hükümetin tavrını ve HDP'nin açıklamalarını eleştirdi.

Ensarioğlu şunları söyledi:

HER İKİ TARAFIN YAPTIĞI DA YANLIŞ


Masadan kasıt masanın kendisi değil, görüşmelerin içeriğidir, çözüm sürecidir, çözümdür. Çözümün kendisi önemlidir, masa denilen şeyin bir kıymeti yoktur. Bir görüşme var mı var, müzakere var mı var, çözüm süreci var mı var, karşılıklı irade var mı var. Şimdi seçimlere giderken çözüm süreci üzerinden birbirlerini vurmaya çalışıyorlar, ben bunu doğru bulmuyorum, her iki tarafın yaptığı da yanlıştır. 

ÜÇ-BEŞ OY ALMAK İÇİN SÜRECİ KURBAN EDECEKLER

Benim için HDP'nin ya da bir diğerinin ne dediği önemli değil. Bu tür süreçlerde söylenen her şey seçimlere yöneliktir, halk çözüm süreci istiyor, halk artık kan dökülsün istemiyor, halk artık barış içinde, huzur içinde yaşamak istiyor. Bu halkın talebine karşı duran herkes bu seçimde halk tarafından cezalandırılacaktır, o yüzden halkın bu hassasiyeti üzerinden herkes karşı tarafı istemiyormuş gibi lanse etmeye çalışıyor. Bu bir siyaset oyunu ama bu oyundan çözüm süreci zarar görüyor, yani seçimlerde üç-beş oy almak için neredeyse çözüm sürecini kurban edecekler, bu tavrı doğru bulmuyorum.

Partisi tarafından bu dönem neden aday gösterilmediğini sorduğumuz Ensarioğlu, şunları söyledi:

PARTİ İÇİN NE ANLAMA GELDİĞİMİ BU SEÇİMDE ÖĞRENECEKLER

Benim açımdan bir sorun yok, ben mevki, makam peşinde olan biri değilim ama bu ülke için sorumluluk duyan biriyim. Bu sorumluluğun gereği olanları bundan sonra Meclis'te olmasam da yaparım, düşüncemi paylaşırım, belki bundan sonra daha rahat paylaşırım. Bunu parti düşünecek, parti için ne anlama geldiğimi bu seçimde öğrenecekler.