BIST 1.361
DOLAR 8,57
EURO 10,14
ALTIN 496,32
HABER /  POLİTİKA

AK Parti eski AK Parti değil!

Geçtiğimiz ay partisinden istifa eden AK Parti'li İdris Bal, Hakan Şükür'ün istifasını ve bugün yapılan yolsuzluk operasyonunu değerlendirdi.

Abone ol

NESRİN YILMAZ
İNTERNETHABER-ANKARA Hakan Şükür'ün istifasının çok normal olduğunu söyleyen İdris Bal eski partisini topa tuttu.

İnternethaber'e konuşan Bal, "AK Parti eski AK Parti değil" dedi...

AK PARTİ ESKİ AK PARTİ DEĞİL

"Bizler, partinin herhangi bir yerinde görev alan insanlar olarak, AK Parti'nin o zamanki demokratikleştirici vizyonuna bakarak, vesayetle mücadele eden vizyona bakarak, AB ile müzakere çabası içinde olan vizyona bakarak, siyasetet barış diyen, etnik milliyetçi değiliz diyen, çok boyutlu siyaset için çabalayan vizyona bakarak burda yer aldık. AK Parti 2011'den önce partisinin kapatılmasından korkuyordu, ordudan korkuyordu. Tam da bu korkulardan kurtulduktan sonra, ileri demokratikleşme adımları atılması gerekirken, daha halkı kucaklaması gerekirken, tam tersine, kurumsallaşmamış, tek sesliliği isteyen, medya üzerinde kontrol kurmaya çalışan, sayıştay denetiminden bağımsız olan bir partiyle karşılaştım.Bunlar göz önüne alındığında bundan rahatsız olanlar olabilir."

İdris Bal, Başbakan'ın Hakan Şükür'e yönelik söylediği,"Bir insan bir partinin bayrağı altında seçime giriyorsa ondan sonra o parti ile birlikte hareket eder. Ayrılıyorsa da sadece partiden ayrılmaz. Eğer dürüstse o zaman parlamentodan ayrılır, milletvekilliğinden ayrılır. Çünkü bağımsız olarak bu parlamentoya gelmiş birisi değilsin. Olması gereken bunu gerektirir. Ahlaklı olmak bunu gerektirir, ama tabi bu herkese nasip olan bir şey değil." sözlerini de eleştiren Bal şunları söyledi:

BU BİR ÇİFTE STANDART

"Demokratik geleneklerde bağımsız olma yada parti değiştirme vardır. AK Parti'de de başka partide de bu tür şeyler olabilir. Daha önce başka partiden AK Parti'ye gelen bir Belediye Başkan adayına madalya gibi rozet takıldı, kucaklandı. Bu dönemde Cumhuriyet Halk Partisi'nden bir arkadaş AK Parti'ye geldi, kucaklandı. Burada çifte standart var. bir başka partiden size gelirken çok güzel bir şey ama sizden birileri istifa ettiğinde, ki başka partiye bile geçmemişler, bunu etik dışı yorumlanması tam bir çifte standart. Kusura bakmasınlar, buna birinin ayıp demesiyle bu ayıp olmaz."

AKP'den istifa eden vekil, Hakan Şükür'ün istifasından sonra başka istifalar da gelir mi sorusuna şöyle yanıt verdi:

Şunu söyleyebilirim ki, parti içerisinde bu durumdan rahatsız olanlar var. Ama bu rahatsızlık onları istifa sürecini götürür mü bilemiyorum."
 
Bugün yapılan operasyonu da değerlendiren İdris Bal, "Bu Başbakan, bu general, bu Cumhurbaşkanı, bu Bakan, bu Bakan çocuğu gibi ayrımlar demokrasilerde olmaz." dedi.

DEMOKRASİ GEREĞİ HERKES SORGULANABİLİR

"Biz eğer birinci sınıf demokrasi olacaksak, şeffaf bir devlet olacaksak, çoğulcu bir yapıya sahip olacaksak, sayıştayın görevini yapması lazım, hesap verebilir olmak lazım, medya görevini yapması lazım, sansür olmaması lazım, özgür üniversite, özgür düşünce olması lazım, sendikalar çok önemli. Bu çerçevede bakıldığında, eğer bir iddia varsa, iddianın pğeşine düşülür. Ama, demokratik bir ülkede polis önüne geleni tutuklamaz, ellerinde delil vardır. Belli delillere göre süreç başlar ama kimse kanıtlanana kadar suçlu değildir, bazen aklamayla sonuçlanabilir. Diğer taraftan, bu Başbakan, bu general, bu Cumhurbaşkanı, bu Bakan, bu Bakan çocuğu gibi ayrımlar demokrasilerde olmaz. Eğer delil varsa soruşturma yapılır, hukuktaki masumiyet karinesi gereği suç kesinleşene kadar herkes masumdur."


ÖNCEKİ HABERLER
Mustafa Akçay’ın prensi
Mustafa Akçay’ın prensi
Bu bir Erdoğan'ı devirme operasyonu
Bu bir Erdoğan'ı devirme operasyonu
Diyet sezonu açıldı
Diyet sezonu açıldı
Bursaspor Trabzon’a göz koydu
Bursaspor Trabzon’a göz koydu
40 milyonluk ikramiyeyi bağışladı
40 milyonluk ikramiyeyi bağışladı
Kuş gribi laneti geri mi dönüyor?
Kuş gribi laneti geri mi dönüyor?
Erdoğan'ı da dinlemişler! ŞOK!
Erdoğan'ı da dinlemişler! ŞOK!
Bimeks Darty’yi satın aldı
Bimeks Darty’yi satın aldı
O genel müdürün karısı da gözaltında
O genel müdürün karısı da gözaltında
Savaştan değil soğuktan ölecekler
Savaştan değil soğuktan ölecekler