BIST 2.864
DOLAR 17,93
EURO 18,40
ALTIN 1.039,38
HABER /  POLİTİKA

AK Parti FETÖ ilişkisi! Reşat Petek CHP'yi bombaladı

AK Parti ile FETÖ arasındaki ilişkiyle ilgili CHP'den gelen eleştirilere AK Partili Reşat Petek yanıt verdi. TBMM'de FETÖ'nün Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı olan Reşat Petek, 'asla' dedi ve ekledi...

Abone ol

FETÖ'nün Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek, AK Parti'den, FETÖ'nün terör örgütü niteliği ortaya çıktıktan sonra asla destek olmadığını belirterek, "Bu yapının, 17-25 Aralık'tan sonra terör örgütü özelliği ortaya çıkmış, adli, idari merciler soruşturma başlatmış ancak CHP, hem Genel Başkanı, hem milletvekilleri ile örgüte sahip çıkmıştır." dedi.

Petek, komisyonun açıkladığı taslak rapora yöneltilen eleştirilere ilişkin, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.Eleştiri gelmesini olağan gördüğünü, bu tartışmaların yapılacağını dile getiren Petek, raporu TBMM Başkanlığına sunduklarında da tartışma, değerlendirme yapılmasının kendilerini memnun edeceğini bildirdi.

Petek, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve komisyon üyesi Aykut Erdoğdu'nun açıklamalarının, raporda yer alan konuları eleştirebilen konular olmadığını, Erdoğdu'nun mesnetsiz iddialarda bulunduğunu belirtti. 

Haddi değil
Komisyonun AK Parti'li üyelerini ve kendisini suçlayıcı, itham edici açıklamaların son derece çirkin, mesnetsiz ve iftiraya yönelik açıklamalar olduğuna işaret eden Petek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"FETÖ dediğimiz, darbe girişiminde bulunan hain örgütün, örgüt vasfı, örgüt özelliği ortaya çıkmadan yıllar önce cemaat, cemiyet, hizmet olarak bilindiği dönemlerde bunlarla ilişkileri suçlayıcı bir şey raporumuzda yok. Önemli olan bu örgütün bütün yönleriyle ortaya çıkarmak ve istifade edecek bütün makamların kurum, kuruluş ve kişilerin bilgisine sunmak. Bizim yaptığımız çalışma bu. Ama şimdi yıllar önce yapılan konuşmalardan hareketle, kişileri suçlayıcı bir rapor olmadığı halde basın açıklamasında böyle ithamda bulunmaları kabul edilemez. TBMM'de, komisyon üyelerinde iktidarıyla, muhalefetiyle biz isim olarak kimseyi FÖTE'ye yakın, irtibatlı, iltisaklı olarak bir değerlendirme içinde olmadık, böyle bir şey yanlış olur. Komisyonumuzun görevi değildir, bunu yapacak olan adli makamlardır.

Milletvekili de olsa eğer FETÖ ile örgüt özelliği ortaya çıktıktan sonra irtibat, iltisakı olan, suç işleyen, iştirak eden her kimse bunlar siyasetçi olabilir, belirli makamlardaki görevliler olabilir, sade vatandaş olabilir, bunlarla ilgili bütün işlemleri yargı yürütüyor. Komisyonumuzun AK Parti'li üyelerine böyle bir ithamda bulunmaya CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu'nun hakkı da yoktur, haddi de değildir. Esasen 17-25 Aralık emniyet, yargı darbe girişiminden sonra yani örgüt özelliği ortaya çıktıktan sonra bu örgüte sahip çıkan CHP, Sayın Genel Başkanı ve onun milletvekilleri olmuştur. Böyle bir tartışmaya girmemek için, komisyon raporunda olmadığı gibi, özel açıklamalarımda da bunları söylememiştim. Ama bunları ifade etmeye mecbur oldum."

Kemal Kılıçdaroğlu'nun fotoğrafları

Petek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve bazı CHP milletvekillerinin de yer aldığı çeşitli fotoğraflar da gösterdi.

17-25 Aralık'tan sonra yargı makamlarının adil işlem başlattığı Bugün TV'nin Genel Yayın Yönetmeni hakkında işlem yapılırken Kılıçdaroğlu'nun, terör örgütünün bir mensubuna destek ziyaretinde bulunduğunu ifade eden Petek, Kılıçdaroğlu'nun, terör örgütünün medya organlarından Cihan Haber Ajansının Genel Müdürü, terör örgütü üyeliğinden tutuklu bulunan yazar Ali Bulaç ve Büşra Erdal'a destek verdiğini savundu. 

ÖNCEKİ HABERLER
Limonata içerken masada can verdi
Limonata içerken masada can verdi
Uyarı geldi 1 Temmuz'da zorunlu oluyor
Uyarı geldi 1 Temmuz'da zorunlu oluyor
AK Parti grup toplantısı öncesi kriz salondan çıkarıldılar!
AK Parti grup toplantısı öncesi kriz salondan çıkarıldılar!
Türkiye'den flaş Rusya kararı! Sıra Moskova'da
Türkiye'den flaş Rusya kararı! Sıra Moskova'da
Bu son şansınız olabilir yarın son gün
Bu son şansınız olabilir yarın son gün
Darbecilerin yeni taktiği bu tuzağa düşmeyin!
Darbecilerin yeni taktiği bu tuzağa düşmeyin!
FETÖ’cü pilotlara ‘mahrem abi’ şoku
FETÖ’cü pilotlara ‘mahrem abi’ şoku
Hülya Koçyiğit: Buraya kadarmış Selim...
Hülya Koçyiğit: Buraya kadarmış Selim...
PTT müşterileri telgrafının durumunu kolayca sorgulayabiliyor
PTT müşterileri telgrafının durumunu kolayca sorgulayabiliyor
6,8 büyüklüğünde deprem oldu yaralılar var
6,8 büyüklüğünde deprem oldu yaralılar var