HABER /  SEÇİM

AK Parti İstanbul'da 39 ilçeyi araştırdı! Küskün seçmen için bakın neler yapılacak

23 Haziran istanbul seçimleri yaklaşırken AK Parti 39 ilçede tek tek araştırma yaptı. En çok küskün seçmenin olduğu ilçe Esenyurt çıkarken, AK Parti seçmenin gönlünü almak için yol haritası belirledi.

2014 ve 2019 seçimlerindeki oy oranlarının karşılaştırmalı olarak haritasını çıkaran AK Parti, İstanbul'da 39 ilçede oy kullanmayan ve geçersiz oy kullanan seçmenin ağırlıkta olduğu yerleri belirledi.

İstanbul’un 39 ilçesi arasında oy kullanmayan ve geçersiz oy kullanan seçmenin ağırlıkta olduğu yerler üzerinden çalışma yapan AK Parti, bu kapsamda ilçelerin 2014 ve 2019 seçimlerindeki oy oranlarının karşılaştırmalı olarak haritasını çıkardı.

Yapılan çalışmada oy kullanan ve kullanmayan seçmenin sayısının yanı sıra, geçerli ve geçersiz oy miktarları ve kazanan partinin verileri belirlendi. Buna göre, 2014 yılında en çok Küçükçekmece seçmeni oy kullanmazken; 31 Mart seçimlerinde ise ilk sırada Esenyurt yer aldı. Esenyurt’ta 100 bin seçmen sandığa gitmezken; ikinci sırada 87 bin ile Küçükçekmece, üçüncü sırada ise 78 bin ile Pendik geliyor.

19 bin geçersiz oy

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre: Yine 2014’te en çok geçersiz oy Ümraniye’de çıkarken, 31 Mart’ta Esenyurt’ta 19 bin geçersiz oy kullanıldı. Esenyurt’tan sonra en çok geçersiz oy kullanılan ilçeler Küçükçekmece ve Pendik oldu. Geçersiz oy kullanımın en az olduğu ilçeler ise nüfus yoğunluğu dikkate alındığında Adalar ve Şile.

Vekiller sık sık STK'larla bir araya gelecek

AK Parti yönetimi ve milletvekilleri hemşehrilerinin yoğun olduğu yerlerde seçim çalışması yapacak. Küskün seçmenin gönlünü almak için milletvekilleri İstanbul’daki hemşehri dernekleri ve STK’larla sık sık bir araya gelecek.

Özel broşürler de hazırlayacak

Öte yandan vekiller ve parti yönetimi ilçe ilçe ziyaretlerde seçmene seçimlerin niçin yenilendiğini anlatırken özel broşürler de hazırlayacak. Bu broşürlerde 2016 yılında Avusturya’da iptal edilen Cumhurbaşkanlığı seçimleri örnek gösterilerek seçmene dağıtılacak. AK Parti kurmayları örnek olarak gösterilecek Avusturya seçimi ile ilgili şunları söyledi:

2016’da yapılan seçimde aradaki fark 31 bindi

"2016’da yapılan seçimde aradaki fark 31 bindi. Avusturya Yüksek Mahkemesi, görevli olmayan kişiler tarafından oy sayımı yapıldığı gerekçesiyle seçimleri iptal ederek yenilenmesine karar verdi. Burada dikkat çekilen husus görevli olmayan kişiler tarafından oy sayımı yapılması. Bu duruma ciddi bir yolsuzluk, usulsüzlüktür deniliyor. Bizimki de aynı şekilde seçim kanununda kamu görevlisi sıfatı taşımayan, görevlendirilmemesi gereken kişiler görevlendiriliyor. Bizim tespit ettiğimiz ve YSK’ya sunduğumuz yolsuzluklara ve usulsüzlüklere sebebiyet veriyorlar."

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Yaz tatili kaç gün oldu 2019-2020 eğitim yılı takvimi
Akhisarsporlu oyunculardan olay protesto
Samsun’da koca dehşeti: 2 ölü
Fatih Terim'in 18.kupası
16 Mayıs evde bakım maaşı yatan son iller hangisi sorgulama
KYK yurt başvuru ekranı açıldı KYK yurt başvurusu nasıl yapılır?
Yorumlar 17 yorum