HABER /  GÜNCEL

Ahmet Altan serbest Mehmet Altan Gülen itirafı ile şokta!

15 Temmuz darbe girişimi ve FETÖ soruşturmasından gözaltında olan Ahmet ve Mehmet Altan ile ilgili karar çıktı. Mehmet Altan tutuklandı, Ahmet Altan serbest kaldı. Ahmet Altan Gülen ile ilgili bildiklerini anlattı.

FETÖ soruşturması kapsamında gözaltında olan Ahmet ve Mehmet Altan kardeşler mahkemeden bir iyi bir kötü haberle ayrıldılar. Ahmet Altan adli kontrol şartıyla serbest kalırken Mehmet Altan FETÖ'ye destek suçundan hapise girdi.

Evinde F serisi 1 dolarlar ve Gülen kasetleri çıkan Mehmet Altan Fethullah Gülen ile yüzyüze görüştüğünü itiraf etti.

Altan kardeşlerin, FETÖ/PDY darbe girişiminden bir gün önce katıldıkları televizyon programında darbe çağrışımıyla subliminal mesaj içeren söylemlerde bulundukları gerekçesiyle sevk edildikleri nöbetçi İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliğinde yaptıkları savunmanın detayları ortaya çıktı.

AHMET ALTAN : BİLİNÇALTINDA HÜKMETMEM...

Şüphelilerden Ahmet Altan, "Hakkımdaki gözaltı ve arama kararında, 'subliminal mesaj vermek suretiyle FETÖ'ye destek olduğum' iddia edilmiştir. Subliminal kelimesi, insan bilincinin algılamadığı mesajları bilinçaltına yerleştirme anlamına gelmektedir. Bu durum skandal niteliktedir. Bilinçaltına hükmetmem nedeniyle tutuklanmam isteniyor." dedi.

CUMHURBAŞKANINI ELEŞTİRMEM BENİ DARBECİ YAPMAZ

Ağır Ceza Mahkemesinde 52 yıl hapis cezası istemiyle yargılandığını dile getiren Altan, buna rağmen kaçmadığını, halen Türkiye'de bulunduğunu belirtti.

Uzun süredir yazarlık yaptığını belirten Ahmet Altan ise savunmasında şunları söyledi :

-"Yazdığım yazılar, kötü giden devlet yönetiminin düzeltilmesine hizmet etmeyi amaçlayan yazılardır. Cumhurbaşkanı'nı ya da hükümeti eleştirmem beni darbeci yapmaz. Hayatım boyunca darbelere karşı çıkmışımdır. Bu nedenle darbecilerle birlikte olmam mümkün değildir. Yazmış olduğum iki adet yazı da kötü gidişatı eleştirmeye yöneliktir. Yazılardan bir kısmı alınmıştır. Bu nedenle farklı anlam yüklenmiştir. Yazdığım yazılar uyarı yazılarıdır ve basın özgürlüğü kapsamındadır."

FETÖ ÜYESİ DEĞİLİM GÜLEN İLE HİÇ GÖRÜŞMEDİM

Örgüt üyesi olmadığını savunan Altan, "İddiaları kabul etmiyorum. Fetullah Gülen ile hiç görüşmedim. Kendisini sadece basından tanırım. Amacının ne olduğunu bilmiyorum. Darbe girişimini FETÖ terör örgütünün gerçekleştirdiğini Genelkurmay Başkanı'nın açıklamasından biliyorum." ifadelerini kullandı.

Gazeteci yazar Ahmet Altan, "haftada bir gün evine en yakın güvenlik birimine imza verme" ve "yurt dışına çıkış yasağı" zorunluluğundan oluşan adli kontrol tedbiri uygulanarak salıverildi.  Ahmet Altan günlerdir kaldığı gözaltıdan çıkışta böyle karşılandı.

FETHULLAH GÜLEN İLE GÖRÜŞTÜM İTİRAFI

"Darbeye teşebbüs etme ve terör örgütüne üye olmak" suçlarından tutuklanan Mehmet Altan, Fetullah Gülen'i tanıdığını, bulunduğu heyet ile onunla gazetecilik amacıyla yüz yüze görüştüğünü aktardı.

GÜLEN'İN ELİNİ ÖPTÜ MÜ?
Fetullah Gülen'in nihai hedefinin ne olduğunu bilmediğini iddia eden Altan, "Hakkımdaki örgüt üyeliği iddiasını kabul etmiyorum. Fetullah Gülen'in elini öptüğüme dair iddiada bulunulmuş ise de iddia sahibi özür dilemiştir." dedi.

1 DOLARLIK BANKNOTLAR

Evinde bulunan 6 adet 1 dolarlık banknotla ilgili de Altan, "Bunlardan biri 1990 yılında basılmıştır ve kullanılmayacak vaziyettedir. Diğer 5 adet 1 dolarlık banknot ise cüzdanımda bulundu. Bu paraları yurt dışına çıktığımda kullanıyordum." diye konuştu.

Star gazetesinde 2012 yılında köşe yazarlığı yaptığını anımsatan Altan, geçen ocak ayına kadar herhangi bir gazetede çalışmadığını ifade etti.

Mehmet Altan, savunmasını şöyle sürdürdü:

"Bu tarihten sonra Özgür Düşünce isimli gazetede köşe yazarlığı yaptım. Bu gazete de 15 Temmuz tarihinden önce kendiliğinden kapanmıştı. Bu gazetenin kimin kontrolünde olduğunu bilmiyorum. Benim darbe girişimine katılmam söz konusu değildir. Darbe aleyhine kitaplar yazmıştım. 28 Şubat sürecinde mağdur olduğum için şahsım komisyona davet edilmiştir. 14 Temmuz 2016 günü Can Erzincan TV'deki programda dile getirdiğim husus, yasama, yürütme, yargıya ilişkindir. Darbe olacağından haberim yoktu. O televizyon konuşmasında kastettiğim yapı, devlet organlarıdır. Subliminal, insan bilincinin algılamadığı mesajları bilinç altına yerleştirme anlamına gelmektedir. Bu durum skandal niteliktedir. Bilinçaltına hükmetmem nedeniyle tutuklanmam isteniyor."

AHMET ALTAN SERBEST KALINCA NE DEDİ?

Mehmet Altan itirafları sonrasında tutuklanırken Ahmet Altan serbest kaldı. Çağlayan Adliyesi'nden çıkışında gazetecilere açıklama yapan Ahmet Altan, "Mehmet Altan'nın bugün tutuklanması, 15 Temmuz ile ilgili soruşturmanın tamamen yolundan saptırılması, esas soruşturulması gerekenlere giden yolun kesilmesidir. Başka hiçbir anlamı yoktur. Bilmediğimiz bir güç, bu darbenin nasıl olduğunun soruşturulmasına engel oluyor." diye konuştu.


ARTIK BU SORUŞTURMA CİDDİYE ALINMAZ

Altan, bugünden itibaren bu soruşturmanın Türkiye'de ve dünyada ciddiye alınmayacağını iddia ederek, "Sormamız gerek, kim ve neden 15 Temmuz'u yapanların sonuna kadar araştırılmasını engellemek istiyor ve bunu aydınların üzerine sevk ederek yolundan saptırmak istiyor. Bu darbenin siyasi sorumlularının ortaya çıkmasını istemiyorlar. Bunun için de Mehmet Altan'ı tutukluyorlar." ifadelerini kullandı. 


Yorumlar 9 yorum