BIST 1.810
DOLAR 13,56
EURO 15,38
ALTIN 776,17
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

Ahmet Davutoğlu Silivri'ye gitti! İşte izlediği FETÖ davası

Bir süredir ortalarda görünmeyen Ahmet Davutoğlu, Erdoğan ile olan görüşmesi sonrasında sahalara çıktı. Davutoğlu bugün Silivri'ye gitti ve bir FETÖ davasını izledi. Davutoğlu'nun izlediği dava Köprü'deki darbe girişimine ilişkindi. Davutoğlu çıkışta soruları yanıtları Erdoğan ile görüşmesi için de bakın neler dedi;

Abone ol

Eski Başbakanlardan, AK Parti Milletvekili Ahmet Davutoğlu, ilk kez Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde bir FETÖ ve 15 temmuz davası izledi. Ahmet Davutoğlu'nun izlediği dava ise Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un da bulunduğu 34 kişinin şehit edildiği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki olaylara ilişkin davaydı.

Ahmet Davutoğlu'nun Beştepe'de Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından Silivri'de boy göstermesi zamanlama açısından manidar oldu. 2019 seçimleri öncesinde aktif olmaya başlayan Davutoğlu, duruşma çıkışında soruları yanıtladı. Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin "Bu yürütülen diplomasi ve askeri harekat konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yürüttüğü haklı mücadelede bütün tarafların, bütün siyasilerin bir araya gelmesi lazım." dedi. 

ÇOK DOĞAL BİR ŞEY: Davutoğlu, bir gazetecinin, geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptıkları görüşmeye ilişkin soruya şu karşılığı verdi:

-"Sayın Cumhurbaşkanımızla bir görüşme gerçekleştirdik. Bu son derece doğaldır. Hem iki dava arkadaşı olarak, yıllarca omuz omuza vermiş ve kader birliği yapmış iki dava arkadaşı olarak hem de değişik dönemlerde başbakan-dışişleri bakanı, cumhurbaşkanı-başbakan ilişkilerinde ortak devlet sorumlulukları üstlenmiş devlet adamları olarak böyle kritik süreçlerde konuşmamızdan, görüşmemizden, istişare etmemizden daha doğal bir şey olmaz. Sayın Cumhurbaşkanımızla da bu anlamda gündemdeki bütün konuları muhtevi, kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdik. Kendisine buradan bir kez daha bu imkanı tanıdığı için teşekkür ediyorum. Kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdik."

2019'DA YENİ BİR DÖNEM BAŞLAYACAK: Ahmet Davutoğlu, bir soru üzerine, Türkiye'nin geçmişte de birçok kritik seçim geçirdiğini dile getirerek, "2019, yeni cumhurbaşkanlığı sisteminin hayata geçeceği ilk seçim olacak. Bir anlamda yeni bir dönem başlayacak. Türkiye'nin demokratik, hukuk devleti kuralları içinde ve yine milli birlik havası içinde bu süreci geçireceğine ve inşallah 2019'da istikrarın, demokratik hak ve özgürlüklerin teyit edildiği bir seçim yaşanacağına inanıyorum. Hayırlısı olsun inşallah." dedi.

Erdoğan ile Davutoğlu 3 saat görüştü! Ne konuştular?

TÜRKİYE BİR İNSANLIK DESTANI YAZIYOR: Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Davutoğlu, Türkiye'nin bir insanlık destanı yazarak, bir komşu ülkenin halkına hiçbir etnik, mezhebi ayrım yapmadan nasıl sahip çıkabileceğini gösterdiğini söyledi.

ÇOK DOĞRU YÜRÜTÜLEN BİR HAREKAT: Özellikle sınır boylarında terör örgütlerinin sınır güvenliğini tehdit eden bir varlık göstermeye başlayınca Türkiye'nin uluslararası hakkını koruyacak şekilde müdahalede bulunduğunu anlatan Davutoğlu, şöyle devam etti: "Fırat Kalkanı müdahalesi bir terör örgütü olan DEAŞ'a karşı yapılan bir müdahaleydi ve başarıyla tamamlandı, yürütülüyor hala. Bu anlamda da Türkiye'nin sınırında önemli bir güvenli bölge oluşmasını sağlamıştır. Şimdi de yine bir terör örgütü olan PKK'nın uzantısı mahiyetindeki YPG/PYD unsurlarına karşı son derece başarılı bir mücadele veriliyor. Bu uluslararası alanda da çok doğru yürütülen bir diplomatik çabalarla birleştirilen bir askeri mücadeledir, askeri bir müdahaledir."

TEHDİT EDİLİRSEK İŞTE AFRİN OLUR: "Türkiye bu konuda uluslararası hukuktan gelen hakkını kullanıyor. Özellikle de ABD'nin bu ülkedeki kargaşadan istifade eden DEAŞ'a karşı bir terör örgütü olarak bir başka terör örgütünü kullanma çabası ve bu konuda sergilediği çelişkili tutum karşısında da bütün bir millet olarak ortak bir yerde buluşmamız lazım. Hiçbir ülke ister ABD gibi küresel bir güç olsun, ister Suriye rejimi gibi eli kanlı bir rejim olsun, isterse YPG, DEAŞ, PYD gibi terör örgütleri olsun Türkiye'nin sınırında Türk halkının geleceğini tehdit edecek bir faaliyeti gerçekleştiremezler. Gerçekleştirirlerse ne olur? İşte Afrin'de olan olur. Türkiye haklı olarak müdahale eder."

ERDOĞAN VE TSK ETRAFINDA BİR ARAYA GELİNMELİ: "Bu yürütülen diplomasi ve askeri harekat konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yürüttüğü haklı mücadelede bütün tarafların, bütün siyasilerin bir araya gelmesi lazım. 15 Temmuz olayında olduğu gibi Afrin konusunda da diğer alanlarda farklı siyasi görüşler olabilir ama bu iki konuda Türkiye'nin bekası ve demokratik hak ve özgürlüklerin yaşanmasını engelleyecek darbe teşebbüslerine karşı omuz omuza vermek durumundayız. Bugün bunu görmekten çok büyük mutluluk duyuyorum. Afrin harekatı konusunda da bir milli birlik havası var. Bunun korunması lazım. Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında da bunun gösterilmesi lazım. Bütün siyasi partilerimizi, 'ama' demeden, 'fakat' demeden, herhangi bir rezerv koymadan Silahlı Kuvvetlerimizin ve Mehmetçiğimizin arkasında omuz omuza vermesi lazım."

KİMSE BU DAVALARI KARALAYAMAZ: Eski Başbakanlardan AK Parti Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Silivri'de devam eden FETÖ davalarına ilişkin, "Hiç kimse bu davaları karalayamaz, uluslararası basında veya diğer yerlerde bu davalarla ilgili yürütülen kampanyalara karşı da Türkiye hukuk devleti olmanın gereğini harfiyen ve kamilen yapmaktadır, bunu görmekten de büyük bir memnuniyet duydum" dedi.

Davutoğlu, daha sonra duruşma salonlarının yan tarafında Aile ve Sosyal Politikalar İstanbul İl Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan konteyner yemekhanede gazi ve gazi yakınlarına yemek ikram etti. Davutoğlu, vatandaşlarla sohbet etti, öğle yemeği yedi. Duruşmayı AK Parti Milletvekili Durmuş Ali Sarıkaya, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da izledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Bir defaya mahsus ad ve soyadı değiştirilebiliyor
Bir defaya mahsus ad ve soyadı değiştirilebiliyor
Dünyayı korkutan açıklama! Haritadan sileriz
Dünyayı korkutan açıklama! Haritadan sileriz
31 Ocak 2018 ay tutulması kanlı mavi ve süper olacak
31 Ocak 2018 ay tutulması kanlı mavi ve süper olacak
Valilik açıkladı! Büyük operasyon başlıyor!
Valilik açıkladı! Büyük operasyon başlıyor!
Türk Tabipler Birliği'yle ilgili flaş gelişme
Türk Tabipler Birliği'yle ilgili flaş gelişme
Seren Serengil kim Sabahattin Ali kim? 'Aldırma Gönül'müş!
Seren Serengil kim Sabahattin Ali kim? 'Aldırma Gönül'müş!
Kına gecesi tartışma çıktı damat canından oluyordu
Kına gecesi tartışma çıktı damat canından oluyordu
Ferhat Göçer konserine Afrin iptali
Ferhat Göçer konserine Afrin iptali
Seren Serengil'in annesi Nevin Teoman kimdir İtalyan asıllı sosyetik güzel
Seren Serengil'in annesi Nevin Teoman kimdir İtalyan asıllı sosyetik güzel
AK Parti'den kritik 'ÖSO' hamlesi!
AK Parti'den kritik 'ÖSO' hamlesi!