BIST 9.722
DOLAR 32,53
EURO 34,79
ALTIN 2.425,98
HABER /  GÜNCEL

AK Parti'li Ünal: Atatürk'ü kullananlarla sorunumuz var

AK Parti Parti Sözcüsü Mahir Ünal, ''Birileri sanki AK Parti cumhuriyete ve Mustafa Kemal Atatürk'e dönük bir pozisyon içerisindeymiş gibi bir algı oluşturmak istiyorlar. Bizim Atatürkçü olmayıp Atatürk'ü kullananlarla sorunumuz var'' dedi.

Abone ol

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Ünal, ''Birileri sanki AK Parti cumhuriyete ve Mustafa Kemal Atatürk'e dönük bir pozisyon içerisindeymiş gibi bir algı oluşturmak istiyorlar. Bizim Atatürkçü olmayıp Atatürk'ü kullananlarla sorunumuz var'' dedi.

ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN VEFATININ 79. YILDÖNÜMÜ

''10 Kasım geldiğinde kim olduğumuzu hatırlarız.'' diyen Ünal, ''Bugün aziz milletimizin Mustafa Kemal Atatürk'e duyduğu derin saygı minnet ve onun önderliğinde verilmiş Kurtuluş Savaşı sonucunda bağımsızlığına kavuşmuş milletin Atatürk'ü yad ettiği bir gün.10 Kasım geldiğinde kim olduğumuzu hatırlarız. Bu yönüyle 10 Kasım kıymetli bir gün. Bu günü bir yas günü olarak değil bilinç tazeleme yad etme günü olarak görüyoruz. Birileri sanki AK Parti cumhuriyete ve Mustafa Kemal Atatürk'e dönük bir pozisyon içerisindeymiş gibi bir algı oluşturmak istiyorlar. Bizim duruşumuz bellidir. Bizim cumhuriyetle Mustafa Kemal Atatürk'le bir sorunumu olmadığını herkes bilir. Bizim kendisini cumhuriyetin sahibi zannedenlerle sorunumuz var. Bizim Atatürkçü olmayıp Atatürk'ü kullananlarla sorunumuz var. Biz dün neredeysek bugün de oradayız. Atatürkçülük üzerinden bu ülkenin tarihine saldıran insanlar önce bir pozisyonlarını gözden geçirsinler.'' ifadelerini kullandı.

AFRİN'E OPERASYON BAŞLAMASI SÖZ KONUSU MU?

Dış politika konusuna değinen Ünal, ''Sadece Afrin değil daha önce de açıkladık biz yaklaşık 910 kilometre Suriye sınırımız var. Türkiye'nin sınır güvenliğinin bir beka kaygısına dönüşmemesi gerekiyor. Bütün sınır bölgesiyle ilgil Türkiye değişik şekillerde gereğini yapıyor.'' dedi.

''ABD İLE GÖRÜŞMEDE SONUÇLAR OLUMLU''

Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize krizi hakkında görüşlerini dile getiren Ünal, ''ABD olsun AB olsun özellikle Batı ile olan ilişkilerimizde hassasiyetle üzerinde durduğumuz şey masada eşit olarak oturmak. Türkiye'ye dönük birileri Almanya Hollanda nezdinde ya da ABD nezdinde bir dayatma ile karşı karşıya kalırsak kimse boyun eğmemizi beklemesin. Biz ABD ile olan ilişkilerimizde iyi niyetli bir şekilde sorunların çözümünden yanayız. Seyahat gerçekten son derece olumlu geçti her iki taraf arasında. Sayın Pence (ABD Başkan Yardımcısı) ile Başbakan arasında geçen görüşmede sonuçların son derece olumlu olduğunu görüyoruz.'' dedi.

BAHÇELİ'NİN SEÇİM BARAJI AÇIKLAMASI

Mahir Ünal (Baraj düşürülmeli mi?) ''Bunların tartışılması konuşulması güzel. Biz siyasetin bu meseleleri tartışarak istişare ederek bir karar varması gerektiğini başından itibaren söylüyoruz. Bu tartışmaların sonucunda bir karar oluşulacak. Bu konularda devam eden bir komisyon çalışıyor. Bu çalışmalar genel başkanımıza sunulacak sonra AK Parti bu konudaki pozisyonunu kamuoyunda paylaşılacak. Bu konudaki çalışmalarımızı 2017 sonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz. Meclis grubu bu konuda nasıl bir çalışma yapacak göreceğiz. Çalışmalar devam ederken bu çalışmalara dair açıklamalar yapmamız belli olmayan pozisyonları konuşmak anlamına gelir.'' dedi.

''KILIÇDAROĞLU'NUN SİYASET YAPTIĞINA İNANMIYORUM''

Ünal şöyle konuştu; ''Bu samimi bir çağrı değil her şeyden önce. Kemal Kılıçdaroğlu'nun siyaset yaptığına inanmıyorum. Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'si ne siyaset yapıyor ne de toplumsal ihtiyaçlarla ilgileniyor. CHP, Erdoğan karşıtı Türkiye karşıtı lobilerin açık içerideki siyasi aparatı gibi davranmaya devam ediyor. Maksatı siyaset yapmak değil meşru hükümetin uluslarası alanda meşruiyetini tartışmaya açan bir siyaset siyaset değildir.''