BIST 9.530
DOLAR 32,49
EURO 34,77
ALTIN 2.474,68
HABER /  GÜNCEL

AK Parti Sarıgül'e hazırlanıyor!

Sarıgül ile pazarlık içinde olan CHP şu taleplerde bulunmuş, eğer CHP bu taleplere evet derse İstanbul'da AK Parti için işler zorlaşacak.

Abone ol

Önümüzdeki yerel seçimler için Büyükşehirlerin Başkan adayları tartışılırken Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı çok konuşulacak bir yazıya imza attı. Son dönemlerde CHP'nin İstanbul adayı olması için ismi sık sık anılan Sarıgül'ün dengeleri değiştirebileceğini ifade eden Altaylı yazısını AK Partili bir isme dayandırıyor.

Mustafa Sarıgül'ün İstanbul'da aday olması için üç önemli şartının olduğunu belirten Altaylı, İlk ikisinin olumlu yanıt alması halinde Sarıgül'ün aday olacağını aktarıyor.

İşte Fatih Altaylı'nın çok konuşulacak bugün ki yazısı:

Bugün, burada yazacaklarım Cumhuriyet Halk Partisi ile ilgili olmakla beraber, bilgilerin tamamı AK Parti kaynaklarından alınmıştır.
CHP yazacağım konuyla ilgili olarak ser verip sır vermeme politikası güttüğü gibi, konunun diğer tarafında olan ve yazının temel öznesi konumundaki kişi de şimdiye dek bu konuda konuşmamayı tercih etmiştir.
Konumuz Mustafa Sarıgül. Şişli'nin bağımsız belediye başkanı.
Kulislerde sürekli CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağı konuşulan ama bu konuda şimdiye dek hiçbir somut ilerleme kaydedilmediğini söyleyen kişi.
Geçen hafta AK Parti'nin önemli isimlerinden biriyle öğle yemeğinde beraberdik.
Konu döndü dolaştı yerel seçimlere ve özellikle de İstanbul'da partilerin kimi aday göstereceği konusuna geldi.

TOPBAŞ İLE BİR DÖNEM DAHA

AK Parti açısından ortada fazla karmaşık bir sorun yok.
Büyük ihtimalle Kadir Topbaş bir dönem daha aday gösterilecek. Anketlerin ortaya koyduğu kadarıyla Kadir Topbaş, İstanbul'da partisinin oylarının üzerine birkaç puan daha koyuyor. Topbaş sevilen bir isim ve bu da adaylık ihtimalini güçlendiriyor.
Egemen Bağış, bu dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmak istese de, Kadir Topbaş'ın aday gösterilmemesi halinde Egemen Bağış'ın değil, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın aday olması daha güçlü olasılık.

Yani AK Parti'nin favorisi Topbaş, plasesi Binali Yıldırım.
AK Parti yönetimi, İstanbul'daki adaylarının karşısına CHP adına Mustafa Sarıgül'ün çıkacağına kesin gözüyle bakıyor.
"Niye" soruma, "Çünkü daha iyi bir aday bulmaları imkânsız. En yüksek oya Sarıgül'le ulaşabileceklerini biliyorlar" yanıtı veriliyor.
Sarıgül'ün CHP'den aday olmasıyla ilgili detaylı bilgileri CHP yerine AK Partililerden alıyorum.

SARIGÜL'DEN 3 ŞART

AK Partili önemli ismin verdiği bilgiye göre, Sarıgül CHP ile pazarlık halinde ve şu taleplerde bulunmuş:
1. Beş önemli ilçede kimin belediye başkan adayı olacağına ben karar veririm.
2. Partiden benimle birlikte atılan 8 bin kişinin de partiye dönüş yolunun açılması gerekir
3. İstanbul'da BDP ile seçim işbirliği yapmalıyız. BDP'nin güçlü olduğu 2 ilçede BDP adaylarını gösterelim, buna karşılık İstanbul genelinde BDP bizi desteklesin.
Bu 3 talebe, özellikle de ilk ikisine CHP yönetiminin "Evet" demesi halinde Sarıgül, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını kabul edecek diyor AK Partililer.
"Bu talepler kabul edilir ve Sarıgül aday olursa AK Parti adayını zorlar mı?" diye soruyorum.
"CHP'nin geçen dönem aldığı oydan daha fazla oy alırlar ama kazanamazlar" diyor AK Partili önemli isim: "Çünkü biz de oyumuzu artırdık bu dönemde ve böyle bir karşılaşmada daha da artırırız."
AK Parti'nin önemli ismine göre Sarıgül de AK Parti karşısında İstanbul'u kazanamayacağını biliyor.
"Biliyorsa niye aday olsun. Şişli banko onun zaten. Yerinde kalır" diyorum.
AK Partili muhatabım aynı kanaatte değil.

HEDEF GENEL BAŞKANLIK

"Sarıgül hesabını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı üzerine yapmıyor. Eğer İstanbul'da geçen dönem alınan oydan 1 puan bile fazla oy alsa, ki alır, hedefi CHP Genel Başkanlığı olacaktır. Sarıgül bütün hesabını geleceğe göre yapıyor. Tayyip Erdoğan'ın Köşk'e çıkmasından sonrasını düşünüyor. İstanbul adaylığı onun için önemli bir adım."
Bir AK Partiliden bunları duymak beni şaşırtıyor.
"Peki ya bu talepler kabul görmez ve büyükşehir adayı yapılmazsa... Gürsel Tekin veya bir başkası aday gösterilirse..."

"O zaman hezimet olur. AK Parti İstanbul'da tarihi bir fark atar CHP'ye. Ama biz böyle bir olasılık görmüyoruz. Kesinlikle Sarıgül, CHP'nin adayı olacak. Kaçınılmaz" diyor.
Anlıyorum ki, AK Parti İstanbul'da bütün hesaplarını Sarıgül'ün aday olması üzerine yapıyor.