BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  GÜNCEL

Demirel'in arşivinden şok belge çıktı!

Süleyman Demirel Arşivi'nden TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na gönderilen belgelerde ilk defa duyulan fişleme kayıtları var

Abone ol

Süleyman Demirel Arşivi'nden çıkan belgelere göre; Genelkurmay, YAŞ kararıyla ordudan ihraç edilen personeli sivil hayatta da takibe aldı.

Cumhurbaşkanlığı Süleyman Demirel Arşivi'nden TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na gönderilen belgeler, YAŞ kararıyla ordudan ihraç edilen personelin Genelkurmay Başkanlığı tarafından sivil hayatta takibinin yapıldığı ve takip sonuçlarının fişleme listeleri halinde Cumhurbaşkanlığı'na gönderildiğini ortaya çıkardı.

GÜN YÜZÜNE ÇIKAN O FİŞLEME DOSYALARI

Meclis'in internet sitesinde yayınanan TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Raporu'nun eklerinde, Cumhurbaşkanlığı'ndan Komisyon'a gönderilen 28 Şubat dönemine ait, bugüne dek gün yüzüne çıkmamış bazı fişleme kayıtları yer aldı.

Bu kayıtların, 'Cumhurbaşkanlığı Süleyman Demirel Arşivi'nden çıktığı da listelerin üzerindeki kaşelerden anlaşılıyor.

Raporun eklerinde yer alan bilgi ve belgelere göre; 'irticai faaliyet ve yaşam biçimi' iddia ve gerekçeleriyle, YAŞ kararıyla ordudan ihraç edilen personelin Genelkurmay Başkanlığı tarafından sivil hayatta takibi yapıldı ve bu takip sonuçları da fişleme listeleri halinde Cumhurbaşkanlığı'na gönderildi.

REFAH PARTİSİ MADDİ AÇIDAN DESTEKLİYOR

Söz konusu belgelerde, ordudan ihraç edilen personelin adı soyadı, rütbesi ve TSK'dan ilişiğinin kesilmesinden sonra çalıştığı iş yeri hakkında bilgiler yer alıyor.

'YAŞ kararı ile TSK'den atılan ve Refah Partili Belediyelerce İşe alınan Personel Listesi' başlıklı söz konusu belgelerde, bir belediyede veya özel kuruluşta işe girmemiş olanlar için herhangi bir kaynak ve delil belirtilmeksizin 'Refah Partisi'nce maddi açıdan destekleniyor' ifadesi kullanılıyor.

Listelerde, YAŞ kararıyla ordudan atılmış bir 'Albay' için çalıştığı iş yeriyle ilgili 'duyum' ifadesinin kullanılmış olduğu görülüyor.