BIST 11.134
DOLAR 33,09
EURO 36,24
ALTIN 2.614,12
HABER /  GÜNCEL

E-Devlet sistemine giriş nasıl yapılır şifre alma işlemi

E devlet sistemine giriş nasıl yapılır e devlet şifresi nasıl alınır? E devlet üzerinden artık birçok işlem yapılabiliyor. Peki e devlet şifresi nasıl alınır PTT'den e devlet şifresi almak için ne kadar? E devlet sistemi giriş şifre alma işlemi internethaber'de.

Abone ol

TÜRKİYE'de yaşanan vatandaşlara kolaylık sağlayan e devlet'e yeni bir hizmet eklendi. E devlet üzerinden birçok işlem yapılabiliyor. Peki e devlet sistemine giriş nasıl yapılır şifre nasıl alınır?

E-Devlet sistemi vatandaşlara iki binin üzerinde hizmete erişim imkanı sağlar. E- devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra istenilen hizmet ile ilgili olarak işlemler gerçekleştirilebilir.  E-Devlet ile SGK hizmet dökümü belgesi sorgulamadan askerlik belgesi sorgulamaya, trafik cezası ödeme işleminden mobil hat sorgulama işlemine kadar pek çok işlem kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilir.

E Devlet şifresi almak isteyen vatandaşlar PTT'nin herhangi bir şubesine giderek şifre alabilir. Şifresini alan vatandaşlar e devlete giriş yaparak 2 binin üzerinde bilgiyi öğrenebilir.

E DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

E-devlet’e giriş için PTT’den almış olduğunuz şifre ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. E-imza veya mobil imza gerektiren hizmetleri kullanabilmek için e-imza veya m-imza edinilmesi hizmete bağlı olarak ayrıca gerekebilir.Şifre ile ilk defa giriş yaptığınız durumda sistem sizi şifre değiştirme sayfasına yönlendirir. Bu durumda PTT’den aldığınız şifreyi girmeniz ve ardından da kendinizin belirleyeceği ve belli kriterlerden oluşan (şifre değişikliği sayfasında açıklanan) yeni şifrenizi girmeniz istenir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra yeni şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. E devlet şifresi almak için PTT'ye 2 TL ödemeniz gerekiyor. 

E DEVLET'E YENİ HİZMET EKLENDİ

e-Devlet Kapısı üzerinden alınan hizmetlere bir yenisi daha eklendi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının uzun süredir yararlandığı ve önemli verilerine kolayca ulaşabildiği e-Devlet “Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi” hizmeti içeriği ve kapsamı genişletti.