BIST 1.409
DOLAR 8,07
EURO 9,69
ALTIN 450,48
HABER /  SEÇİM  /  ANKET

AK Parti referandum anket sonuçları ayrışma netleşti!

AK Parti referandum anket sonuçlarını Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi bugünkü köşesinden yazdı. AK Parti tarafından yaptırılan referandum anket sonuçlarına göre, Anadolu'da evet oyları beklenen seviyeye ulaştı.

Abone ol

AK Parti tarafından yaptırılan 16 Nisan referandum anketi sonuçlarına göre, Anadolu'da evet oyları beklenen seviyeye ulaştı. Kararsız seçmenlerin büyük bir çoğunluğu da kararı verdi. Ancak büyükşehirlerde henüz evet oyları beklenen seviyeye ulaşamadı. Büyükşehirlerdeki kararsız seçmen halen referandum sonuçlarını etkileyecek oranlarda. 

ALMANYA İLE KRİZ YURTDIŞI OYLARINI NASIL ETKİLER?

Referandumda kritik öneme sahip olan yurtdışı oyları Almanya ile Türkiye arasında yaşanan krizden nasıl etkilenir sorusu da AK Parti'de yanıt buldu. AK Parti kulislerindeki bilgilere göre Almanya'nan yasakları seçmende 'evet' eğilimi yaratacak ve sandığa gitme oranlarını yükseltecek.

Abdülkadir Selvi'nin bugünkü köşesinden yazdığı anket sonuçlarına ilişkin detaylar şöyle:

"Almanya’dan, Avusturya’dan, Hollanda’dan birbiri ardına gelen yasak kararlarını konuşuyorduk. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Avrupa hayır kampanyasını başlattı” dedi.

Avrupa’dan gelen yasak kararlarını sorduğum bir AK Parti yöneticisi, “Cumhurbaşkanlığı seçimine giderken HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ demişti. Şimdi de Merkel, ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ diyor” diye konuştu.

AK Parti cephesi, Almanya başta olmak üzere Avrupa’daki hayır dalgasından dolayı rahatsız mı? Elbette ki rahatsızlar. Çünkü yurtdışı oyları seçim sonuçları üzerinde artık önemli bir ağırlık oluşturmaya başladı. Peki Avrupa’daki yasak kararlarının etkili olup, hayır oylarını artıracağından endişe ediyorlar mı? Hayır. Tam aksine. Yasaklamaların ters etki yapacağına, sandığa gitmeyi düşünmeyenlerin dahi oy kullanacağına inanıyorlar. Çünkü yasaklar her zaman ters teper.

BÜYÜKŞEHİR VE  ANADOLU AYRIŞMASI

Referanduma 40 gün kala evet ve hayır oylarında durum nasıl? Büyükşehirler ile Anadolu kentleri arasında bir farklılaşma gözleniyor.

Büyükşehirlerde hayır oyları ulaşabilecekler tepe noktaya ulaşmış görünüyor. Ciddi bir orandaki kararsız seçmen varlığını koruyor. Evet oyları ise henüz beklenen seviyeye ulaşabilmiş değil. Büyükşehirlerde bundan sonraki süreç kararsızların eğilimi ve evet oyları açısından önemini koruyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da önemli bir oranda kararsız seçmenin varlığına dikkat çekmişti. Anadolu da ise evet oyları beklenen noktaya ulaşmış durumda. Kararsızların oranı az, hayır oyları daha geride seyrediyor.

HAYIR OYLARI BEKLENEN SEVİYEYE ULAŞTI

AK Parti cephesinde yapılan değerlendirmelere göre, hayır oyları bir motivasyon yakalayıp, ulaşabileceği seviyeye ulaştığı yönünde. Bundan sonra evet oylarının tırmanışa geçeceğini savunuyorlar. CHP referandumda pozitif bir kampanya yürütüyor. Sevgi pıtırcığı gibi.

Bu şimdiye kadar CHP’nin yanlışlarından beslenen evet cephesinde bir motivasyon eksikliğine neden oldu. Avrupa’nın yaptığı yanlışı, CHP yapmadı. CHP bu tavrını ne kadar sürdürür, kampanya için sahaya çıktıklarında eski klasik söylemlerine dönerler mi belli değil. CHP hiç çalışmasa daha çok hayır oyu çıkacağından herkes emin.

BİR TEK RABİA İŞARETİ YAPMADIĞI KALDI

Şu sıralarda söz konusu Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti olunca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ağzından bal damlıyor. CHP liderinin bir tek Rabia işareti yapmadığı kaldı. CHP liderinin yumuşak üslubu, cephesinde memnuniyetle karşılanıyor mu? AK Parti, CHP’nin bu stratejisini, evet verebilecek olan seçmeni uyutma taktiği olarak görüyor.

Kılıçdaroğlu'ndan referandum tuzağı 50+1 bile çıksa...

ÖNCEKİ HABERLER
Kılıçdaroğlu'ndan referandum tuzağı 50+1 bile çıksa...
Bakanlık harekete geçti kimlikte uyarı dönemi!
Almanya ile kriz göründüğünden büyük!
İnternette ‘Gribe iyi gelen’ çaya rekor ceza
Başak Sayan ve Murat Vardar silahla darp edildi
Çeyrek altın ne kadar? 6 Mart 2017 Kapalıçarşı altın fiyatları
Seçimleri bilen Adil Gür'den kritik referandum oranları
Tuğrul Türkeş'in Bahçeli bombası : 'Cennet canıma minnet'
FETÖ'cülerin yeni planı 81 ile yazı gönderildi
Kısmetse Olur'da sürpriz 5 Mart'ta kim elendi?
Yorumlar 10 yorum